Rusko a USA v pondelok oznámili, že budú pracovať na oživení februárovej dohody o prímerí, ktorá za ten čas trochu zašla do úzadia, pretože sýrske vládne sily bojovali v severnom meste Aleppo proti Fronte Al-Nusra.
“Bez Ruska by sme nedosiahli počiatočné prímerie. A doslova desiatky tisíc životov bolo zachránených. Môžete si spočítať: 200 ľudí za deň bolo zabitých. To sa na určitý čas zastavilo,” povedal Kerry v rozhovore s reportérkou CNN Christiane Amanpourová. “Ľudia roky nedostali žiadnu humanitárnu pomoc. Takmer milión ľudí teraz dostalo humanitárnu pomoc, a preto došlo k určitým prínosom v tejto oblasti,” dodáva.
Reportérka sa Kerryho pýta, prečo verí, že Rusi sú partneri v snahe dosiahnutia prímeria a politickej rezolúcie, keď sú v skutočnosti partneri s Assadom v snahe získať napríklad aj Aleppo. Kerry odpovedá, že v Sýrii je neprehľadná situácia: “Sú tam Kurdi proti Kurdom, zároveň Kurdi proti Turecku, Saudská Arábia a Irán, sunniti a šiíti, ľudia proti Daesh a ľudia proti Assadovi. Myslím, že ide o veľmi zložité bojisko. Rusko nemá záujem navždy ostať v Sýrii. Ak má Rusko záujem spoločne zabrániť marazmu v Sýrii, v skutočnosti je potrebné nájsť politické riešenie.”
Počas stretnutia so špičkovými vojenskými úradníkmi a výrobcami zbraní v čiernomorskom letovisku Soči ruský prezident Vladimír Putin vyjadril nádej, že americko-ruská spolupráca v Sýrii by “viedla k pozitívnym a zásadným zmenám”. Ruské nálety boli “presné, výkonné a efektívne, čo pomohlo dosiahnuť radikálny obrat v boji proti radikálom.”
Reportérka CNN sa v rozhovore dotkla aj jadrovej dohody s Iránom, ku ktorej sa podľa iránskeho ministra zahraničia Javada Zarifa stavia USA protichodne a neriadi sa ňou “ukladaním ťažkých trestov tým, ktorí chcú obchodovať s Iránom.” Kerry to samozrejme odmieta, ale pripustil, že niektoré firmy môžu obavy z americkej regulácie brať ako zámienku neobchodovania s Iránom.