Komentár: Desať stratégií využívaných na kontrolu populácie

❚❚

Bratislava, 6. mája (HSP/LS)

 

Prečo to, čo je dnes „trendy“, kedysi bolo úplne nemysliteľné? Prečo to, čo je dnes normálne, kedysi bolo zvrhlé? A naopak, prečo to, čo bolo vždy normálne, zrazu je len stereotyp? Jestvuje predsa aj akýsi prirodzený zákon a jeho univerzálne „normy“ ktoré nepodliehajú ani času, ani trendom, ani tomu, čo si kto zaumieni na presadenie. Prečo teda toľko zmien, tak radikálnych a v tak zásadných veciach za posledné desaťročia? Prečo zmizla citlivosť človeka voči človeku a dianiu okolo? Prečo sa človek v demokratickej spoločnosti stal len ľahkým nástrojom na normalizovanie vecí, ktoré kedysi boli len „nezdravou výnimkou“? A prečo sa s tým „nič nedá robiť“?

Ilustračné foto

Pozrime sa na desať stratégií podľa Chomského, ktoré sa vo veľkom využívajú na manipulovanie más a dávajú nám odpoveď na naše „prečo“.

.

Stratégia rozptyľovania ľudí

Základným elementom kontroly spoločnosti je stratégia rozptyľovania ľudí, a spočíva v tom, že sa pozornosť verejnosti odpúta od dôležitých problémov a rozhodných zmien politických a ekonomických elít, pričom sa  využíva technika neustáleho zaplavovania ľudí bezvýznamnými informáciami.

.

Táto stratégia je kľúčová, lebo sa snaží vyhnúť verejnému záujmu ľudí o dôležité  vedomosti na poli vedy, ekonómie, psychológie, neurobiológie alebo kybernetiky; snaží sa odviesť pozornosť ľudu od skutočných sociálnych problémov, a uväzniť ich v záplave bezvýznamných tém a informácií bulváru. Verejnosť totiž stále musí mať niečo, čím by sa mohla zaoberať, aby tak nemala čas na rozmýšľanie. A stále sa to má uberať smerom k nižším pudom – smerom k správaniu iných „živočíchov“ (ako cituje text „Tiché zbrane pokojných vojen“).

Vytvoriť problém a ponúknuť riešenie

Táto metóda sa tiež volá „problém – reakcia – riešenie“. Vytvorí sa nejaký problém, „situácia“, ktorá vyústi do istej reakcie ľudí, avšak takým spôsobom, aby sa táto reakcia stala dôvodom pre legalizáciu istých opatrení. Napríklad:  nechať nech sa rozšíri alebo zintenzívni násilie v mestách, alebo zorganizovať krvavé atentáty takým spôsobom, aby neskôr verejnosť trvala na bezpečnostných a politických zákonoch, ktoré v skutočnosti budú obmedzovať slobodu. Alebo: vytvoriť ekonomickú krízu, aby sa ako menšie zlo prijalo obmedzenie sociálnych práv alebo rozbitie verejných služieb.

Stratégia postupnosti

Aby sa prijalo neprijateľné opatrenie, stačí, aby sa aplikovalo postupne, kvapka po kvapke, možno aj počas viacerých rokov. Takýmto spôsobom sa nanútili radikálne nové sociálno-ekonomické podmienky (neoliberalizmus) v 80.-90.tych rokoch: privatizácie, masová nezamestnanosť, platy, ktoré už negarantovali dôstojný život a mnohé zmeny, súvisiace s morálnym postojom ľudí, ktoré ak by sa aplikovali naraz, vyvolali by revolúciu.  

.

Stratégia odďaľovania

Ďalším spôsobom ako prijať nepopulárne opatrenie je predstaviť ho ako „bolestné a nevyhnutné“ a získať si v tej chvíli konsenzus ľudí pre budúce aplikovanie. Je ľahšie prijať istú obeť, ak vieme, že sa uskutoční v budúcnosti a nie hneď. Hlavne preto, lebo si nevyžaduje okamžitú reakciu. Po druhé preto, lebo ľudia majú vždy tendenciu naivne dúfať, že „zajtra bude lepšie“ a že daná obeť hádam ani nebude potrebná. Týmto spôsobom sa dáva ľuďom viac času zvyknúť si na ideu zmeny a rezignovať v momente, keď tá chvíľa nastane.

Obracať sa k ľuďom ako k deťom

Väčšia časť reklám nasmerovaných na širokú verejnosť využíva rozhovory, argumenty, osobnosti  a intonáciu obzvlášť infantilnú, s prosebným hlasom, akoby divák mal len málo rokov, alebo bol len veľmi málo inteligentný. Čím viac chcú nalákať diváka, tým infantilnejší tón. Prečo? Ak sa prihovárame človeku, akoby mal 12 alebo menej rokov, ten podvedome aj začne konať bez kritického zmýšľania ako 12-ročný (alebo mladší).

Oveľa väčší dôraz na emotívny aspekt než na reflexiu

.

Využívanie emotívnosti je klasickou technikou na okliešťovanie racionálnej analýzy a nakoniec aj kritického zmýšľania jednotlivca. Okrem toho, emotívny tón pootvára dvere do podvedomia, kde uloží idey, túžby, strach, obavy, ale aj nátlak, alebo navedie človeka na isté konanie…

Udržiavať ľudí v ľahostajnosti a priemernosti

Takto si ľudia nevšimnú cestičky, ktorými sú podriaďovaní neprestajnej kontrole a otroctvu. Kvalita vzdelávania u sociálne nižších tried musí byť čo najchudobnejšia a najpriemernejšia, aby priepasť medzi nižšou a vyššou triedou, ktorá sa udržiava ignoranciou, bola nepriechodnou zo strany tých, čo sú dole.

Stimulovať verejnosť, aby si uchovala priazeň voči priemernosti

Robiť nátlak na ľudí a presviedčať ich, že je moderné byť hlúpym, vulgárnym a ignorantom…

Živiť pocity viny

Primäť človeka k tomu, aby uveril, že len on je zodpovedný za svoje nešťastie kvôli nedostatku inteligencie, schopností alebo úsilia. Takto namiesto toho, aby sa vzoprel, začne sa podceňovať a cíti sa vinným, v dôsledku čoho akoby bol paralyzovaný voči akémukoľvek konaniu.

Poznať ľudí lepšie, než oni poznajú seba

Za posledných 50 rokov rapídny posun vo vede vytvoril obrovský rozdiel medzi poznatkami bežných ľudí a poznatkami, ktorými disponujú a využívajú dominantné elity. Vďaka biológii, neurobiológii a aplikovanej psychológii, „systém“ mohol využiť pokročilé vedomosti o človeku po fyzickej ako aj psychickej stránke. Tento systém pozná bežného človeka viac, než on sám seba. Vďaka tomu môže byť lepšie kontrolovaný a ovládaný. Človek teda tým, že sa nevie ovládať a kontrolovať, stáva sa ľahkou korisťou tomu, ktorý ho bude ovládať a kontrolovať…

 

.

ip

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

12:08

Šesť ľudí prišlo o život a najmenej 16 utrpelo zranenia pri útoku ruských síl na mesto Záporožie ležiace na juhovýchode Ukrajiny neďaleko frontovej línie. Na platforme Telegram to oznámil gubernátor Záporožskej oblasti Ivan Fedorov.

12:07

Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré si za rok 2023 podali daňové priznanie v predĺženej lehote do 30. júna 2024, majú posledné dni na zaplatenie poistného v novej výške. Lehota na jeho úhradu za október im uplynie 8. novembra. Upozornila Sociálna poisťovňa (SP). Táto povinnosť sa týka takmer 78.000 SZČO.

12:06

Dôchodková schéma bude doplnená o ďalšie dobrovoľné dôchodkové sporenia. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorý definitívne schválili poslanci Národnej rady SR.

12:05

Agentúry dočasného zamestnávania získajú tiež možnosť po splnení určitých podmienok dočasne prideľovať štátnych príslušníkov tretej krajiny k užívateľskému zamestnávateľovi ešte pred udelením prechodného pobytu. Navrhla to koaličná poslankyňa Alena Nováková (Hlas-SD) v návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý Národná rada SR definitívne schválila.

12:04

Úrady práce sa dočasne rozšíria o 11 špecializovaných pracovísk pre agendu koordinácie rodinných dávok v rámci Európskej únie. Tie budú vytvorené na úradoch práce po celom Slovensku.

12:02

Záujemcovia o kúpu majetku obce na základe obchodnej verejnej súťaže alebo pri priamom predaji majetku obce získajú možnosť podávať návrhy, respektíve doručovať cenové ponuky v podobe, ktorú si sami zvolia, teda buď listom, alebo elektronicky.

12:01

Dvoch čínskych občanov postrelili v pakistanskom meste Karáči. Jeden z nich sa nachádza v nemocnici vo vážnom stave. Bezprostredne po útoku nebolo jasné, kto je za útok zodpovedný. Čína po predchádzajúcich útokoch na čínskych občanov apelovala na Pakistan, aby zaistil bezpečnosť jej občanov.

12:00

 V druhej polovici týždňa sa v Budapešti uskutočnia dva európske summity. Maďarský premiér Viktor Orbán v jednom rozhovore označil zasadnutie Európskeho politického spoločenstva (EPC) za “vrcholné stretnutie západného sveta”. Pripomenulo to v komentári internetové vydanie denníka Népszava.

11:59

Najmenej 29 Palestínčanov zahynulo pri izraelských leteckých útokoch na stany vysídlencov vo viacerých oblastiach Pásma Gazy.

11:57

Bývalého zamestnanca ruskej zbrojovky uznal súd v Jekaterinburgu za vinného zo spolupráce s ukrajinskou rozviedkou, ktorej údajne odovzdal technické výkresy. Trest vo výške 16 rokov odňatia slobody si Danil Muchametov odpyká vo väzenskom tábore s maximálnym stupňom stráženia.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava

Autor: FOTO TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali