Obdobia revolty, odmietania, v úvodzovkách ‘antipolitiky’ tu boli v roku 1968, samozrejme iné na Západe a iné na Východe,” povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR predseda KDH Ján Figeľ.
Revoltu v roku 1968 ukončili sovietske tanky. “O dvadsať rokov prišla skutočná zmena. Revolúcia, ktorá sa, samozrejme, dá analyzovať rôzne, ale bola to skutočná historická zmena,” povedal Figeľ. “Nežná revolúcia mala veľmi silný občiansky rozmer. Ale mala aj duchovný rozmer. Veď jedným z jej veľkých protagonistov bol Ján Pavol II. a silný kresťanský disent. A o ďalších dvadsať rokov sme v období, ktoré popisujeme. Čím chcem povedať, že každá generácia, deti svojich rodičov, sú v živote pozvané pred podobné otázky. Aby sa k hodnotám, témam, výzvam, krízam, otázkam, postavili sami za seba a nanovo,” vysvetlil.
Podľa Figeľa je dôležité, aby obdobie nespokojnosti s politikou prinieslo obrodenie demokracie, nie jej popretie. “Potrebujeme viac angažovanosti a zodpovednosti. Sloboda je pozvaním k zodpovednosti. Demokracia môže fungovať len na báze základných hodnôt. Ak sa to vyprázdni, sloboda bude priestorom chaosu alebo voluntarizmu. A demokracia sa stane len vládou väčšiny. Prostou až sprostou nadvládou,” povedal predseda KDH.
Na otázku, ktoré slovenské strany je možné považovať za štandardné, odpovedal, že tento termín najčastejšie používa predseda Smeru-SD Robert Fico. “A pritom v jeho strane všetko závisí od neho. V štandardnej strane to tak nebýva. Vodcovské strany sú typický príklad neštandardu, ako obrátená pyramída, ktorá je veľmi vratká. Pritom môže byť mohutná, viditeľná a vplyvná, ale krehká z hľadiska udržateľnosti toho, čo reprezentuje,” tvrdí Figeľ. “Alebo, strany, ktoré reprezentujú tzv. antipolitiku, respektíve strany bez straníkov. OĽaNO má štyroch straníkov, ktorí sú rozhodujúcimi aktérmi pre subjekt ako taký,” dodal Figeľ.
Zároveň zdôraznil, že dnes už mladá generácia považuje demokraciu za samozrejmosť, v skutočnosti si ju však bolo treba vybojovať. Nespokojnosť občanov s politikou by preto podľa neho nemala smerovať “na ulicu a odmietnutiu demokracie, lebo nie je dokonalá”. “Naši rodičia a ich rodičia by radi mali naše dilemy, koho voliť, či voliť. Lebo oni si mohli vybrať medzi piatkom a sobotou. Teda, v ktorý deň pôjdu voliť, ale inak bolo všetko vopred rozhodnuté,” uzavrel Figeľ.
as