Katarský minister obrany Khalid bin Mohammad al-Attiyah potvrdil na veľkom veľtrhu zbraní v Moskve, že sa snaží zmeniť dodávateľa z Washingtonu na Kremeľ. “Pokiaľ ide o našu vzájomnú spoluprácu, nie je to len nákup systémov protivzdušnej obrany, ale aj technológií. Chceli by sme rozvíjať toto odvetvie a priniesť túto technológiu do Kataru,” povedal al-Attiyah.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu potvrdil, že dôjde k špeciálnej demonštrácii technológie S-400 pre katarskú delegáciu na vojenskom technickom fóre Army 2017. Katar bol medzi rokmi 2011 a 2015 jedným z najväčších dovozcov zbraní z USA a kúpil v tomto období zbrane v hodnote 22,9 miliárd dolárov.
Katar podpísal s USA predbežnú dohodu o predaji desiatok bojových lietadiel Boeing F-15 vo výške 12 miliárd dolárov len niekoľko dní po tom, čo americký prezident Trump obvinil Katar z podpory terorizmu v sérii príspevkov na sociálnej sieti Twitter.
Katar je domovom najväčšej americkej vojenskej základne na Blízkom východe, vojenskej základne al-Udeid, ktorá hostí približne 11 000 amerických vojakov. USA a Katar tiež udržiavali úzku vojenskú spoluprácu, organizovali spoločné vojenské cvičenia v Dauhe začiatkom tohto týždňa.
Hoci sú tieto väzby do značnej miery historické, návšteva Katara v Moskve naznačuje možnosť mierneho odchodu z USA. Táto zmena vo vzťahu medzi USA a Katarom začala po tom, čo Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt uložili v júni blokádu voči Kataru.
V priamom dôsledku blokády informovala Saudská Arábia Trumpa na konferencii o boji proti terorizmu v Rijáde o katarskej podpore teroristov. Dauha úplne poprela obvinenia a uviedla, že je súčasťou koordinovanej politiky, ktorá ju núti zmeniť svoju zahraničnú politiku v prospech Rijádu.
Po tomto stretnutí sa začala Dauha presúvať smerom k Moskve, ktorá je v súčasnosti prepojená aj s katarskými spojencami, Iránom a Tureckom. V júli veľvyslanec Kataru v Rusku Fahad bin Mohammed Attiyah potvrdil, že krajina sa snaží zvýšiť dovoz ruských potravín do Dauhy.