Nálety izraelského letectva pomáhajú teroristom v ISIS, pretože oslabujú bojový potenciál sýrskych vojenských jednotiek a libanonských bojovníkov. Vojnový chaos v Sýrii Izraelu evidentne vyhovuje a Izrael sa snaží získať čo najväčšie úspechy v boji proti legitímnemu sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Od nezákonnej okupácie Golanských výšin Izraelom sa Sýria a Izrael nachádzajú de facto vo vojnovom stave.
Už aj Izraelcom je ale zrejmé, že pohár trpezlivosti s ich aktivitami môže čoskoro pretiecť. Aj preto sa uskutočnilo spoločné cvičenie izraelských a amerických jednotiek pod názvom Juniper Falcon. Cvičenia na izraelskej základni Uvda sa zúčastnili okrem pozemných jednotiek aj americké a izraelské bojové lietadlá. Cieľom cvičenia bolo aj zlepšenie izraelsko-americkej vojenskej spolupráce v leteckej oblasti i v oblasti koordinácie letectva s pozemnými jednotkami,
Izraelské a americké letectvo nacvičovali útok proti nepriateľskému štátu, ktorý sa rozhodol zaútočiť na izraelské ciele. Predpokladanými leteckými súpermi boli Su-35, Mig-29, Mig-21, Mig-23, systémy protilietadlovej obrany S-75 Dvina, 2K12 Kub a Pancir S-1. Okrem Su-35 sa všetky spomenuté ruské zbrane nachádzajú vo výzbroji Sýrie a Iránu, moderné Su-35 majú vo svojej výzbroji len Rusko a Čína. V cvičení absentoval protivzdušný systém, ktorý by imitoval ruský systém protivzdušnej obrany S-300.
Izrael samozrejme nemá k dispozícii uvedené ruské zbrane, preto počas cvičenia simulovali ruské, iránske a sýrske stroje štyri F-16. Izraelci nasadili 24 lietadiel F-15. Pomer lietadiel mal podľa Izraelcov spĺňať aj podmienku, že v boji nad Sýriou budú mať početnú prevahu izraelské a americké bojové stroje. Štvorica F-16 bola pilotovaná skúsenými stíhacími esami a ich úlohou bolo čo najviac preveriť schopnosti protivníka.
Výsledky cvičenia zaskočili izraelských a amerických dôstojníkov, štvorici F-16 sa podarilo zlikvidovať 9 izraelských a amerických lietadiel. Ku koncu cvičenia, kedy sa spracovali získané poznatky z cvičenia (opravili sa taktické a strategické chyby) sa Izraelcom podarilo znížiť vlastné straty na tri stroje. Ako sme už ale spomenuli, absentovalo simulované nasadenie ruských systémov protivzdušnej obrany S-300 a prípadne S-400. Izraelci a Američania pravdepodobne predpokladali, že tieto systémy sa im podarí zlikvidovať Tomahawkami, do cvičenia sa radšej nezapracoval ani faktor nasadenia ruských rakiet Kaliber.
USA zaktivizovali svoj protiiránsky postoj, pri návšteve v Saudskej Arábii označil americký prezident Trump Irán za hlavného sponzora teroristických organizácii, čím potešil Izrael i Saudskú Arábiu. Podľa niektorých expertov bude v najbližšom období Trump iniciovať rozhodnejší postup voči Iránu.
Ruské Su-35 ležia Američanom v žalúdku, pretože v Sýrii tieto ruské stroje niekoľko krát narušili americké plány a úspešne zlikvidovali veľkú časť americkej zástupnej armády, zloženej zo sýrskych “umiernených teroristov”, takže Američania zčasti stratili kontrolu nad situáciou v Sýrii.
Video k článku si môžete pozrieť tu :