Oslobodením sýrskeho mesta Mayadin by sa otvoril južnejší prístup do východnej Sýrie a cez Deir ez-Zor a Damask do Homsu a Latakie k pobrežiu Stredozemného mora. Voľná býva len severná trasa cez Kurdmi kontrolovaný Sindžár k Rabii na iracko-sýrskej hranici a potom popri sýrsko-tureckej hranici do Homsu a Latakie, ako graficky znázorňuje The Guardian vo svojej mapke.
Zmeny nariadil Kasem Sulejmání, veliteľ špeciálnych jednotiek Quds v rámci Iránskych revolučných gárd, ktorý je všeobecne považovaný za jedného z najvplyvnejších predstaviteľov Iránu. Spolu so šiítskymi ľudovými silami veliteľa Haidara al-Ameriho sa blížia k irackému mestu Ba’aj.
Rastúca vojenská prítomnosť USA v severovýchodnej Sýrii totiž znepokojili Bagdad a Teherán. “V reakcii na to robia všetko pre to, aby sa tento koridor zrealizoval čo najrýchlejšie,” povedal vysoký iracký predstaviteľ. “To znamená dokončiť Ba’aj čo najrýchlejšie, potom vykopnúť IS z Mayadina a z Deir ez-Zor. Chcú to urobiť predtým, než sa tam dostanú Američania.”
Pád Ba’aja by zničil takmer 14-ročnú prítomnosť IS v tejto irackej oblasti Anbaru. Irán je to však nútený urobiť, pretože politické útoky týkajúce sa aj kurdských bojovníkov spôsobili, že musí zmeniť trasu svojho koridoru k Stredozemnému moru. Iránske jednotky by sa tak cez Palmýru mohli dostať k Damasku a k libanonskej hranici, čo by mohlo povzbudiť k aktivitám Hizballáh.