Veľká Británia 12. júna 2014 (HSP/Foto:dollsland.eu)
Prečo sa odmietla vydať?
O kráľovnej Alžbete I. sa toho popísalo veľa. Fakty z jej života sa študenti učia na stredných školách. Keďže sa niky nevydala dali jej prívlastok „panenská kráľovná“. No vďaka svojej kráse, šarmu a predovšetkým inteligencii, ktorá sa jej nedala uprieť a pri vedení takej krajiny akou Anglicko bolo, bola skutočne potrebná, si vyslúžila aj prívlastok „železná kráľovná“. A rovnako ako o všetkých panovníkov aj o nej v Británii koluje niekoľko legiend.
Tá najznámejšia vznikla v malej dedinke vzdialenej 137 kilometrov od Londýna pod názvom Bisley. Nachádza sa v nej malý lovecký zámoček kráľa Henricha VIII. Overcourt. Kráľovná Alžbeta sa v jeho záhradách hrávala údajne v čase, keď mala desať, až jedenásť rokov. Spoločnosť jej robil chlapec v jej veku. Miestni obyvatelia dodnes hovoria, že jedného dňa odpadla. Služobníctvo ju už prebrať nemohlo, pretože zomrela. Keďže sa báli, že ich kráľ dá popraviť, pretože na jeho dcéru nedávali pozor, rýchlo obliekli do dievčenských šiat práve chlapca, ktorý sa s ňou chodil hrávať.
V 19. Storočí legendu živili informácie o tom, že v miestnom kostole našli truhlu s pozostatkami malého dievčaťa. Vikár bol presvedčený, že šlo o pozostatky princeznej Alžbety. Kamennú rakvu skúmalo v minulosti niekoľko archeológov. No k žiadnemu jasnému stanovisku nedospeli. Začiatkom 20. storočia spisovateľ Bram Stoker vo svojej knihe „Známi podvodníci“ jednu z kapitol venoval práve tejto legende. Napriek tomu, že preskúmal písomnosti princeznej, porovnal rukopis, ale aj samotný štýl písania, ani on nepodal jasné stanovisko. No tvrdil, že z nudného nezaujímavého sa odrazu zmenil na kvetnatý a elegantný.
A práve táto jedna kapitola v jeho knihe podnietila vznik niekoľkých ďalších legiend a všetky sa spájali práve s presvedčením, že kráľovná bola v skutočnosti muž. Pre ľudí bolo ľahké uveriť tomu, keďže Alžbeta mala veľmi rada lov a podľa dobových prameňov v ňom predstihla mnohých mužov. Historici sa domnievajú, že dôležitú úlohu zohrávala skôr skutočnosť, že bola mocná a nezávislá. Nepodvolila sa ani tlaku vydať sa a porodiť dediča.
V roku 1985 bola vydaná štúdia, ktorá údajne objasňuje, prečo sa Alžbeta odmietla vydať a mať deti. Údajne bola androgínom. Znamená to, že nemala maternicu ani vaječníky, ale semenníky, ktoré jej nezostúpili. Tie síce produkovali testosterón, no telo ho nedokázalo rozoznať a preto vyzerala ako žena.
Tieto tvrdenia sú v rozpore s tým, čo je o kráľovnej aj napriek tomu, že ju označovali panenská známe, mala dlhoročného milenca Roberta Dudleyho. Údajne by sa za určitých okolností bola ochotná za neho aj vydať. Tento muž však nebol jediným v jej živote. Ako tridsaťročná sa zamilovala do mladého básnika. Údajne bol pánom jej srdca istý čas dokonca korzár Walter Raleigh. Na jej pamiatku dokonca pomenoval územie v Severnej Amerike Virginia.
Povrávalo sa tiež, že Alžbeta bola veľmi žiarlivá a jej milenci ju veľmi rýchlo omrzeli. Ak sa niektorý z nich zaplietol s jednou z jej dvorných dám, okamžite upadol do nemilosti. A keďže vládla krajine, pokojne ich dala aj uväzniť.
To, či je niečo z legiend a nepotvrdených výskumov pravda je otázne. Alžbeta I. je však vnímaná ako druhá najvýznamnejšia panovníčka na anglickom tróne po svojom otcovi.
mž