Podľa Kaliňáka Glock a Česka zbrojovka ponúkajú najlepšiu cenu spomedzi serióznych výrobcov.
Podľa českých policajných novín je však najlepšou služobnou zbraňou, s akou sa kedy stretli, pištoľ Q 100 od slovenského výrobcu Grand Power. Písali sme TU.
Hoci minister svoju zákazku na pištole označuje slovíčkom „súťaž“, v skutočnosti však víťazi nemali s kým súťažiť. Do tendra boli prihlásení ešte dvaja záujemcovia, talianska Beretta a spoločnosť Rapier, ponúkajúca švajčiarsko americkú pištoľ Sig Sauer. Beretta poslala námietky na úrad pre verejné obstarávanie a Rapier bol vylúčený pre administratívne chyby.
Podľa zástupcu spoločnosti Rapier, bola ich cena na “holú” pištoľ lepšia. Doteraz ani nie je známe, koľko bude stáť príslušenstvo (puzdra, zásobníky), ktoré výslednú cenu môžu značne zvýšiť.
Mimo tendra ostal aj slovenský konštruktér a výrobca zbraní Jaroslav Kuracina so svojou spoločnosťou Grand Power, v ktorej zamestnáva viac ako sto ľudí. Jeho modely nespĺňali podmienky na rozmery zbraní, ani požiadavky na počet už vyrobených kusov, ktoré mali dokazovať spoľahlivosť uchádzača. Jeho zbraň je o 2mm dlhšia, ako stanovili podmienky tendra. Prečo potrebuje slovenská polícia zbraň presne o 2mm kratšiu, ako je model slovenského výrobcu zatiaľ nedokázal nikto objasniť.
Podľa Kaliňáka, Kuracina nemá dosť skúseností s veľkými zákazkami a keby ho prešlo auto, tak by sme nemali istotu, že by nám mal kto dodať zbrane alebo poskytnúť servis. Taktiež sa vyjadril, že od ľudí, ktorí sponzorujú extrémistické hnutia, zbrane kupovať nebude. Narážal tak na to, že sa Kuracina verejne zastal Kotlebovej myšlienky v župných voľbách, že “ten čo pracuje, sa musí mať lepšie ako ten, čo len poberá dávky”.
Nové zbrane by sa podľa ministra mali montovať na Slovensku. Glock i Česká zbrojovka už vlani otvorili na Slovensku montážne haly – hoci v prípade Glocku doteraz nie je známe, kde sa jeho hala nachádza a čo sa v nej robí. Evidentne ide o pokus vytvoriť dojem, že vďaka zákazke dostanú prácu ľudia na Slovensku.
“Všade inde štát nakupuje primárne od domácich výrobcov, len u nás nie,” povedal o situácii Jaroslav Kuracina.
V každom prípade, aj tieto nové haly nasvedčujú, že o víťazovi mohlo byť rozhodnuté dávno pred vyhlásením formálneho tendra. Českú zbrojovku totiž vlastní cyperský holding s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou, ktorej súčasťou, podľa kuloárnych informácii, majú byť aj české a slovenské politické špičky.