NAŽIVO

Desať ľudí utrpelo zranenia pri streľbe pred nočným klubom Amazura v newyorskej štvrti Queens. Štyrom páchateľom sa z miesta podarilo utiecť, informovala newyorská polícia.

11:48

Austrálska federálna polícia vzniesla obvinenie voči dvom maďarským občanom, ktorí sa pokúsili prepašovať do krajiny heroín v žalúdku. 

11:45

Primárnym záujmom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR bude v roku 2025 efektívne čerpanie finančných prostriedkov z Európskej únie. Rezort bude pokračovať v diskusiách so zástupcami regiónov a prijímanie krokov ministerstva bude založené na spolupráci so zainteresovanými stranami.

11:44

Na najvyššom českom vrchu Sněžka vyčíňa orkán s vetrom dosahujúcim v nárazoch až 189 kilometrov za hodinu.

11:40

Jeden človek prišiel o život pri ruskom útoku leteckou bombou v ukrajinskej Záporožskej oblasti, uviedli tamojšie úrady.

11:38

Ruská armáda vybavuje svoje pozemné sily novým zariadením na obranu proti dronom – terénnym autom, na ktorom sú batérie s 24 brokovnicovými hlavňami schopnými páliť broky na drony. Podľa servera Interesting Engineering táto zbraň vzdialene pripomína ruské raketomety kaťuša z druhej svetovej vojny.

11:37

Slovenské firmy s najnižším počtom zamestnancov držia oproti svojim záväzkom najviac peňazí. Čím je spoločnosť väčšia, tým nižšia je hodnota ukazovateľa likvidity. Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy vykonanej na vzorke viac ako 85.000 firiem, ktoré mali vo výkazoch uvedený počet zamestnancov.

11:30

Slovensko je vďaka postoju predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) k ukončeniu prepravy ruského plynu cez Ukrajinu a jeho návšteve v Moskve v Európe na smiech. Absurdný je aj fakt, že ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) sa celému divadlu a hlásaniu ruskej propagandy zo strany Fica len mlčky prizerá.

11:28

V Indickom meste Bhópál dokončili po vyše 40 rokoch presun toxického odpadu z miesta najväčšej známej priemyselnej havárie v dejinách, ktorá si vyžiadala tisícky životov. Odpad previezli do spaľovne, kde jeho likvidácia potrvá tri až deväť mesiacov.

11:27

Sýrske bezpečnostné zložky podnikli zásah v meste Homs, uviedli tamojšie štátne médiá. Terčom zásahu boli údajne aj organizátori protestov z menšinovej skupiny alavitov, ku ktorej patrí aj zvrhnutý exprezident Bašár Asad.

11:26

Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol sa už tretí deň po sebe vyhol svojmu zatknutiu. Zdržiava sa v prezidentskej rezidencii v Soule, kde jeho ochrankári polícii opäť zabránili zadržať ho.

11:19

Jedna dôchodkyňa prišla o život pri požiari, ktorý vypukol v jednom z bytov domu s opatrovateľskou službou v Karlových Varoch. Hasičom sa plamene podarilo pomerne rýchlo zlikvidovať a po odvetraní priestorov sa väčšina obyvateľov mohla do svojich bytov vrátiť.

09:44

Rodičovský dôchodok sa bude od tohto roka počítať po novom, a to poukázaním dvoch percent dane z príjmu. Vyplýva to zo schváleného konsolidačného balíka. Sociálna poisťovňa tak od Nového roka nebude rozhodovať o rodičovskom dôchodku za rok 2025 ani ďalšie roky. Prvýkrát ho vyplatí až v roku 2026 na základe údajov z daňových priznaní za predchádzajúci rok.

09:23

Slovensku by stačila jedna veľká prečerpávacia vodná elektráreň, ktorá by mala kapacitu približne 600 až 1000 megawattov. Slúžila by na stabilizáciu prenosovej sústavy. V rozhovore pre TASR to uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Verí, že v tomto roku sa táto vec pohne.

09:22

Severokórejský vodca Kim Čong-un už druhý rok po sebe zrejme vynechal svoju každoročnú novoročnú návštevu Paláca slnka Kumsusan v hlavnom meste Pchjongjang, kde sú pochovaní jeho otec a starý otec.

09:21

Pri izraelskom nálete na humanitárnu zónu v Gaze prišiel o život aj bývalý šéf polície palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Mahmúd Saláh a jeho námestník, uviedli palestínske a arabské médiá.

09:12

Pes moldavskej prezidentky Maie Sanduovej, ktorý sa notoricky preslávil tým, že pohrýzol rakúskeho prezidenta Alexandra Van der Bellena, sa v poriadku vrátil do rezidencie hlavy štátu v Kišiňove po tom, čo sa stratil počas novoročných osláv.

08:20

Podozrivým prevádzačom ľudí bude podľa nových zákonov v Británii hroziť zákaz cestovania a obmedzenie používania telefónov, prenosných počítačov a sociálnych sietí. Oznámila to britská vláda, ktorá zvyšuje úsilie v boji proti nelegálnej migrácii.

07:48

Najmenej desať ľudí vrátane detí zahynulo pri izraelskom leteckom útoku na stan v oblasti al-Mawásí na juhu Pásma Gazy, oznámili záchranári.

07:47

Juhokórejská polícia vykonala raziu na medzinárodnom letisku Muan, v kancelárii leteckej spoločnosti Jeju Air a v pobočke regionálneho leteckého úradu v súvislosti s nehodou lietadla, ktorá si vyžiadala 179 obetí.

07:46

Sýrsky minister zahraničných vecí Asad Hasan Šíbání pri príchode do Saudskej Arábie vyjadril nádej, že táto návšteva otvorí “novú, svetlú stránku” v sýrsko-saudských vzťahoch. Ide o prvú zahraničnú cestu predstaviteľa novej sýrskej vlády po zvrhnutí dlhoročného prezidenta Bašára Asada.

06:59

India a Pakistan si vymenili zoznamy svojich jadrových zariadení. Oznámilo to indické ministerstvo zahraničných vecí, podľa ktorého sa tento proces uskutočňuje každoročne 1. januára, v rámci dohody o zákaze útokov na jadrové zariadenia medzi oboma krajinami. Zároveň si vymenili aj zoznamy väzňov. 

06:58
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

J. Hudec: Šesťdesiat percent pamiatok v Egypte je ešte stále pod zemou

-Čo alebo kto vás priviedol k výskumu starovekého Egypta?-

❚❚
.

“V roku 2007, keď som začal s výskumom v Egypte, podarilo sa mi pritiahnuť ďalších ľudí, ktorí sa o egyptológiu zaujímali na Slovensku alebo ju študovali vo Viedni. Vytvorili sme jadro malého tímu, ktoré už bolo schopné niečo v Egypte podnikať. Keby som tam zostal sám, nič s tým neurobím,” povedal v rozhovore pre TASR Jozef Hudec.

-Čo alebo kto vás priviedol k výskumu starovekého Egypta?-

Môj otec tvrdí, že už v piatej triede som vyhlasoval, že budem archeológ. Už si to nepamätám, musím mu veriť. Asi odvtedy ma zaujímalo kopanie a veci spojené s archeológiou. Štúdium egyptológie bolo zhoda okolností. Práve v období, keď som končil v Prahe prehistorickú archeológiu, otvorili, tuším po 17 či 19 rokoch, prvýkrát štúdium egyptológie. Aj to malo veľký súvis s archeológiou, takže som to využil. A navyše som mal veľmi rád diela pána Zamarovského, ktorý dal veľký impulz veľkej väčšine ľudí zaujímajúcich sa o antickú kultúru.

.

-Čo musí ovládať každý egyptológ?-

Je to súhrnný pojem, v egyptológii môže byť muzeologické zameranie, čiže človek sa venuje pamiatkam, ktoré už boli vykopané niekým iným, ich inštalovaniu, prezentovaniu, ochraňovaniu. Potom sa môže venovať archeológii alebo staroegyptskej literatúre. Starý Egypt je významný aj tým, že nám zanechal veľké množstvo písomných pamiatok. Ich výskum je jednou veľkou a dôležitou odnožou v rámci egyptológie, pretože samotný staroegyptský jazyk má niekoľko vývojových štádií.

-A vy ste sa špecializovali…?-

Na archeológiu. V čase, keď som študoval, došlo k deleniu Československa. Keďže som sa chcel vrátiť na Slovensko, s tou archeológiou som veľké perspektívy nemal. Vtedy som skúšal ešte muzeálny smer. V magisterskej i doktorskej práci som sa venoval pamiatkam zo starého Egypta, ktoré sú v slovenských múzeách a zbierkach. Až keď som nastúpil na Ministerstvo zahraničných vecí SR a prišiel na ambasádu do Egypta, dostal som ponuku od poľského kolegu, s ktorým som bol na štipendiu v Hamburgu. Ozval sa, či by som s ním nemal záujem spolupracovať na archeologickom projekte.

-S krajinou na Níle máte teda silné väzby, nielen archeologické… Ako bolo na veľvyslanectve v Egypte, ako dlho ste tam pôsobili?-

.

Od konca roku 2003 až do polovice 2008, štyri a pol roka. Narodili sa mi tam dvaja synovia (smiech).

-Vráťme sa k egyptológii, na UK v Bratislave sa stále nedá študovať, do úvahy pripadá Viedeň alebo Praha. Ako je teda na tom slovenský výskum starovekého Egypta? Mám na mysli skutočné výskumné práce Slovákov v teréne?-

V roku 1995 sme spolu s kolegom Dušanom Magdolenom, našimi spolužiakmi z Prahy a niektorými priateľmi tu na Slovensku založili nadáciu Aigyptos. Jej účelom bolo podporovať slovenský egyptologický výskum. Snažili sme sa o jeho inštitucionálizáciu v nejakom vedeckom ústave, začatie prác v Egypte a propagáciu egyptológie na Slovensku. V roku 2007, keď som začal s výskumom v Egypte, podarilo sa mi pritiahnuť ďalších ľudí, ktorí sa o egyptológiu zaujímali na Slovensku alebo ju študovali vo Viedni. Vytvorili sme jadro malého tímu, ktoré už bolo schopné niečo v Egypte podnikať. Keby som tam zostal sám, nič s tým neurobím, bol by som súčasť poľského tímu.

-Hovoríte o poľsko-slovenskom výskume neďaleko Káhiry – v Tell el-Retábí (asi 100 km od Káhiry), ktorý vediete spolu s poľským egyptológom Slawomirom Rzepkom z Varšavskej univerzity. Málo sa o tom výskume na Slovensku vie, akoby išlo o tajnú archeologickú misiu…-

(Smiech). Bolo to trošku mojou vinou. Keď som sa v polovici roku 2008 vrátil z veľvyslanectva v Egypte späť na ministerstvo, pokiaľ som sa stihol poriadne zorientovať, šiel som v roku 2009 na ambasádu do Izraela. Medzitým som dával nejaké interview v televízii, ale to bolo asi všetko. Teraz chceme výskum trošku viac zviditeľniť.

.

-O aké nálezisko teda ide?-

Vo vrchných vrstvách je to pevnosť, ktorá chránila vstup do Egypta z východnej strany, od Syropalestíny a Sinaja. Sinaj bol v egyptskej histórii zvláštnou súčasťou faraónskej ríše. Bola to nárazníková zóna, do ktorej chodievali starí Egypťania ťažiť rôzne minerály, materiály, zlato. Cez túto zónu sa podnikali vojenské výpravy alebo naopak chodili nepriateľské útoky na Egypt. Bola to veľmi strategická pozícia.

-Skúste tú lokalitu bližšie geograficky priblížiť…-

Na východnej strane nílskej delty leží mesto Zagazig, staroveký Bubastis, a od neho ide k dnešnej Ismailíi, čo je nové mesto postavené na pobreží Suezského kanála, údolie. Kedysi to bola v púšti životodarná tepna, zjavne je to nejaké staré rameno Nílu. Najneskôr v dobe faraóna Neka v 26. dynastii tam Egypťania urobili kanál, ktorý spojil Níl s Červeným morom. V tomto údolí, na pol ceste medzi Zagazigom a Ismailíou, je predmet nášho záujmu – Tell el-Retábí.

-Dlho ste hľadali práve túto lokalitu?-

Známa je už dosť dlho. Prvé známe výskumy tam uskutočnil švajčiarsky egyptológ Édouard Naville, ktorý tam kopal už v 1885. Dvadsať rokov po ňom tam kopal Flinders Petrie, ktorý začal túto lokalitu stotožňovať so starozákonným, biblickým Pitomom (Exodus 1:11). Od tej doby sa argumenty, či to je Pitom, alebo nie rôzne vyvíjajú a líšia. Zdá sa, že väčšinou sa egyptológovia klonia k tomu, že by to mohlo byť biblické mesto.

-Spomínali ste, že prvé výskumy sa v Tell el-Retábí robili už koncom 19. storočia. Laik si môže povedať, čo tam ešte chcú Slováci objaviť, veď už tam bolo všetko prezreté?-

Práveže nie. Tie metódy, ktoré boli používané v 19. storočí… a oblasť, ktorá bola preskúma, je v podstate mizivá. Petrieho sezóna tam trvala dva alebo tri týždne. My tam chodievame kopať na mesiac. To, čo tam robil Naville, už dosť kritizoval samotný Petrie. V 20. rokoch tam bola nemecká prieskumná misia. Po 2. svetovej vojne táto zóna nebola príliš vhodná pre archeológiu vzhľadom na izraelsko-egyptské vojnové konflikty. Až do uzavretia mierovej zmluvy sa tam veľmi kopať nedalo. Potom tam prišli Američania pod vedením pôvodom rakúskeho profesora Hansa Goedickeho. Viedol tam výskum nejaké tri sezóny, ale tiež to nechali tak. A odvtedy tam boli len kanadský prieskum a egyptské sondáže.

-Takže to bola dobrá voľba…-

Mali sme šťastie. Zistili sme, že už dve ďalšie misie si na túto lokalitu robili “zálusk”, takže sme prišli práve včas (úsmev).

.

-Máte za sebou šesť sezón, lokalita vám odhalila stopy po jej dlhodobom osídlení, spomenuli ste, že zrejme vojenského charakteru. Svedčia o tom opevnenia, vstupná brána typu migdol, kultová chrámová stavba. Ako ste potvrdili na svojej nedávnej prednáške v Bratislave, v Tell el-Retábí ste odkryli aj hyksóske hroby…-

Hyksósov starí Egypťania nazývali vládcami cudzích púštnych oblastí, zjavne prišli zo Syropalestíny. Zatiaľ je to dosť záhadný ľud. Jedna z teórií je, že sú to predkovia dnešných Hebrejov. Ich vyhnanie z Egypta niektorí vedci dávajú do súvislosti s Mojžišovým exodom, ktorý stále nie je presne datovaný a nie je presne stanovené, kto je Faraón exodu. Je tam veľké množstvo teórií, čo sa vlastne dialo a prečo. Týmto výskumom môžeme čiastočne prispieť aj k niektorým odpovediam na tieto otázky, vlastne sa trošku posúvame z oblasti egyptológie možno aj do oblasti biblickej archeológie.

-Čo ste našli v hyksóskych hroboch?-

Doteraz sa ich vykopalo 17. Slovenská časť misie našla ďalšie tri – jeden detský a dva dospelé. Tie dospelé hroby boli vykradnuté. Našli sme tam iba nádoby a rozhádzané kosti, ale napriek tomu je to veľmi dôležité. Tá keramika je dobrý indikátor pre datovanie – chronológiu. Máme tam ešte jeden síce objavený, ale nevybraný hrob, sme zvedaví, čo bude v ňom.

-Ako je to s nálezmi, dostať ich z Egypta asi nie je ľahké? V súčasnosti vraj Egypt dokonca vyzýva štáty a ich archeologické misie, aby vrátili nálezy, ktoré si z krajiny kedysi odniesli…-

.

Do 70. rokov bolo možné nálezy deliť medzi egyptskú vládu a príslušnú misiu. Potom došlo k zmene pamiatkového zákona. Odvtedy je vyvezenie nálezov z Egypta takmer nemožné. Sú tam isté možnosti, ale sú tak komplikované, že nepoznám niekoho, kto by to skúšal.

-Čo urobíte ako prvé, keď niečo nájdete?-

Okamžite dokumentujeme, fotograficky, kresbovo a cez total station v trojdimenzionálnom priestore. Nálezy fotíme, kreslíme, keď je treba, vážime. To je predmetom druhej pracovnej zmeny na pracovnom výskume.

-Takže sme sa dostali k vášmu bežnému dennému režimu počas výskumu. Ako vyzerá typický pracovný deň egyptológa v akcii?-

Od skorého rána zhruba do jednej hodiny popoludní sme v teréne, kde kopeme. Potom odchádzame späť do našej ubytovne. Po súhlase a dohode inšpektorátu nálezy berieme zo sebou a po večeroch ich ešte ďalej dokumentujeme. Robia sa fotky, kresby, všetky potrebné úkony, aby sme nálezy mohli vedecky využiť a publikovať a zároveň aby sme ich neboli nútení z Egypta vyvážať.

.

-Ako je o nálezoch informovaná egyptská vláda?-

Vždy máme zo sebou egyptského inšpektora z pamiatkovej správy. To je pridelený človek, vyštudovaný egyptológ, archeológ z miestnych univerzít. Ten vedie registračnú knihu najdôležitejších nálezov. Keď končíme sezónu, odovzdávame predbežnú správu o tom, čo sme našli. Do troch mesiacov od skončenia sezóny sme povinní dať egyptským úradom rozsiahlejšiu správu s plánikmi a fotografiami, v ktorej informuje o výsledkoch sezóny. Je to podmienka toho, aby sme v ďalšom roku mohli požiadať o pokračovanie koncesie.

-Kto stráži vašu bezpečnosť?-

Okrem inšpektora je s nami vždy aj policajt, ten tam slúži na našu ochranu, keby sa vyskytli nejaké problémy alebo konflikty.

-Archeológia asi nie je lacná záležitosť, koľko vás vyjde jedna sezóna?-

Robím to ako svoje hobby. Sme zaregistrovaní ako nadácia, snažíme sa oslovovať verejnosť, organizujeme prednášky, snažíme sa o sebe dať vedieť, významnú časť nákladov pokrývajú dve percentá z daní od ľudí, ktorých sa snažíme pritiahnuť. Od roku 2013 výskum podporuje aj Slovenská akadémia vied a jej Ústav orientalistiky.

-Koľko vás teda vyšla napríklad minuloročná sezóna?-

.

Mnoho ľudí z tímu cestuje na výskum tak, že si platia sami letenku. Pokiaľ nerátam letenky, vyjde to nejakých 7000 eur, s letenkami sa dostávame zhruba na sumu 10.000 eur.

-Poznamenala váš archeologický výskum egyptská revolúcia?-

Vo všeobecnosti výskumy v Egypte poznačila, ale náš výskum ani veľmi nie. Na vykrádačky a rozkopávky sme nenarazili. Pripisujeme to aj tomu, že nenachádzame žiadne zlato, striebro, nič, čo by mohlo priťahovať nežiaducu pozornosť. Zároveň u nás pracujú ľudia z okolitých dediniek a veľmi dobre vedia, že pokiaľ tam budeme pokračovať a kopať ďalej, u nás si môžu niečo zarobiť. Je to pre nich oveľa zaujímavejšie, ako zbierať arašidy na poli. Spoločenský tlak je tam dosť silný, tí ľudia sa dosť poznajú a do značnej mieri sa navzájom kontrolujú.

-Koľko Slovákov pracuje na projekte v Tell el-Retábí počas terénnych prác? Ako sa robí s miestnymi robotníkmi?-

Slovenská časť misie závisí od sezóny a rozpočtu, býva nás tam päť až osem ľudí. Študenti vykonávajú dokumentačné práce, manuálnu prácu robia domáci, pomáha nám nejakých 10 až 15 egyptských robotníkov.

-Práca egyptológa nespočíva len v odhodlaní pracovať v horúčavách, v dôkladnej príprave a štúdiu. Správny egyptológ musí byť asi aj trpezlivý a odhodlaný a hlavne schopný dojednať sa s egyptskými úradmi. Akú skúsenosť máte vy?-

Snažíme sa tam správať ako hostia, rešpektovať dané okolnosti. Prvýkrát som bol v Egypte v roku 1993 ešte ako študent, precestoval som krajinu a poznával nielen pamiatky, ale aj mentalitu obyvateľov. S takýmito skúsenosťami už človek vie, ako sa ku komu má alebo môže správať. V Egypte je vždy lepšie niečo dosiahnuť smiechom ako krikom. Egypťania sa strašne radi smejú, keď človek urobí žart, zasmejeme sa a situácia sa odľahčí. To je vždy lepšie, vždy sa nájde nejaké východisko, ako keby niekto zúril – ja som tu pán dôležitý a vy to musíte urobiť pre mňa! Nie, toto nie je riešenie. Snažíme sa udržiavať priateľské kontakty.

.

-Pracujete na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pôsobili ste na veľvyslanectvách v Egypte a Izraeli. Pomáhali vám diplomatické kontakty, uľahčili organizovanie archeologickej misie?-

Ani nie, pretože som nechcel miešať dve veci. Výskum robím počas svojej dovolenky, je to moje súkromné hobby, takže som nechcel, aby s tým boli spájané moje diplomatické pracovné povinnosti.

-Keď je reč o Egypte, nemožno sa vyhnúť pyramídam. Niektoré teórie prišli s tým, že najmä tie monumentálne stavby nemohol stvoriť obyčajný človek bez pomoci súčasných technológií. Sú viditeľné z vesmíru a mohla tam zasiahnuť iná moc – napríklad mimozemšťania. Ako sa na to pozeráte vy?-

Budem považovaný za suchára a neromantika, ale beriem to racionálne. Ako egyptológ to musím brať v súlade s tým, čo som sa o tom dozvedel a aké sú výsledky vedeckého výskumu. Sú to bezpochyby monumentálne pamiatky, ale keď máte dobrú organizáciu práce, ľudí, ktorí sú dobre pripravení, vyškolení alebo oduševnení, dá sa urobiť mnoho vecí. Možno o 2000 rokov, keď vymizne v Európe naša civilizácia a zostane stáť napríklad Katedrála v Kolíne, tak prídu poniektorí a budú “zírať” a tvrdiť, že to postavili mimozemšťania (smiech).

-Pamiatky v Egypte sa odkrývajú naozaj roky, nakoľko môžeme povedať, že ho poznáme? Koľko pamiatok je doteraz odkrytých?-

Jeden z najznámejších egyptských egyptológov Zahi Hawass, ktorý bol tiež za tou snahou vracať pamiatky do Egypta, ktoré boli získané do svetových múzeí ešte v 19. storočí, tvrdil, že vykopaných je možno nejakých 40 percent a 60 percent je ešte stále pod zemou. Určite je ešte obrovské množstvo toho, čo sa dá vykopať. To, čo sa kopalo do 60. rokov, bola spravidla kamenná architektúra, hlinené múry sa väčšinou brali ako nevýznamný odpad. To sa medzičasom zmenilo. Hlinená architektúra je považovaná za rovnako historicky prínosnú. Tých hlinených múrov, ktoré sa tam niekde skrývajú, je obrovské množstvo. Pred polstoročím boli vo veľkej miere kopané pohrebiská, ale tí zomrelí ľudia museli niekde bývať, takže aj tie sídliská sú dôležité pre dotvorenie celkového obrazu.

-Misia má za sebou šesť sezón, siedma vás čaká v auguste. Ako to vidíte ďalej, dokedy budú Slováci súčasťou archeologického výskumu v Tell el-Retábí?-

.

Závisí to od vývoja v Egypte a, samozrejme, od finančných prostriedkov. Teraz sme si podali žiadosť na veľký grant Agentúry pre podporu vedy a výskumu. V prípade, že by nám ho dali, na roky 2014 až 2017 máme “vystarané”, ďalšie štyri sezóny sa nemusím starať, kde zoženiem nejaké financie. Budúcnosť ukáže. Ale ak sa pýtate na to, či tam môžem kopať ešte 15, 20, 30 rokov, tak tam sa ešte dá kopať 200 rokov (smiech).

-Čo by ste tam chceli nájsť?-

Veľmi zaujímavé by bolo, keby sme našli nejaký bohatý hyksósky hrob, ale pravdupovediac nečakám, že by som tam našiel druhého Tutanchamóna, to by nám situáciu iba skomplikovalo. Tým by sa tá lokalita dostala do pozornosti možno aj nežiaducich živlov, ktoré by nám tam začali robiť nejakú neplechu. Takže radšej niečo, čo je dôležité a zaujímavé vedecky, a pritom to nie je zo zlata a drahých kameňov. To by nám skôr skomplikovalo život.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miro Majerník

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Milan Šupa

Miroslav Urban

Andrej Sablič

.
.
.

Rusko odhalilo skutočných vinníkov blokády toku plynu cez Ukrajinu

Moskva považuje Washington a Kyjev za zodpovedných za zastavenie toku ruského plynu do Európy cez Ukrajinu, uviedla vo štvrtok hovorkyňa…

02. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Zasvätený pohľad experta blízkeho Kremľu na ukončenie vojny na Ukrajine

Známy ruský vojenský expert Sergej Poletajev v článku pre publikáciu Russia in Global Politics predpovedal vývoj udalostí v súvislosti s…

02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

“Neočkovaní by mali kvičať…” Mesík pripomína komentár Schutza a obáva sa rizika, ktoré môžu sfanatizovaní novinári rozpútať

2. júla 2021 uverejnil denník SME názorový článok, v ktorom jeho popredný ideológ Peter Schutz označil spoluobčanov, ktorí odmietli štátno-korporátnu…

02. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Danko finančne zo štátneho vykrmuje vláde nepriateľské médiá, ktorým, ako členovia SNS sľúbili, nemali ani odpovedať na otázky

Slovenská národná strana Andreja Danka si objednala reklamu cez štátne podniky u televíznych gigantov za 10 miliónov EUR. STVR si…

02. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kým začnú mierové rokovania iniciované Trumpom, ruská armáda sa pokúsi obsadiť 6 regiónov

Ruská armáda v roku 2024 obsadila 4168 km2 , vypočítal americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Zintenzívnenie ruských útočných operácií…

02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Rózsa po premiére hymny tvrdí, že kvalitu zvuku sa niekto pokúsil sabotovať

Rok 2025 na Slovensku začal premiérou novej úpravy štátnej hymny, ktorá zaznela v prvých minútach nového roka vo vysielaní Slovenskej…

02. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

ANS reaguje na posledný útok Visolajského

Asociácia nemocníc Slovenska odmieta pokusy o diskreditáciu svojich členov zo strany predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského. Jeho posledný…

02. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bitcoin ako digitálne zlato. Áno, či nie? Pre HS prezradil viac Ján Čarnogurský

Pre Jána Čarnogurského je Bitcoin kráľom kryptomien. Napriek tomu sú niekedy užitočnejšie iné kryptomeny

02. 01. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Rozhovory | 10 min. čítania | 0 komentárov

Slováci, do pozoru! Remišová vám to “vysvetlí”…

Keby sa ku koncu roka spiaca majsterka bábkového divadla, zvaná niektorými výstižne „Vasilisa Premúdra“, neprebudila na zvuky slovenskej hymny, ani…

02. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

“Mali by sme vám odrezať genitálie, aby sa zbabelci ako vy nemohli rozmnožovať!” Správa OSN kritizuje mobilizáciu na Ukrajine

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva odsúdil postoj Kyjeva v súvislosti s absenciou mechanizmu výhrady vo svedomí

02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pred Trumpvým hotelom explodovala Tesla, Musk prezradil viac

Pred Trumpovým hotelom v Las Vegas v stredu 1. januára explodovala Tesla Cybertruck. Polícia vyšetruje výbuch ako možný teroristický čin.…

02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Je to znamenie blížiacich sa vojen?

V súvislosti s rastúcou neistotou a slabnúcou dôverou v globálny poriadok sa centrálne banky snažia zásobiť starým, ale spoľahlivým aktívom…

02. 01. 2025 | Ekonomika | 9 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Ekonomika | 9 min. čítania | 0 komentárov

Marsochod nechtiac rozdrvil skalu na Marse a urobil nezvyčajný objav

Rover Curiosity, ktorý už viac ako 11 rokov skúma Mars, opäť prekvapil vedcov. Priamo pod jeho kolesami sa objavila vzácna…

02. 01. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Akú alternatívu ponúka slovenská vláda voči šialenostiam západného sveta?

Súčasnej slovenskej vládnej koalícii neprajníci vyčítajú, že nemá čo ponúknuť. To je – vzhľadom na množstvo prijatých zákonov – len…

02. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Riley Gainesová vyškolila Kamalu Harrisovú: “Žiadna žena by nemala mať takúto možnosť”

Americká politická aktivistka a plavkyňa Riley Gainesová sa v nedeľu v príspevku na X podelila o svoj pro-life postoj v…

02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 01. 2025 | Aktualizované 02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Aktualizované 02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Holečková, ktorá sa do parlamentu dostala vďaka KDH, rokuje o vstupe do liberálnej strany

Opozičná strana SaS vedie s nezaradenou poslankyňou Národnej rady SR Martinou Bajo Holečkovou rozhovory o prípadnom vstupe do jej poslaneckého…

02. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj odmietol možnosť rokovaní s Ruskou federáciou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol možnosť rokovaní s Ruskou federáciou

02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zomrel Ján Zachara, olympijský šampión z Helsínk

Vo veku 96 rokov zomrel bývalý slovenský boxer a olympijský víťaz Ján Zachara. Informáciu o úmrtí zlatého medailistu z OH…

02. 01. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

WHO vyzýva Čínu, aby sa podelila o údaje o pôvode Covidu

Svetová zdravotnícka organizácia vyzvala Čínu, aby sa podelila o údaje, ktoré pomôžu pochopiť pôvod Covid-19, päť rokov od začiatku pandémie…

02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Internet je plný zvláštnych fotografií: Títo ľudia ich zdieľali so svetom

Internet je plný zvláštnych fotografií. Títo ľudia sa podelili o zopár fotografií a vďaka nim sa na ne môžeme spoločne…

02. 01. 2025 | 0 komentárov

.

Jak na Nový rok, tak po celý rok

Tak nám rok 2025 začal docela svižně. Ráno nám premiér popřál novým marketingovým videem, ať máme dobré ráno a že…

02. 01. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Neutrácajte za drahé odmrazovače! Pripravte si dokonalý prípravok proti mrazu sami doma

2.1.2025 Redakcia Auto trendy . Zima prináša nielen krásne zasnežené rána, ale aj nepríjemnosti v podobe zamrznutých okien a prilepených…

02. 01. 2025 | 0 komentárov

PS i KDH odmietajú prípadnú povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD

Opozičné subjekty PS a KDH si nevedia predstaviť prípadnú povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD. Uviedli to ich lídri v rozhovoroch pre…

02. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Tieto fotografie ti dokážu, že vesmír dokáže prekaziť všetky tvoje plány

Ak si človek, ktorý si rád robí plány, mal by si sa mať na pozore. Vesmír ti ich dokáže takmer…

02. 01. 2025 | 0 komentárov

.

Už ani revoluce nejsou, co bývaly

Nemělo by uniknout, že v Gruzii byly v tichosti ukončeny demonstrace a vlastizrádná prezidentka odešla z úřadu. Barevná revoluce byla…

02. 01. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Veľké zhodnotenie a prognóza od ruského filozofa Alexandra Dugina. Nevynechal ani Slovensko

Rusko, 2. januára 2025 - Alexej Osin a ruský filozof Alexander Dugin zhŕňajú výsledky roku 2024 a prinášajú prognózu na…

02. 01. 2025 | 0 komentárov

Od nového roka sa zvyšuje príspevok na pohreb

Inflácia tlačí aj na zvyšovanie rôznych dávok. Medzi inými bol zvýšený aj príspevok na Pohreb. Príspevok na pohreb sa od…

02. 01. 2025 | Aktualizované 02. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Aktualizované 02. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump chce nielen Grónsko. Vojnou a či bez?

USA, 2. januára 2025 - Tesne pred Štedrým dňom novozvolený prezident USA Donald Trump opäť vyhlásil za \"absolútnu nevyhnutnosť\" získanie…

02. 01. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Desať ľudí utrpelo zranenia pri streľbe pred nočným klubom Amazura v newyorskej štvrti Queens. Štyrom páchateľom sa z miesta podarilo utiecť, informovala newyorská polícia.

11:48

Austrálska federálna polícia vzniesla obvinenie voči dvom maďarským občanom, ktorí sa pokúsili prepašovať do krajiny heroín v žalúdku. 

11:45

Primárnym záujmom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR bude v roku 2025 efektívne čerpanie finančných prostriedkov z Európskej únie. Rezort bude pokračovať v diskusiách so zástupcami regiónov a prijímanie krokov ministerstva bude založené na spolupráci so zainteresovanými stranami.

11:44

Na najvyššom českom vrchu Sněžka vyčíňa orkán s vetrom dosahujúcim v nárazoch až 189 kilometrov za hodinu.

11:40

.

Prezident v novoročnom príhovore o zahraničnom smerovaní aj koalícii: Nebudem pobočkou!

Je legitímne hľadať zahraničnú spoluprácu aj mimo základných, trvalých a nemenných zväzkov v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii (NATO). Táto…

01. 01. 2025 | Aktualizované 01. 01. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
01. 01. 2025 | Aktualizované 01. 01. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Uspokojujúce fotografie náhodných vecí, ktoré do seba perfektne zapadli

Uspokojujúce fotografie náhodných vecí, ktoré do seba perfektne zapadli: V digitálnej dobe sa naozaj oplatí mať hmatovú spätnú väzbu. Veď…

02. 01. 2025 | 0 komentárov

Tomáš Taraba: Slovensku by stačila jedna veľká prečerpávacia vodná elektráreň s kapacitou 600 až 1000 megawattov

Slovensku by stačila jedna veľká prečerpávacia vodná elektráreň , ktorá by mala kapacitu približne 600 až 1000 megawattov. Slúžila by…

02. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

SPP reaguje na prerušenie dodávok plynu

Slovenský plynárenský priemysel naďalej garantuje bezpečné dodávky zemného plynu. Na prerušenie dodávok od spoločnosti Gazprom Export sa dlhodobo pripravoval. TASR…

01. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Pád vlády a predčasné voľby alebo rozpad PS?

Predpoveď na rok 2025 od redakcie Hlavných správ. Určite netreba čakať upokojenie. Práve naopak. Rok 2025 bude ešte turbulentnejší ako…

01. 01. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
01. 01. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miro Majerník

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Milan Šupa

Miroslav Urban

Andrej Sablič

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov