Štúdia univerzity v Münsteri s názvom “Integrácia a náboženstvo z hľadiska tureckých Nemcov v Nemecku” načrtala niektoré hlboké rozpory vnútri nemeckej spoločnosti. Až 47 percent etnických Turkov žijúcich v Nemecku uviedlo, že náboženské dogmy sú “dôležitejšie”, než poslušnosť voči zákonom “krajiny, v ktorej žijem,” zvlášť v prípade, že sú nezlučiteľné. Navyše, 32 percent z opýtaných uviedlo, že túži žiť v spoločnosti z čias proroka Mohameda.
Výsledky zhromaždené geodeticky na vzorke viac ako 1200 ľudí prekvapili výskumníkov jednej z najväčších nemeckých univerzít. Detlef Pollack, hovorca univerzity, povedal, že autori prieskumu to vôbec nečakali.
Viac ako polovica respondentov vyjadrila pocit, že sa cítia ako “občania druhej triedy” a nemajú žiadnu šancu plne sa zapojiť do spoločnosti.
Asi 70 percent respondentov vyjadrilo ochotu k integrácii “absolútne a bezpodmienečne.” S frázou “bez ohľadu na to, čo robím, nikdy nebudem uznaný ako súčasť nemeckej spoločnosti,” súhlasí až 54 percent Turkov.
Je zaujímavé, že postoj respondentov k prívržencom iných náboženstiev a ateistov sa značne líši. Kým celkom 80 percent má priaznivý pohľad na kresťanov, počet tolerovania ateistov a Židov je výrazne nižšií. Iba polovica pozitívne vníma tieto skupiny. Rovnaký počet si myslí, že islam je “jediným pravým náboženstvom.”
Sedem percent súhlasí s tým, že použitie násilia môže byť odôvodnené kvôli šíreniu islamu.
Na otázku o zlučiteľnosti islamu a Západu, 61 percent Turkov nevidelo žiadne prekážky v ceste jeho zakotvenia v západnej spoločnosti. Avšak, podľa štúdie, toto stanovisko nie je populárne v Nemecku ako celku.
Samuel Gdovin