Elvio Carlino, výskumník Ústavu kryštalografie, uviedol, že malé častice v ľanovej látke odkrývajú veľké utrpenie obete, ktorá bola zabelená do pohrebného plátna.
Profesor z univerzity v Padove, Giulio Fanti, ozrejmil, že nanočastice mali zvláštnu štruktúru, veľkosť a rozloženie, ktoré nie sú typické pre krv zdravého človeka.
Nanočastice obsahujú vysokú hladinu látok kreatinín a feritín, ktoré sa nachádzajú u pacientov, ktorí utrpeli viacnásobné traumy, ako je mučenie.
„Preto prítomnosť týchto biologických nanočastíc zistená počas našich experimentov poukazuje na násilnú smrť človeka zabaleného v Turínskom plátne,“ uviedol Fanti, podľa Katolíckej tlačovej agentúry.
Najnovšie zistenia boli publikované v americkom časopise Plos One v článku s názvom „Nové biologické dôkazy zo štúdií atómovej analýzy Turínskeho plátna”.
Výskumník Carlino ozrejmil, že nové zistenia mohli byť odhalené len vďaka nedávno vyvinutým metódam v oblasti elektronickej mikroskopie.
Výskum uskutočnilo výskumné centrum zamerané na štúdium a vývoj inovatívnych materiálov v Trieste a Inštitút kryštalografie v Bari, ktoré sú pod záštitou talianskej Národnej rady pre výskum a Oddelenia priemyselného inžinierstva na univerzite v Padove.
Katolícka cirkev zatiaľ k zisteným údajom nevydala oficiálne stanovisko.
Turínske plátno je ľanová plachta rozmerov 4,36 × 1,1 m. Na plátne sa nachádzajú odtlačky a škvrny. Je jednou z najvýznamnejších kresťanských relikvií, ktorá je vystavená v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Turíne.