“Budujeme dve námorné zóny a tri námorné základne na pobreží Makranu, čo je v súlade s tvorbou našej politiky návratu k moru,” vyhlásil pre Tehran Times kontraadmirál Habibollah Sayyari na pondelkovej tlačovej konferencii.
Rozvoj námornej sily na polopúštnom pobreží Makranu bol jeden z iránskych najvyšších priorít od roku 2014, na čo vyzval aj najvyšší vodca ajatolláh Chameneí. Irán dúfa, že týmto zabezpečí väčšiu bezpečnosť pred pirátmi, najmä potom, čo Somálčania uniesli iránsku nákladnú loď smerujúcu do Jemenu v novembri 2008. Najnovšie je v tejto oblasti rastúce napätie v stretoch iránskych lodí s americkými, ktorých v tomto roku bolo už 31.
“Nepotrebujeme zahraničnú pomoc pre dodávku zariadení pre nás, a máme silu v oblasti torpéd a rakiet,” povedal Sayyari s tým, že námorníctvo bude čoskoro vybavená raketami zem-zem, morskými dronmi a radarmi.
Zatiaľ v tomto roku iránske lode poskytli bezpečný prejazd 3844 obchodným lodiam a tankerom ohrozených pirátmi, podľa informácií od Sayyariho. V súčasnej dobe viac ako 44 flotíl iránskych vojnových lodí kontroluje plochu až 2,1 milióna m² v oblasti Ománskeho zálivu, Kaspického mora a Indického oceánu.
Okrem toho Sayyari informoval, že iránske lode prvýkrát vstúpili do Atlantického oceánu: “44. flotila iránskeho námorníctva, ktorá sa skladá z torpédoborca Alvand a Bushehr [logistickej lode], úspešne prešla okolo afrického kontinentu a vstúpila do Atlantického oceánu.” Obe plavidlá zakotvili v juhoafrickom prístave Durban.
44. flotila začala s plavbou 5. októbra s cieľom chrániť námorné trasy iránskych lodí vrátane ropných tankerov proti pirátom, keďže lode smerovali smerovali do Indie, Pakistanu, Ománu, Azerbajdžanu, ale aj do Tanzánie a do južnej Afriky (od marca plánujú aj do Ruska, Kazachstanu, Turkménska a do ďalších krajín Indického oceánu a juhovýchodnej Ázie).
Vrchný veliteľ dodal, že námorné sily by tiež usporiadali špeciálne cvičenia ponoriek v nadchádzajúcich dňoch a na budúci rok 15 cvičení pre iránske námorníctvo.