V stredu šestica sunnitských štátov Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive GCC (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty) označila libanonské šiítske hnutie Hizballáh za teroristickú organizáciu. Reakcia šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha nenechala na seba dlho čakať. Viac pozri v tomto článku.
Na stranu Hizballáhu sa v tomto obvinení postavil aj Houcine Abassi, jeden z členov Tuniského kvarteta pre národný dialóg, ktoré je najnovším držiteľom Nobelovej ceny za mier. Tuniská Generálna odborová organizácia (UGTT) vo štvrtok vyhlásila, že Hizballáh je “symbol libanonského národného boja proti politike izraelského režimu”. Za vyjadrením GCC sa skrýva aj podľa nej saudský režim, ktorý by mal niesť zodpovednosť za prípadné dôsledky. Saudské kroky voči Hizballáhu sú totiž súčasťou “ofenzívy zahraničných a ďalších regionálnych síl rozdeliť arabský svet a zničiť ich sily.”
Hizballáh bojuje proti ISIL, Fronte an-Nusrat a al-Káide okrem iného aj pri obrane vlastnej krajiny na okraji libanonského mesta Arsal, ktoré sa nachádza na hranici so Sýriou.
Saudskej Arábii vadí aj to, že aj Irán, Sýria, jemenskí Húsiovia či Alžírsko kritizujú postoj GCC voči Hizballáhu. Podľa presstv.ir to nie je teroristická organizácia, ale práve naopak, “mocný symbol boja proti teroru a izraelskej okupácii”.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničia Hossein Jaber Ansari dodal, že Hizballáh sa v moslimskom svete snaží dosiahnuť nezávislosť, slobodu a spravodlivosť a tak bojuje proti terorizmu, ako aj proti “utláčateľskému, okupačnému a rasistickému izraelskému (sionistickému) režimu”. A že tí, ktorí šíria takéto falošné propagandy, “vedome alebo nevedome podkopávajú záujmy moslimských národov.”
Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh k obvineniu povedal aj to, že “saudský režim sa snaží dať podnet na začatie sporu medzi šiítmi a sunnitmi v regióne a zastrašuje Libanon hrozbami, za ktorými stojí Rijád a Tel Aviv”.