Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Kerry na schôdzke vyjadril obavy z opakovaného porušovania dohody o ukončení nepriateľských akcií zo strany Ruskom podporovanej sýrskej vlády. Rezort dodal, že dvojica politikov diskutovala aj o potrebe vyvíjania zvýšeného tlaku na militantné skupiny akými sú Islamský štát, Front an-Nusra či sýrska odnož al-Kájdy.
Kerry podľa ministerstva zdôraznil, že diplomatické úsilie o ukončenie konfliktu v Sýrii nemôže pokračovať donekonečna a nezaobíde sa bez konkrétnych a čoskoro realizovateľných krokov. O týchto veciach by sa však mal podľa ministerstva americký šéf diplomacie ešte podrobnejšie zhovárať v priebehu dnešného dňa v ruskej metropole so svojím rezortným kolegom Sergejom Lavrovom.
Denník Washington Post zverejnil ešte vo štvrtok dokument, podľa ktorého Spojené štáty navrhujú Rusku dohodu o vojenskej spolupráci v boji proti extrémistom z tzv. Islamského štátu a al-Káidy v Sýrii.
Zverejnený návrh zahŕňa spoločné americko-ruské letecké operácie, veliace a riadiace centrum a ďalšie koordinované snahy a Kerry ho mal údajne Putinovi predložiť už dnes.
V prípade, že by došlo k takejto dohode, USA by nadviazali vojenskú spoluprácu s Ruskom, ktoré je hlavným zahraničným spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Washington pritom dlhodobo požaduje Asadov odchod ako základnú podmienku urovnania sýrskeho konfliktu.
Spojené štáty doposiaľ možnosť súčinnosti s Ruskom v boji proti islamistom v Sýrii vylučovali. Kritizovali pritom Kremeľ, že jeho deklarovaný boj proti terorizmu v Sýrii je len zámienkou na podporu režimu v Damasku, uviedla agentúra AP.
Kerry sa k zmienenému dokumentu odmietol vyjadriť skôr, než skončí svoju návštevu v Moskve. Komentovať ho dovtedy nechcel ani hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý však povedal, že Rusko je vo všeobecnosti naklonené spolupracovať v Sýrii so Spojenými štátmi.