Vo štvrtok islandský najvyšší súd potvrdil verdikt viny všetkých deviatich obžalovaných bankárov kvôli manipulácii s trhom v prípade Kaupthing, Stalo sa tak po dlho sa tiahnucom súdnom procese, ktorý sa začal ešte vlani v apríli. Kaupthing bola veľká medzinárodná banka so sídlom v Reykjavíku na Islande. Na medzinárodnej úrovni sa rozširovala niekoľko rokov, ale v roku 2008 sa zrútila pod obrovskými dlhmi, čo malo za následok ochromenie ekonomiky tohto malého ostrovného národa. Informoval o tom portál yournewswire.com.
Požiadavkou, aby sa na bankárov vzťahovali rovnaké zákony ako na zvyšok spoločnosti, sa Island rozhodol pre veľmi odlišnú stratégiu než zvyšok Európy a Spojené štáty Americké, kde za ekonomické trestné činy boli bankám uložené len pokuty nominálnych hodnôt a generálni riaditelia bánk unikli trestu úplne. Kým americká a britská vláda dlhy bankám zaplatila zo štátneho rozpočtu, teda peniazmi daňových poplatníkov, čo v podstate dáva bankárom zelenú pokračovať a konať rovnakým spôsobom, Island prijal iný prístup a deklaroval, že banky nechá padnúť a bankárske kriminálne živly potrestá, pričom úspory bežných ľudí ochráni.
Podľa Islande Monitor boli títo bankári uznaní vinnými z trestných činov súvisiacich s podvodným financovaním nákupov akcií – banka požičala peniaze na nákup, použitím svojich vlastných akcií ako záruku na úvery. Bankári boli uznaní vinnými taktiež kvôli vytváraniu zavádzajúceho dopytu po akciách Kaupthing prostredníctvom podvodu a predstierania.
Tieto verdikty sú len posledné na Islande v sérii rozsiahlých zásahov od hospodárskeho krachu. Úrady trestne stíhajú šéfov bánk, vedúcich manažérov, úradníkov a firemných zlodejov za rôzne trestné činy od prania špinavých peňazí, podvodov, zavádzania na trhu, porušenia povinností úradníkov až po klamanie úradom. Medzitým islandská ekonomika, ktorá sa zrútila, sa napokon zotavila po tom, čo vláda umožnila razie v bankách, kapitálové kontroly a ochranu vlastných občanov.
Toto rozhodnutie Islandu pohnať bankárov k zodpovednosti za činy, ktoré spôsobili silnú finančnú mizériu, silno kontrastuje s Veľkou Britániou, zvyškom Európy a USA. Áno, boli tam síce uvalené pokuty na 20 najväčších bánk za priestupky, ako je manipulácia s trhom, pranie špinavých peňazí a podvodné hypotéky, ale tieto náklady padli na akcionárov a tým pribrzdili schopnosť bánk poskytovať úvery, čím potrestali zvyšok spoločnosti. Medzitým vinníci, teda poprední bankári vďaka vládnemu zaplateniu dlhov naďalej generujú obrovské zisky a dostávajú obrovské bonusy, ako by sa nič nestalo.
V minulom roku Medzinárodný menový fond vyhlásil, že Island dosiahol hospodárske oživenie bez toho, aby bol ohrozený jeho sociálny model, alebo neprimerane trestal svojich občanov za trestné činy spáchané bankármi. Island mal plné právo poslať do väzenia svojich bankárov.
Samuel Gdovin