Televízia pripomína, že kampaň vyvolala politický škandál a protestovali proti nej doma i v zahraničí. Vláda demontáž plagátov zdôvodňuje ukončením plánovanej kampane, ako aj skutočnosťou, že v tom čase vstúpi do platnosti vládna novela zákona upravujúca využívanie bilbordov politickými stranami.
Premiér Viktor Orbán označil bilbordovú kampaň proti Sorosovi a utečeneckým kvótam za “totálny úspech”.
Kampaň kritizoval sám Soros i jeho hovorca. “Som znepokojený, že súčasný maďarský režim používa antisemitské asociácie ako súčasť svojej zámerne zavádzajúcej dezinformačnej kampane,” konštatoval Soros a dodal, že ho povzbudzuje skutočnosť, že voči kampani protestovala aj maďarská židovská komunita.
Soros reagoval aj prostredníctvom svojho hovorcu Michaela Vachona, ktorý v utorok povedal, že kampaň pripomína temné obdobie Európy a Sorosov postoj k migrácii si kabinet premiéra Viktora Orbána vykladá mylne. Podľa jeho slov maďarská vláda šíri nenávisť voči cudzincom a démonizuje utečencov. Samotnú kampaň označil Vachon za protieurópsku.
Podľa BBC sa mnoho maďarských Židov domnieva, že kampaň, ktorej náklady sa odhadujú na 5,7 miliardy forintov (1,8 milióna eur), je antisemitská. Orbánova vláda to však popiera.
“Nedovoľme, aby sa nakoniec smial Soros!” píše sa na bilbordoch s portrétom finančníka, ktoré boli v minulých dňoch rozmiestnené po celom Maďarsku. Plagáty sú označené ako Národná konzultácia 2017 a je na nich uvedená poznámka, že 99 percent ľudí (Maďarov) odmieta ilegálnu migráciu.
Európska komisia (EK) dnes oznámila, že voči Maďarsku začala právne konanie za kontroverzný zákon regulujúci činnosť mimovládnych organizácií (MVO) financovaných zo zahraničia. Informovala o tom agentúra DPA.
“Novelu zákona o mimovládnych organizáciách sme dôkladne preštudovali a došli k záveru, že nie je v súlade s právnymi predpismi EÚ,” uviedol podpredseda EK Frans Timmermans. “Reakciu zo strany maďarských orgánov očakávame v lehote jedného mesiaca,” dodal.
Spornú novelu zákona o MVO schválil maďarský parlament 13. júna. Prezident János Áder ju podpísal 16. júna.
Zmena zákona ovplyvní činnosť tých mimovládnych organizácií, ktoré dostávajú ročne zo zahraničia viac než 23.000 eur. Túto skutočnosť budú musieť po novom oficiálne oznamovať maďarským súdnym orgánom a uvádzať ju aj vo svojich internetových a tlačených publikáciách. Mimovládne organizácie budú tiež povinné zverejňovať mená všetkých zahraničných sponzorov, ktorí im venujú viac než 1600 eur ročne.
Maďarská vláda novelu obhajuje potrebou zvýšenia transparentnosti fungovania mimovládnych organizácií. Zdôrazňuje pritom, že zákon nijako neobmedzuje možnosť financovania mimovládnych organizácií zo zahraničia.