Súčasné medzinárodné pravidlá sa rodili pred a po skončení studenej vojny, keď Rusko bolo na dne svojich síl a Západ na vrchole. Pravidlá tomu zodpovedajú. Pôvodné administratívne hranice vnútri Sovietskeho zväzu sa stali štátnymi hranicami, kľúčovú strategickú zmluvu o obmedzení protibalistických rakiet USA vypovedali a odtrhnutie Kosova od Srbska bolo OK, ale odtrhnutie Krymu od Ukrajiny nebolo OK. Tak by sa dalo pokračovať. Kto z čitateľov tohto textu si ešte pamätá, že v prípade Líbye dala Bezpečnostná rada OSN súhlas len na udržiavanie bezletovej zóny, nie na letecký zásah do vnútorných pozemných bojov. Ale západné lietadlá zasiahli do pozemných bojov. Francúzske lietadlá boli hneď za americkými.
Muammar Kaddáfí nebol žiadny anjel, ale v neanjelskej Líbyi udržiaval aký-taký poriadok. Kaddáfího zabili za pomoci Západu a práve v týchto dňoch francúzsky predseda vlády Valls vyzval Európu na pomoc, pretože situácia v Líbyi ohrozuje Európu. Amerického vyslanca tam už zabili. Na bombardovanie Juhoslávie Bezpečnostná rada vôbec nedala súhlas, rovnako na zásah do Iraku, rovnako na podporu povstalcov v Sýrii. Americký protiprávny zásah v Iraku a v Sýrii vytvoril podmienky na vznik Islamského štátu.
Ďakujeme, strýko Sam. Áno, medzinárodné pravidlá treba dodržiavať aj keď sú nevýhodné pre jednu krajinu, tentoraz Rusko.
Teraz spozornite. Rusko ich dodržiavalo, až kým ich opakovane nezačal porušovať Západ. Keď ich opakovane porušoval Západ, Rusko sa cíti dostatočne silné alebo dostatočne zahnané do kúta, aby ich tiež začalo porušovať. Použime ako príklad Ukrajinu. Zatiaľ sú dôkazy len o tom, že vtedajšia opozícia – dnešná vládna moc – dala strieľať do policajtov aj demonštrantov na Majdane. Koho to dnes na Západe zaujíma?
21. februára minulého roku uzavreli v Kyjeve dohodu prezident Janukovyč a vodcovia opozície (Majdanu) za účasti ministrov zahraničných vecí Poľska, Nemecka a Francúzska. Na základe dohody Janukovyč stiahol od parlamentu a vlády ochrannú políciu. Demonštranti hneď vtrhli do parlamentu a so samopalmi v rukách prinútili poslancov odvolať vládu a prezidenta v rozpore s ukrajinskou ústavou. Pamätáte si na televízne zábery Sašku Bilyja s kalašnikovom v rukách v parlamente? Veď ho museli dať čoskoro vlastní zastreliť. Západ v tom nevidel porušenie dohody. Poľský minister zahraničných vecí a dnešný predseda poľského parlamentu Sikorski to výslovne povedal.
Až potom sa začal búriť Krym a východná Ukrajina. Až potom nasadili Rusi na Kryme zelených mužíkov, ktorí blokovali ukrajinských nacionalistov a bezpečnostné sily, aby Krymčania mohli v referende hlasovať podľa svojej vôle.
Kto si ešte pamätá na korsunský pogrom, keď bojovníci Pravého sektora v noci z 21. na 22. februára povraždili demonštrantov za Janukovyča, vracajúcich sa v autobusoch z Kyjeva na Krym? Doterajšia situácia na Kryme potvrdzuje, že Krym je vo väčšine spokojný s odchodom z Ukrajiny do Ruska, azda s výnimkou niektorých Tatárov. Kto sa o tomto všetkom dozvedel z našich médií? Po vypuknutí občianskej vojny na Ukrajine regulárna ukrajinská armáda tvorí menšinu vojakov proti Donecku a Luhansku. Väčšinu tvoria dobrovoľnícke čiže neregulárne útvary vytvorené oligarchami vrátane amerických súkromných spoločností ako Academy.
Prečo by potom malo Rusko brániť svojim občanom, ale aj cudzincom nechať sa vycvičiť na svojom území a umožniť im prejsť bojovať na strane Novoruska? Bojujú tam aj Slováci, asi neprešli do Donecka cez Ukrajinu. Prečo by malo Rusko brániť aj svojim vojakom odísť bojovať do Novoruska ako dobrovoľníci, pričom platí vojenský vtip: veliteľ predstúpi pred jednotku a povie – potrebujem troch dobrovoľníkov, budeš to ty, ty a ty. Nové medzinárodné pravidlá sa často vytvárali tak, že staré pravidlá obe strany porušovali, pretože žiadna strana nemala silu vynútiť ich dodržiavanie.
Náš problém je iný. Takisto ako komunisti nie sme schopní a ochotní uznať realitu a prípadne rozmýšľať o náprave. Komunizmus na to zahynul.
Ján Čarnogurský