Žiaľ, aj napriek týmto výzvam Česká republika, Maďarsko a Poľsko v rozpore so svojimi zákonnými povinnosťami vyplývajúcimi z rozhodnutia Rady a v rozpore so záväzkami voči Grécku, Taliansku a iným členským štátom neprijali doteraz potrebné opatrenia,” píše sa v komuniké exekutívy EÚ.
V dokumente sa uvádza, že “za týchto podmienok” sa eurokomisia rozhodla začať voči zmieneným členským štátom právne konanie pre porušenie tejto povinnosti.
Komisia ako prvý krok v tomto konaní rozpošle listy s oficiálnym rozhodnutím o spustení konania do Prahy, Budapešti a Varšavy. Listy predstavujú prvý krok v rámci postupu v prípade porušenia povinnosti (tzv. infringement) vyplývajúcich zo zmlúv EÚ a rozhodnutí na úrovni EÚ zo strany niektorého členského štátu.
Právne konanie sa týka porušenie dohody prijatej na zasadení Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v septembri 2015, ktorá predvída premiestnenie 160.000 migrantov z územia Grécka a Talianska na územie ostatných členských krajín Únie. Dohoda bola prijatá, hoci proti takémuto programu relokácií hlasovali Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko. Poľsko pôvodne proti tomuto mechanizmu protestovalo, v septembri 2015 však nakoniec hlasovalo za jeho prijatie.
Členské štáty EÚ sa neskôr zaviazali prijať ďalších 22.000 utečencov zo Sýrie, ktorí sa ocitli v susedných krajinách, v Turecku, Jordánsku a Libanone.
Česko a Poľsko reagovalo na rozhodnutie Európskej komisie
Hovorca poľskej vlády Rafal Bochenek dnes oznámil, že Varšava rešpektuje rozhodnutie Európskej komisie začať právne konanie proti Poľsku a ďalším dvom krajinám, ale nesúhlasí s ním.
Hovorca poľskej konzervatívnej vlády premiérky Beaty Szydlovej povedal, že poľské vedenie nesúhlasí s rozhodnutím komisie. Dodal, že vláda od samotného začiatku tvrdí, že vynútená relokácia ľudí nie je dobrým riešením migračnej krízy.
Český premiér Bohuslav Sobotka dnes oznámil, že jeho krajina nie je ochotná zmeniť názor na plán EÚ na prerozdeľovanie migrantov. Sobotka sa tak vyjadril po oznámení, že EÚ začína právne konanie proti ČR.
Sobotka dnes vo vyhlásení uviedol: “Česká republika nesúhlasí so systémom prerozdeľovania založeného na migračných kvótach. A vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v Európe a tiež na to, že systém kvót nefunguje, nebude sa doň (do systému prerozdeľovania) zapájať.”
Český premiér uviedol, že jeho vláda je pripravená “dôsledne brániť svoj názor na úrovni EÚ a v príslušných súdnych inštitúciách”. Sobotka informoval, že systém kvót je v českej verejnosti veľmi nepopulárny a že “oslabil dôveru občanov v EÚ” a oddialil vyriešenie migračnej krízy.
Slovensko nie je v hľadáčiku Európskej únie a proces právneho konania voči Slovenskej republike EÚ nezačala.