Podľa Rostislava iščenka, prezidenta Centra systémovej analýzy a prognóz, Ukrajinci nezaútočia v najbližšom čase masívne na pozície doneckých a luhanských jednotiek. Porošenko sleduje iný cieľ – chce aby si Západ a USA začali viacej všímať Ukrajinu a snaží sa za každú cenu zachrániť svoje prezidentské kreslo. K tomu vojenský útok nepotrebuje, stačí mu vyostrenie situácie a ostreľovanie Donecka.
Podľa Iščenka, útoky malých mobilných skupín Ukrajincov nemôžu preraziť líniu frontu a takisto by nedokázali udržať prípadne dobyté pozície. Porošenko potrebuje navyše oslabiť jednotky v zóne ATO, pretože sa obáva že bojovníci zo zóny ATO budú viesť revoltu voči Kyjevu, čím viac ich na fronte padne, tým menší tlak na Kyjev. Ukrajinskí politici organizujú podľa scenára sociológov masové mediálne pohreby, s cieľom vybičovať protiseparatistické vášne.
Tieto vybičované vášne majú pomôcť Porošenkovi zachrániť si vlastnú kožu. Na Ukrajine sa schyľuje k predčasným voľbám, Porošenkov blok opustilo viacero poslancov a jeho pozícia je značne nestabilná. Porošenko chápe, že stráca kontrolu nad parlamentou a vládou, čo nakoniec vyvrcholí v jeho páde. Jediným spôsobom, ako sa udržať pri moci je už spomenuté emotívne vybičovanie vášni, pretože vtedy sa bude dať argumentovať “Aké voľby, keď je u nás vojna, musíme sa zomknúť a voľby počkajú”
Podľa Iščenka Porošenko navyše chápe aj skutočnosť, že pokiaľ budú pri moci oficiálne Merkelová a Hollande, nebude tlak na vyplňovanie Minských dohôd tak silný, aby ho nedokázal ustáť. Porošenkov definitívny koniec bude pravdepodobne súvisieť s voľbou nových lídrov v Nemecku a Francúzsku, ktorí vyjdú z volieb.