Dokument “Stratégia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku”, ktorý pripravuje vláda Roberta Fica (Smer-SD), vo viacerých formuláciách spochybňuje ochranu a podporu tradičnej rodiny a manželstva. Predseda KDH Ján Figeľ preto prostredníctvom vyhlásenia, ktoré poskytol TASR, vyzýva na zásadné prepracovanie tejto stratégie.
“Kresťanskodemokratické hnutie považuje napĺňanie základných ľudských práv za predpoklad slobody, demokracie a spravodlivosti a za východisko a cieľ politiky na všetkých úrovniach,” konštatuje Figeľ. “Preto vyjadrujeme vážne výhrady voči ‘Stratégii ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku’, ktorú pripravuje vláda Roberta Fica,” dodáva.
Aktuálne navrhovaný obsah stratégie podľa KDH vo viacerých formuláciách spochybňuje ochranu a podporu tradičnej rodiny a manželstva. “Dokument nie je vyvážený z hľadiska pokrytia všetkých relevantných sociálnych skupín a vzhľadom na svoj zásadný význam neprešiel potrebnou odbornou a spoločenskou diskusiou. K prijatiu takejto stratégie nás neviaže žiaden medzinárodný dohovor,” tvrdia kresťanskí demokrati.
“Vyzývam preto v mene KDH a v mene mnohých podobne zmýšľajúcich občanov podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka, aby tento dokument nebol predložený vláde na schválenie, ale zásadne prepracovaný,” uzavrel Figeľ.
V stredu 4. septembra sa uskutoční zasadnutie rady vlády pre ľudské práva
Miestny odbor Matice slovenskej (MS) v Bratislave sa 26. augusta pripojil ku kritikom, ktorí žiadajú prepracovať Stratégiu ochrany a podpory ľudských práv v SR. Tú pripravuje rezort diplomacie. Kriticky sa k nej vyjadrilo množstvo mimovládnych organizácií aj Konferencia biskupov Slovenska.
Ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi, ktorý je zároveň aj predsedom Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, adresovala bratislavská Matica otvorený list. V ňom žiada zásadne prepracovať predmetnú stratégiu a zapracovať svoje vznesené pripomienky.
Stratégia sa po spracovaní východísk konceptu dostala na celonárodnú diskusiu. Rezort diplomacie by bol rád, keby sa do nej zapojilo čo najviac subjektov. Očakáva konštruktívne stanoviská, ktoré túto tému posunú dopredu. Za tvorcov stratégie Lajčák deklaroval, že dokument nevnímajú ako niečo, čo chcú vnútiť verejnosti. Rovnako tak nepreferujú jedných pred druhými, ani nespochybňujú tradičné hodnoty.
Ako pre TASR uviedol riaditeľ tlačového odboru MZV Peter Susko, v stredu 4. septembra sa uskutoční zasadnutie rady vlády pre ľudské práva, na ktorej sa bude hovoriť aj o pripravovanej stratégii.
zf