Bývalý nemecký vicekancelár Joschka Fischer vyjadril obavy zo súčasnej svetovej situácie. Do tradičného poriadku sveta sa podľa neho dostáva nekontrolovateľný chaos, ktorý časom narastá. Globálna politika a ekonomika by nemala byť “pustená z ruky”, bez toho aby čo i len v náznakoch nebol známy a jasný nový poriadok nahrádzajúci a striedajúci terajšie pomery, ktoré vzišli zo situácie po dvoch svetových vojnách, po studenej vojne a dekolonizácii.
Ako Fischer ďalej vysvetľuje, “starý” liberálny poriadok Západu bol založený od roku 1945 na globálnej hegemónii USA ako jedinej skutočnej svetovej veľmoci, ktorá mala dominanciu nielen “v tvrdých faktoroch” (ekonomika, financie a vojenstvo), ale aj v takmer všetky oblastiach “mäkkých faktorov” (kultúra, jazyk, masmédiá, technika, móda). Svet, ako ho poznáme dnes, založený na globálnom Pax Americana, je ale v súčasnej dobe jasne na ústupe. Do popredia sa dostávajú iné sily, ktoré sa už aj v súčasnosti začínajú prejavovať a z nich niektoré alebo len jedna vyjdú z toho celého chaosu ako víťaz.
Zatiaľ sa neukazuje žiaden “nástupca”. Na otázku, či by Čína nebola novým hegemónom, si Fischer myslí, že táto krajina sa skôr zaoberá sama sebou a úzkymi regionálnymi ambíciami na východe, v Juhočínskom mori a tiež budúcnosťou Kórejského polostrova. Okrem toho nemá kontrolu nad takmer všetkými “mäkkými faktormi” nevyhnutnými pre globálnu moc.
Náklady na udržanie terajšieho globálneho poriadku sú už neúnosné a takmer všetko nasvedčuje tomu, že v 21. storočí sa nastolí nový svetový poriadok. Joschka Fischer podáva tri body (akési scenáre), ktoré by k jeho vytváraniu viedli: 1. Angela Merkelová nezvládne svoju utečeneckú politiku, 2. odchod Británie z EÚ a 3. Marine Le Penová vyhrá francúzske prezidentské voľby.