Washington 26. decembra 2016 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)
Ruský portál Pravda uverejnil interview so známym izraelským bezpečnostným odborníkom Jakovom Kedmim, ktorý svojho času pôsobil ako riaditeľ izraelskej bezpečnostnej a spravodajskej služby NATIV. Rozhovor s izraelským spravodajcom uskutočnila Inna Novikovová.
Podľa Kedmiho je nový americký prezident Donald Trump v prvom rade realista a skúsený biznismen. Propagandistické dôvody nie sú pre neho relevantné, v prvom rade bude všetko hodnotiť pragmaticky, na základe rozboru situácie z vojenského, ekonomického či politického aspektu. Vo svojom tíme má množstvo odborníkov, ktorí mu pomôžu s reálnou analýzou situácie na Ukrajine
Čo sa týka Kyjeva, Donald Trump bude sledovať v prvom rade líniu, či má vôbec význam komunikovať s Ukrajincami, alebo nemá s nimi význam komunikovať. Ak sa ukáže, že Ukrajinci sú na tom podobne, ako sýrska opozícia – bez koncepcie, rozdelení na mnohé frakcie a vnútorne slabí, bude ich čakať rovnaký osud ako sýrsku opozíciu. “Donald Trump chápe, že USA už nie sú svetovou veľmocou č. 1, ale stále patria k najvýznamnejším krajinám sveta a budú k týmto krajinám patriť bez ohľadu na to, aký bude ďalší osud Ukrajiny,” vyjadril svoj názor izraelský spravodajca.
“Prečo by sa mali USA zaoberať takými nepodstatnými ľuďmi, akí sedia v Kyjeve? Ukrajinskí politici ukázali, že nedokážu vlastné problémy sami vyriešiť a takisto neplnia svoje sľuby. Ak by ich Donald Trump kryl, znamená to, že by preberal aj ich záväzky. A to Donald Trump ako pragmatik nemieni urobiť. Navyše Donald Trump už počas predvolebného boja o post hlavy USA niekoľkokrát poukázal na nevieryhodnosť ukrajinských politikov a obrovskú korupciu a netransparentnú finančnú politiku, ktorá v krajine vládne. Pre neho sú ukrajinskí politici nedôveryhodní partneri,” tvrdí Jakov Kedmi
Jakov Kedmi odpovedal aj na otázku, či predsa len Ukrajina nemôže poslúžiť ako figúrka v geopolitickom pláne pre najbližšie roky. Podľa slov izraelského analytika Donald Trump samozrejme môže využívať Ukrajinu v geopolitickom plánovaní, no prvoradý bude pre neho ekonomický aspekt. Donald Trump určite nebude do Ukrajiny vrážať peniaze, aby ju udržal pri živote, koncepcia Clintonovej a neoconov je mu vzdialená. Ukončí antiruské smerovanie americkej politiky a skončí sa aj protiruská hystéria. Nové trendy americkej politiky budú postupne nasledovať poslušne aj spojenci v Európe. Éra hysterického tlaku na Rusko sa zvolením Donalda Trumpa za amerického prezidenta skončila. Nastúpi politika konštruktívnejšieho politického dialógu s Ruskom.
Inna Novikovová položila Jakovovi Kedmimu otázku, ako sa díva na Porošenkove pozdravenie a gratulácie Donaldovi Trumpovi, ktorý zvíťazil v prezidentských voľbách v USA. Porošenko vyjadril nádej, že USA bude aj naďalej podporovať Ukrajinu v jej zápase.
“Koho ešte vôbec zaujíma, čo povedal Porošenko? Jeho pozdravy a gratulácie sú absolútne nezaujímavé. Môže si hovoriť a vyhlasovať, čo len chce. Hlas Kyjeva nie je absolútne zaujímavý, zaujímavé je to, čo sa povie vo Washingtone. Ukrajinská politická garnitúra a jej problémy nikoho nezaujímajú, je zbytočné kyjevskou vládou strácať čas. Dnes povedia jednu hlúposť, zajtra druhú, nie je v tom žiaden rozdiel a nemá to ani žiaden význam. To, čo hovoria, môže zaujímať akurát tak fejtonistu, psychiatra, alebo ide o klebety. Opakujem, slová a názory ukrajinských politikov nemajú žiaden význam a sú nepodstatné,” vyjadril svoj názor Jakov Kedmi.
Podľa Jakova Kedmiho ďalšie osudy Ukrajiny budú záležať od dohôd medzi Ruskom a USA. Nič iné nemá a ani nebude mať pre ďalšie osudy Ukrajiny význam. Pozícia Ruska je jasná, pozícia USA sa úplne vyjasní, keď sa oficiálne ujme Donald Trump a jeho administratíva riadenia USA a začnú prvé rokovania s Rusmi. Hystéria a nádeje, či zúfanie Ukrajincov nikoho nebude zaujímať.
Na otázku, či Donald Trump uzná pripojenie Krymu k Rusku, pretože sa tak vyjadrili obyvatelia Krymu v referende, odpovedal Jakov Kedmi nasledovne.
“Už viackrát som povedal, že veriť všetkým predvolebným sľubom netreba. Tieto sľuby predkladá politik, ktorý chce zvíťaziť vo voľbách. Dôležitejšie ako sľuby sú však reálne kroky. Praktické kroky USA sa ukážu, keď si Rusi a Američania sadnú za rokovací stôl. Či tieto sľuby a reálne kroky budú vzájomne korešpondovať, to nech rozsúdia historici. Ak sa budú Trumpove predvolebné sľuby a politické kroky zhodovať, to neznamená že Donald Trump sa rozhodol svoje sľuby splniť, ale znamená to, že je to v súlade s národnými a bezpečnostnými záujmami USA,” uzavrel debatu Jakov Kedmi.