Vyhlásil to na dnešnom zasadnutí vlády, kde súčasne informoval, že v rámci každého ukrajinského ministerstva vznikne funkcia námestníka pre záležitosti eurointegrácie.
Jaceňuk svojím vyhlásením reagoval na výrok ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, že Rusko je pripravené na dialóg s predpokladaným víťazom prezidentských volieb na Ukrajine Petrom Porošenkom. Lavrov však v pondelok uviedol, že “pochybuje, že by Moskva – pokiaľ ide o vzťahy s Ukrajinou – potrebovala sprostredkovateľov”.
Ruský minister súčasne zdôraznil, že Rusko je pripravené spolupracovať s USA a EÚ pri realizácii tzv. cestovnej mapy vypracovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v záujme urovnania konfliktu na Ukrajine.
V nedeľu, krátko po zverejnení prvých odhadov výsledkov prezidentských volieb, Porošenko vyhlásil, že bez ohľadu na zložité vzťahy Ukrajina bude s Ruskom viesť rokovania v záujme ich normalizácie.
“Rusko je naším susedom a dnes sú vzťahy s Ruskou federáciou najdôležitejšie za posledných 200 rokov,” vyhlásil Porošenko na dnešnej tlačovej konferencii v Kyjeve. Vyjadril presvedčenie, že Ukrajina teraz môže viesť rokovania s Ruskom, ale za účasti USA a EÚ.
Zdôraznil tiež, že Ukrajina nikdy neuzná nelegitímne referendum a okupáciu Krymu. Za ďalší princíp, ktorý musí rezonovať na rokovaniach, označil európsku integráciu Ukrajiny, keď vyhlásil, že “o strategickej orientácii našej krajiny bude rozhodovať ukrajinský ľud”.
Západ hľadá dôvody na ďalšie sankcie voči Rusku, Lavrov ich označil za smiešne
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes v Moskve vyhlásil, že Západ sa zaoberá hľadaním dôvodov, aby by na Rusko kvôli kríze na Ukrajine mohol vyvíjať nátlak a uvaliť ďalšie sankcie.
“Tieto dôvody sú smiešne,” zdôraznil Lavrov podľa agentúry RIA Novosti. Dodal, že “pokusy vyvíjať nátlak na Rusko ešte nikdy nepriniesli výsledky”.
Lavrov podľa ITAR-TASS vyslovil predpoklad, že keby nebolo Ukrajiny, Západ by si našiel iný dôvod pre nátlak na Rusko. Spresnil, že na adresu Ruska prichádzala kritika kvôli sýrskej otázke, iránskemu jadrovému programu i kauze Edwarda Snowdena, nespokojnosť vládla aj kvôli zimnej olympiáde. “Toto odráža hlboké procesy, ktoré prebiehajú na Západe,” upozornil.
Ruský minister podľa RIA Novosti uviedol, že Rusku teraz pripisujú vinu za takmer každý konflikt vo svete. Za jedinú výnimku označil izraelsko-palestínsky konflikt, ale poznamenal, že “za slepú uličku, do ktorej sa dostal a ktorá sa prehlbuje, nás ešte zatiaľ neobvinili”. Rusko sa podľa neho k týmto obvineniam stavia “filozoficky”.
Lavrov uviedol, že Moskva je pripravená stať sa spoľahlivým partnerom nového ukrajinského prezidenta, “ak bude konať v záujme celej Ukrajiny”. Súčasne uviedol, že prostredníctvom “diplomatických ani iných kanálov” sa zatiaľ o návšteve Petra Porošenka v Rusku nerokuje.
Na margo Porošenkovho plánu, že jeho prvé kroky po vyhlásení za víťaza volieb povedú do Donbasu na východe Ukrajiny, Lavrov povedal, že zintenzívnenie vládnej tzv. protiteroristickej operácie (ATO) v oblasti sotva vytvorí priaznivé podmienky pre jeho privítanie” miestnymi obyvateľmi a prípadnú inauguráciu.
Sergej Lavrov dnes zopakoval výzvu Moskvy na okamžité ukončenie násilností na Ukrajine. Ako informovali ruské tlačové agentúry, zastavenie krviprelievania na juhovýchode Ukrajiny označil Lavrov za najdôležitejšiu úlohu, ktorá je pred kyjevským vedením po tom, ako Ukrajinci v nedeľu zvolili nového prezidenta.
Podľa agentúry ITAR-TASS Lavrov zopakoval, že Moskva rešpektuje výsledok prezidentských volieb na Ukrajine, ale “za absolútne nevyhnutné považuje bezodkladné splnenie toho, čo bolo podpísané v Ženeve – zastaviť akékoľvek násilie”.
Zastavenie krviprelievania na juhovýchode Ukrajiny označil Lavrov “za úlohu č. 1 pre kyjevskú vládu” a “za previerku jej spoľahlivosti”.
Lavrov dodal, že Rusko od ukrajinského vedenia očakáva, že splní dané sľuby a za pomoci zahraničných expertov objasní nedávnu tragédiu v Odese, streľbu do účastníkov demonštrácií na kyjevskom Námestí nezávislosti, ako aj smrť talianskeho novinára.
jf