Napätie medzi Tureckom a Irakom by mohlo čoskoro otvoriť nový front na Blízkom východe: vojna medzi týmito dvoma štátmi už nie je vylúčená. Recep Tayyip Erdogan obvinil vládu v Bagdade v stredu v rozhovore pre Al-Džazíru, že utláča sunnitov v severnej časti krajiny. “Občania v severnom Iraku dávno stratili svoje práva. Musia dostať svoje práva späť. Aj mnoho Arabov stratilo svoje práva. Bohužiaľ vidieť, aká nespravodlivá je vláda v Iraku. To robí veľa ľuďom starosti.” Erdogan ďalej povedal, že Irak a Irán podporujú radikálne skupiny v Sýrii.
Ankara odmieta kompletné stiahnutie svojich vojsk z Iraku. Turecko cez víkend napadlo Irak. Na príkaz amerického prezidenta Obamu, Turci stiahli niektorých zo svojich vojakov. Nasadenie tureckých vojakov a tankov v irackej provincii Mosul sa stretlo s ostrými protestami. Od marca sú v regióne tureckí vojaci, ktorí podľa oficiálnej verzie Turecka asistujú pri výcviku vojakov v boji proti džihádistickej milícii Islamský štát. Vláda v Bagdade ale hovorí o “invázii” a vyzýva k stiahnutiu vojsk z oblasti Bašika, pretože prišli do krajiny bez súhlasu vlády.
Avšak Erdogan samozrejme sledoval širšiu agendu, ktorá by sa mohla zhodovať so záujmami armády NATO a USA: Turecko sa bude snažiť vykorisťovať Irak využívaním jeho slabostí. Vláda v Bagdade sa totiž začala orientovať smerom k Rusku. Tento fakt vidia neokonzervatívci v USA s veľkým znepokojením.
Preto Turecko jedná vojensky: turecké vojenské lietadlá mali v stredu opäť vykonať nálety v severnom Iraku – a to údajne proti pozíciám Kurdskej robotníckej strany (PKK). Turecké stíhačky zhodili bomby v oblasti al-Imadija v provincii Dahúk. Ako informovala armáda, bolo zničených niekoľko cieľov. Hovorca PKK v Iraku povedal, že nočné útoky boli namierené proti trom dedinám, no pri náletoch nebol zabitý žiaden člen PKK. Kurdi však tvrdia, že bola poškodená infraštruktúra, najmä rozvody elektriny a vody.
Ako oznámili očití svedkovia, útoky trvali pol hodiny a boli im vystavené pozície PKK v oblastiach Deirluk a Šiladži. Okrem toho, podľa informácií, zaútočili turecké stíhačky na základne PKK v horskej časti Irackého Kurdistanu v oblasti Kandil v utorok neskoro večer.
Letecké útoky začali po tom, čo Turecko rozmiestnilo vojenský tábor na severe Iraku v regióne Bašika neďaleko mesta Mosul, ktoré má pod kontrolou Daesh (Islamský štát). Turecké úrady to označili za plánovanú rotáciu v rámci vojenských cvičení.
Do akej miery môže situácia eskalovať, možno vyčítať z vyhlásenií Ankary, ktorá nabáda tureckých občanov žijúcich v severnom Iraku, aby opustili oblasť. Ministerstvo to odôvodnilo nedávnym nárastom hrozieb namiereným proti tureckému obyvateľstvu.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu v stredu uviedol, že vojaci boli poslaní aktívne chrániť oblasť. “To nie je akt agresie, ale akt solidarity,” povedal Davutoglu. Kvôli irackej reakcii však Turci prestali posielať vojsko do krajiny.