Ako dnes informovala agentúra AP, vodca Islamského štátu v Iraku abú Bakr al-Baghdádí uviedol, že spomínané organizácie a spoja pod zástavou al-Káidy. Vyhlásil to v 21-minútovom audiozázname, ktorý sa na stránke islamistických ozbrojencov objavil v pondelok večer. Dodal, že Islamský štát v Iraku a sýrske hnutie Džabhat an-Nusra budú po spojení vystupovať pod názvom Islamský štát Iraku a Šámu. Šám je arabský názov pre tzv. Veľkú Sýriu, hypotetický arabský štát zahŕňajúci územie Sýrie a k nej priľahlého regiónu.
Najnovší vývoj zrejme vyvolá znepokojenie medzi zahraničnými podporovateľmi sýrskej opozície, domnieva sa agentúra AP.
Napĺňa sa tak vízia vodcu al-Káidy Ajmana Zawahrího, ktorý vyzval moslimov v krajinách, v ktorých prebehla tzv. arabská jar, aby sa zjednotili a vytvorili islamský štát.
o svojom odkaze Zawahrí vyzýva moslimov, aby oslobodili svoje krajiny od utlačovateľských režimov a zahraničných vojsk, zaviedli islamské zákony, zastavili drancovanie moslimského bohatstva, podporovali moslimských povstalcov a utlačovaných ľudí všade vo svete, a ustanovili islamský kalifát – čiže náboženský štát.
Islamisti získavajú medzi rebelmi stále väčšiu rolu a vplyv
Džabhat an-Nusra zohráva v sýrskom konflikte čoraz väčšiu rolu a získava čoraz väčší vplyv. Hnutie sa v uplynulých mesiacoch priznalo k zodpovednosti za niekoľko veľkých samovražedných útokov, ktorých terčom boli vládne úrady alebo zariadenia prorežimnej armády. Ich akcie posilnili obavy z nárastu vplyvu radikálnych islamistov v radoch sýrskej opozície.
Spojené štáty hnutie Džabhat an-Nusra zaradili na zoznam teroristických organizácií a administratíva USA zmrazila všetky účty, ktoré by jednotky Džabhat an-Nusra mohli mať v amerických bankách, pričom zakázala občanom USA obchodovať s touto povstaleckou skupinou.
Rozhodnutie o tom vlani v decembri neoznámili oficiálne, ale milície sú zapísané vo federálnom registri teroristických skupín. Ministerstvo zahraničných vecí USA popisuje Džabhat an-Nusra ako časť v Iraku pôsobiacej siete al-Káidy.