Moskva 13. augusta 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-)
Čína chce spoluprácu medzi Ruskom a Saudskou Arábiou s cieľom stabilizácie cien ropy. Rusko a Saudská Arábia v Číne tvrdo bojujú o podiel na trhu. Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy a preto má záujem o čo najnižšie ceny
Ako najväčší svetový dovozca ropy, Čína ťažila predovšetkým z asi dva roky prebiehajúceho oslabenia cien ropy. Nedávno oznámila partnerstvo medzi Ruskom a Saudskou Arábiou. Rusko a Saudská Arábia chcú preskúmať kroky proti trvalo nízkym cenám ropy. Spolupráca má za úlohu stabilizovať trh s ropou. Spolupráca zahŕňa možnosti obmedzenia produkcie. Na trhoch s ropou tak vznikla nádej na obmedzenie globálnej nadprodukcie.
Čína je závislá na nízkej cene, pretože sa oficiálne spolu so Spojenými štátmi pripojila ku klimatickej dohode v Paríži. To znamená, že jej zdroje musia byť dlhodobo viac zamerané na obnoviteľné zdroje. Aby bolo možné vykonať túto strategickú zmenu, musia byť v najbližších rokoch vykonané biliónové investície – preto úspory z nízkych cien ropy v tejto súvislosti majú dôležitú funkciu.
Aby sa zabránilo vyšším cenám, čínska vláda chce využiť skutočnosť, že Rusko a Saudská Arábia v Číne bojujú o podiel na trhu. Rusku sa podarilo zvýšiť svoj podiel na trhu z 12,6 percenta v roku 2015 na 13,6 percenta, zatiaľ čo vedúce postavenie na trhu Saudskej Arábie ustúpilo z 15 percent na 14,1 percenta. “Je to vojna o podiel na trhu medzi Ruskom a exportérom zo Stredného východu,” citoval Bloomberg švajčiarskeho komoditného manažéra.
V súčasnej dobe sa však v každom prípade hovorí o pretrvávaní nízkych cien. Tlak na ceny ropy kvôli nadbytku bude pretrvávať aj do roku 2017. Štáty vyvážajúce ropu predpokladajú, že štáty, ktoré nepatria do OPEC-u, budú v budúcom roku produkovať viac ropy, než sa predtým myslelo. Denný prebytok ponuky by mohol v budúcom roku dosiahnuť zhruba 750.000 barelov, píše OPEC vo svojej poslednej mesačnej správe.
Na pozadí je okrem iného nové ropné pole v Kazachstane, na ktorom sa má začať ťažba v roku 2017, ako je uvedené v mesačnej správe. Zároveň sa očakáva, že krajiny OPEC budú v roku 2017 postihnuté nižším dopytom po rope.