Moskva 11. januára 2017 (HSP/Foto:Facebook)
Ruský politológ a analytik Jevgenij Satanovskij, riaditeľ Inštitútu Blízkeho východu na portáli politexpert inormoval kto sa snaží zablokovať pripravované stretnutie v Astane dňa 23. 1. 2017, na ktorom sa zúčastnia Sýria, Turecko, Irán i Rusko s cieľom vyriešiť sýrsky problém
Ešte na konci decembra 2016 dosiahli ruskí diplomati v Ankare dohodu s predstaviteľmi sýrskej opozície o zastavení paľby v Sýrii a o začatí rokovaní v kazašskej metropole Astana v januári 2017. Takmer okamžite, ako sa informácie o pripravovaných rozhovoroch dostali na verejnosť, začali sa objavovať materiály rôznych občianskych a humanitárnych organizácii”, ktoré monitorovali “zverstvá Asadovho režimu”.
Momentálne sa pozornosť opozičných skupín sústredí na Vadi Barada, kde teroristi pred niekoľkými rokmi obsadili lokalitu Ain al Fidzhi, ktorý má strategický význam pre zásobovanie Damasku vodou. Sýrska armáda vytlačila, resp. zničila časť teroristických skupín, ktoré 24. 12. 2016 otrávili vodné zdroje zásobujúce Damask pitnou vodou (zásobovanie Damasku pitnou vodou je však stále problematické).
Smrť teroristov zvýšila tlak protiasadovskej opozície, ktorá sa začala vyhrážať, že do Astany na rokovania nepôjde. Vyhrážajú sa signatári rokovaní z Ankary, členovia Sýrskej slobodnej armády a občiansko právne organizácie, ktoré hodnotia postup sýrskej armády a jej spojencov vo Vadí Barada ako nesmierne tvrdý. Jevgenij Satanovskij poukazuje pritom na skutočnosť, že otrávenie zdrojov pitnej vody a ohrozenie miliónov obyvateľov Sýrie prechádzajú členovia protiasadovskej opozície taktným mlčaním.
Podľa Satanovského prsty v eskalácii napätia majú Saudská Arábia, Katar, USA, Veľká Británia a Francúzsko. Tieto krajiny podporujú aj “občianske organizácie – napríklad Relief Corps in Wadi Barada, Media Corps in Wadi Barada, Civil Defense in Wadi Barada i Institution of Barada al-Kheir (organizácie financuje Veľká Británia a USA) či Medical in Wadi Barada (Francúzsko). Uvedeným krajinám nevyhovuje možnosť uzavretia prímeria v Astane a ukončenie konfliktu v Sýrii. Pokúsia sa zákulisne pripravované rozhovory v Astane znemožniť.
“Dôvodov na znemožnenie rozhovorov v Astane je viacero – u členov končiacej Obamovej administratívy ide o pomstu a cieľ čo najviac uškodiť Donaldovi Trumpovi. Katar a Saudská Arábia ťažko nesú skutočnosť, že ich plány na Blízkom východe sa nepodarili. No a Francúzsko a Veľká Británia sú nervózne z faktu, že ich ako marginálov z rozhovorov o Sýrii vytesnili Rusi, Turci a Iránci” tvrdí Jevgenij Satanovskij.
Podľa Jevgenija Satanovského po inaugurácii Donalda Trumpa sa skončí podpora Washingtonu nielen “umiernenej opozícii”, ale USA prehodnotia aj svoje vzťahy ku Kataru a Saudskej Arábii.