Je zarážajúce, že správu o jeho vyhlásení (ktorú priniesla okrem mnohých aj agentúra Reuters) viaceré médiá prebrali len spolovice – informovali len “o epidémii v Kolumbii”, počte nakazených tehotných žien a neposkytli druhú časť jeho vyhlásenia, ktorá hovorí, že “v ani jednom prípade dieťa nemá mikrocefáliu.”
Doteraz sa podozrenie rapídneho nárastu výskytu mikrocefálie v Brazílii týkalo vírusu Zika, ktorý prenášajú komáre a ktorý sa našiel v plodovej vode dvoch tehotných žien, ktorých deti sa narodili s mikrocefalom, a lekári ho našli aj u mŕtveho dieťaťa s mikrocefalom. Výskyt Zika vírusu však v Brazílii zaznamenávajú už vyše päťdesiat rokov a doteraz nejestvovalo žiadne spájanie vírusu s mikrocefalom. V Brazílii však koncom roka 2014 zaviedli povinné očkovanie tehotných žien proti tetanu, záškrtu a čiernemu kašľu. Mnohí sa preto nazdávajú, že práve to by mohlo byť skutočnou príčinou. Písali sme o tom tu.
Podľa Washington Post však vedecký tím výskumníkov ešte pokračuje v zisťovaní, čo presne stojí za brazílskym unikátom takmer 1000-násobne vyššieho výskytu tohto postihnutia detí v priebehu minulého roka. Oficiálne totiž nie je potvrdená spojitosť medzi Zika vírusom a tehotnými ženami s mikrocefalickými deťmi. Svet je však v pohotovosti a do médií sa dostala výlučne spojitosť Zika s mikrocefalom. OSN už stihlo vydať odporúčanie, aby všetky tehotné ženy s vírusom Zika šli na potrat…