Jean-Jacques Mevel: Zmätená Európa voči Vladimirovi Putinovi

❚❚

Paríž 21. októbra 2016 (HSP/Foto: Screen Le Figaro)

 

„Stratégia Európanov voči Rusku je zapríčinená spormi o sankciách, ohľadom ktorých neexistuje jednotný názor. A v tom istom čase Rusko drží meč zdvihnutý nad Aleppo,“ píše vo svojom komentári v Le Figaro francúzsky novinár a publicista Jean-Jacques Mevel

 Screen Le Figaro
Screen Le Figaro

Francúzsky korešpondent akreditovaný v centrále EÚ v Bruseli komentuje súčasnú situáciu, keď Európa presne nevie, čo má robiť. Úplne zablúdila v otázke: pokračovať v sankciách voči Rusku alebo nepokračovať? „Keď tlak narastá, Vladimír Putin zhadzuje zbytočný balast: jeho výhoda je v tom, že nemá ani spojencov, ani partnerov, s mienkou ktorých musí počítať. V priebehu 5 dní ruský líder obnovil dialóg s USA o Sýrii v Lausanne, pozastavil nálety na Aleppo a po ročnej pauze zasa začal rokovať s Merkelovou a Hollandom o Ukrajine.

.

Zatiaľ nevidíme nejaké konkrétne výsledky, preto toto všetko môžeme považovať skôr za gestikuláciu ako za diplomaciu najvyššej triedy. Ale ruský prezident sa môže tešiť tomu, že Rusku sa podarilo zabrzdiť aj bez toho s problémami fungujúci európsky mechanizmus zahraničnej politiky. Ukončenie činnosti Obamovej administrácie taktiež nedovoľuje počítať s nejakým pohybom v otázke Sýrii alebo Ukrajiny,“ domnieva sa francúzsky novinár.

Predpokladá, že na nadchádzajúcom summite EÚ môžeme očakávať, že členské krajiny ešte tvrdšie odsúdia to, že Rusko zapríčinilo trápenie sa obyvateľov Aleppa, ale nič viac sa očakávať nedá. Poukazuje na to, že európski politici sa zmohli iba na to, že vyzývali zastaviť krviprelievanie, ale to je všetko. Tvrdí, že treba vymyslieť aj niečo nové.
Poukazuje na to, že EÚ síce zvyšuje rétoriku, ale nemieni pritvrdzovať sankcie. Pripomína, že prednedávnom Nemecko (v osobe Angely Merkelovej), Veľká Británia (v osobe Borisa Johnsona) a Francúzsko (potichu v kuloároch) pohrozili Moskve novými opatreniami, ale v Luxembursku neprijali sankcie voči Rusku, ale voči Sýrii…

.

„Ako tvrdia diplomati, bolo by bláznovstvom hnevať Putina v tom momente, keď drží vytasený meč nad Aleppom a obnovuje rokovania vo všetkých oblastiach. Zle jazyky povedia, že Putin dosiahol svoje a neurobil žiadne seriózne ústupky. Ale je to iba časť európskej dilemy: sankcie voči Rusku sú stále predmetom sporov v EÚ. Prijali ich iba v prípade zriedkavej jednotnosti v r. 2014 po anexii Krymu, začiatku vojny na Ukrajine a katastrofy МН17 v následku útoku rakety Buk ruskej výroby (298 obetí a väčšina z nich sú Holanďania),“ pripomína novinár.

„Pre zosilnenie alebo oslabenie sankcií potrebujeme jednotu. Je to dlhý a ťažký proces. Ale ruský líder podobné obmedzenia nemá. Okrem toho ani jedna európska krajina sa neodváži otvoriť Pandorinu skrinku, pretože práve teraz EÚ potrebuje jednotu kvôli migračnej kríze a  odchodu Veľkej Británie z EÚ,“ tvrdí Jean-Jacques Mevel.

Poukazuje na to, že otázka sankcií nebude mimoriadne aktuálnou na tomto summite, pretože sankcie aj tak potrvajú do januára. „Oficiálnou témou budú dlhodobé vzťahy s Ruskom. Realita je taká, že aj keby Európa mala nejakú stratégiu voči Rusku, najčastejšie závisí od stavu sporov na margo sankcií. Nik nevie: treba ich zosilniť alebo oslabiť, hneď alebo postupne? Ide o mimoriadne rôznorodú koalíciu, v ktorej sa nachádza Taliansko a Matteo Renzi (záleží mu na obchodných vzťahoch), Maďarsko a Viktor Orbán (pochvaľuje si Putina) a Slovensko a Róbert Fico (Slovensko dostáva od Ruska prakticky celú „várku“ plynu a ropy). V tejto koalícii sú aj historickí spojenci a priatelia Ruska v rámci pravoslávia ako Grécko a Cyprus,“ zdôrazňuje francúzsky novinár.

Píše, že otázka sankcií rozdeľuje Európu historicky a geograficky. „Vyšehradskú štvorku trápi konflikt medzi Maďarskom a Poľskom. Pobaltské štáty zaujali tvrdú pozíciu podobne ako Francúzsko a Veľká Británia. Nemecko tiež je rozdelené a Angela Merkelová má odlišný názor ako sociálni demokrati. Zástupca šéfa NATO Alexander Vershbow víta ten fakt, že Európa dodržuje svoj kurz aj napriek tomu, že Putin nedosiahol všetko, čo chcel. Avšak tento fakt môžeme považovať aj za pochvalu tomu, že sa vôbec nič nezmenilo,“ zdôrazňuje Jean-Jacques Mevel v závere svojho komentáru v Le Figaro.

 

.

Eugen Rusnák

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:35

Terorizmus ako príčinu zrútenia nákladného lietadla neďaleko litovského Vilniusu v súčasnosti nie je možné vylúčiť, povedal novinárom šéf polície Arunas Paulauskas. K nehode došlo v pondelok ráno o 4.30 h. TASR o tom informuje podľa správ agentúr DPA a AFP.

 

10:33

Štyri obete si vyžiadala tlaková níž Bert, ktorá cez víkend zasiahla Spojené kráľovstvo a spôsobila záplavy. V dôsledku nepriaznivého počasia krajinu v pondelok sužovali dopravné obmedzenia. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

Vlakové spojenia z Londýna na juhozápad boli zrušené a železničná doprava bola narušená aj v strednom Anglicku.

10:29

Dôvera v českú ekonomiku tento mesiac vzrástla. Prispelo k tomu zvýšenie oboch zložiek súhrnného indexu – dôvery spotrebiteľov aj podnikateľov. TASR o tom informuje na základe výsledkov najnovšieho prieskumu, ktoré v pondelok zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ).

Podľa prieskumu sa kombinovaný index dôvery v českú ekonomiku v novembri 2024 zvýšil medzimesačne o 1,2 bodu na 98 bodov. Prieskum ukázal, že indikátor spotrebiteľskej dôvery v Česku v novembri 2024 vzrástol o 0,9 bodu na 101,6 bodu, čo je jeho najvyššia hodnota od mája.

10:27

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán za účasti zástupcov vlády, zamestnávateľských zväzov a odborov podpísal v pondelok mzdovú dohodu na nadchádzajúce tri roky. S odvolaním sa na server index.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

V roku 2025 sa garantovaná minimálna mzda zvýši o sedem percent a minimálna mzda o deväť percent.

10:16

Cena elektrickej energie pre Slovensko s dodaním v budúcom roku dosiahla v piatok (22. 11.) na pražskej burze PXE úroveň 110,32 eura za megawatthodinu (MWh). 

Vo štvrtok (21. 11.) dosiahla cena elektrickej energie najvyššiu hodnotu tohto roka, keď sa dostala na úroveň 114,09 eura/MWh. Nové tohtoročné maximum zaznamenala aj cena zemného plynu, ktorý sa taktiež vo štvrtok dostal na najvyššiu úroveň, a to 48,303 eura/MWh.

10:03

Druhá najväčšia talianska banka Unicredit v pondelok oznámila, že ponúkla 10,1 miliardy eur za kúpu konkurenčnej banky BPM. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

“Európa potrebuje silnejšie a väčšie banky, ktoré jej pomôžu rozvíjať ekonomiku a pomôžu konkurovať ostatným veľkým ekonomickým blokom,” uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ UniCredit Andrea Orcel.

09:57

Nemecko urobilo viacero chýb pri podpore Kyjeva, vrátane príliš neskorého dodania potrebných zbraní po februári 2022, keď Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine. Vyhlásil to v nedeľu nemecký minister hospodárstva a vicekancelár Robert Habeck. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Minister zároveň vyjadril nespokojnosť s oneskorenými dodávkami tankov Leopard a povedal, že situácia sa teraz opakuje v súvislosti s riadenými strelami Taurus.

Robert Habeck
Na snímke nemecký minister pre klímu a hospodárske záležitosti Robert Habeck
09:42

Vývoz plynu z Ruska do Európy cez Ukrajinu je v pondelok stabilný napriek sporu medzi ruským plynárenským gigantom Gazpromom a rakúskou spoločnosťou OMV, ktorý viedol k zastaveniu dodávok do Rakúska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Gazprom 16. novembra zastavil dodávky pre OMV, keďže pohrozila, že zadrží časť platieb za plyn ako kompenzáciu za arbitráž. Súd totiž priznal rakúskej firme v spore s ruským plynárenským gigantom náhradu škody vo výške 230 miliónov eur.

09:40

Európska únia (EÚ) a Čína sa blížia k vyriešeniu sporu o clá na dovoz elektrických vozidiel vyrobených v ázijskej krajine do európskeho bloku. Povedal to koncom minulého týždňa Bernd Lange, predseda výboru pre medzinárodný obchod v Európskom parlamente, pre nemeckú televíziu NTV. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Európska únia minulý mesiac rozhodla o zvýšení ciel na elektrické vozidlá vyrobené v Číne až na 45,3 %.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke chameleón počas podujatia AkvaTera v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali