Dunajská Streda 14. septembra (TASR) – Zachovanie a rozvoj maďarskej komunity, jej identity a hospodárske pozdvihnutie južného Slovenska sú najdôležitejšími cieľmi Strany maďarskej komunity (SMK). Zhodli sa dnes na tom účastníci slávnostného kongresu SMK, ktorý sa koná v Dunajskej Strede pri príležitosti 15. výročia vzniku strany.
„Sme skúsení, máme svoje hodnoty, pracovné ciele a súdržnosť. Môžem povedať, že táto strana skutočne nie je založená na popularite jedného človeka a práve preto môžeme garantovať, že bude existovať aj naďalej. Máme pred sebou veľké výzvy, regionálne voľby, európske voľby… Chceme absolvovať všetky tieto voľby a chceme sa pridať k tomu, aby Slovenská republika mala zaslúženejšieho prezidenta, ako má dnes,“ povedal predseda SMK József Berényi. Podľa jeho slov je pozitívne, že po piatich rokoch majú na kongrese SMK zastúpenie aj slovenské pravicové strany, konkrétne zástupcovia SDKÚ-DS, KDH a OKS. „Verím, že ide o potvrdenie novej éry vzájomných vzťahov SMK a slovenskej pravice. Sme presvedčení, že ak slovenská pravica chce zmeniť vládu po budúcich parlamentných voľbách, tak SMK je spoľahlivejším partnerom, než niektoré súčasné ad hoc strany, experimenty a niektorí exhibicionisti v parlamente. Ak pravica chce vládnuť, tak nás potrebuje a my potrebujeme pravicu, aby sme mohli realizovať svoj program,“ povedal Berényi.
Samotnému kongresu predchádzalo rokovanie Republikovej rady SMK. Okrem prípravy na voľby do vyšších územných celkov sa rada zaoberala aj situáciou v školstve a rozvojom cestnej infraštruktúry. „Znepokojujú nás informácie, že ministerstvo školstva chce urýchliť proces racionalizácie siete základných a stredných škôl. Obávame sa, že tento proces bude znamenať zánik stoviek škôl v priebehu niekoľkých rokov. Dotýka sa to citlivo národnostného školstva. Vyzvali sme primátorov, starostov a riaditeľov škôl, aby sa postavili proti tomuto procesu a využili všetky možnosti na záchranu škôl,“ uviedol predseda Republikovej rady SMK László Szigety. Podľa jeho slov je dôležité, aby nebol stanovený minimálny počet žiakov v triedach, pretože to môže spôsobiť zánik mnohých škôl predovšetkým v oblastiach, kde žijú národnostné menšiny.
Predstavitelia SMK dnes kritizovali aj prípravu a spôsob financovania výstavby nových diaľničných úsekov. Podľa podpredsedu SMK pre ekonomiku Ivána Farkasa je spojenie pripravovanej južnej rýchlostnej komunikácie R7 s okružnou diaľnicou D4 chybné a neopodstatnené, rovnako ako financovanie výstavby rýchlostnej cesty formou PPP projektu. „Dokazuje to našu domnienku, že R7 nie je prioritou súčasnej vlády a štátna správa chce vycúvať z tohto projektu. Myslíme si, že by mal byť zachovaný súčasný finančný plán. Teda, že úsek na území Bratislavského kraja by mal byť financovaný zo štátneho rozpočtu a úsek na území Trnavského kraja z fondov Európskej únie. Domnievame sa, že účelom častých zmien, ktoré sa týkajú trasy, týkajú sa dokumentácie, nie je nič iné ako naťahovanie času a odďaľovanie začiatku výstavby,“ povedal Farkas, ktorý pripomenul, že úsek trasy medzi Bratislavou a Rovinkou sa mal začať stavať už v apríli tohto roku. „Vieme, že stavba R7 nie je politická, ale odborná investícia, ktorá má riešiť negatívnu dopravnú situáciu na okraji hlavného mesta. Z odborného hľadiska preto nechápeme postoj slovenskej vlády a ministerstva dopravy,“ dodal Farkas.
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam
van ed