Brezno 30. októbra (TASR) – Kamene Stolpersteine (kameň, o ktorý zakopnete) pribudnú ako prvé v SR v rámci medzinárodného projektu v stredu (31. 10.) na strednom Slovensku. Dopoludnia ich uložia do breznianskeho námestia, popoludní umiestnia kamene aj v Banskej Bystrici. Stolpersteine – tzv. Kamene zmiznutých – sa ukladajú pred domom, kde naposledy žili občania mesta zavraždení v období holokaustu. TASR o projekte informovali Jakub Lunter, člen Občianskeho združenia (OZ) Antikomplex.sk a spoluorganizátor projektu, a asistentka primátora Brezna Alena Šperková.
Tri kamene v Brezne budú pripomínať rodinu známeho obchodníka s lahôdkami a výrobcu bryndze Huga Mittelmanna, ktorý mal ženu Šarlotu a dcéru Alicu. "Všetci zahynuli v koncentračných táboroch v Sobibore a Treblinke," konkretizoval Lunter. Z rodiny sa zachránila len staršia dcéra Edita a na akcii sa zúčastnia jej deti. Kamene umiestnia pred domom, kde Mittelmannovci žili a prevádzkovali svoj obchod na námestí gen. M. R. Štefánika 41. Uloží ich autor projektu Stolpersteine, nemecký umelec Gunter Demnig, za účasti predstaviteľov mesta Brezno. Samotný kameň má rozmery 10 krát 10 centimetrov a jeho povrch je vyrobený z mosadze.
Podľa slov Luntera by boli radi, ak by sa akcia preniesla aj do iných miest, pričom sú zvedaví na ohlasy po prvej realizácii projektu. "V súčasnosti evidujeme záujem z viacerých miest Slovenska, vzhľadom na zložitosť projektu (vybavovanie povolení, financovanie atď.) hľadáme spolupracovníkov a podporovateľov. OZ Antikomplex.sk je otvorené združenie ľudí so záujmom o reflexiu minulosti," konštatoval. Kamene podľa vlastných slov občas nachádzal na dlažbe pražských ulíc, kde žil. Spolu s Andrejom Čiernym, spoluzakladateľom OZ, sa im páčilo spojenie nenápadnosti kameňa a jeho trvácnosti. "Taktiež to, že kameň aspoň symbolicky navracia obyvateľov domu na miesto bydliska, do bežného mestského ruchu, z ktorého boli násilne vytrhnutí," konštatoval Lunter.
Podľa Šperkovej je do projektu zapojených 12 krajín postihnutých genocídou. V nich bolo osadených približne 30.000 kameňov, z toho v Českej republike viac ako 200. Na dlažobných kockách sú údaje o konkrétnych obetiach. Kamenno-mosadzné platformy sa vsádzajú priamo do dlažby chodníka pred dom, v ktorom osoby žili.
Podujatie organizuje OZ v spolupráci s mestom Brezno.