Paríž 20. mája (HSP/Foto:TASR)
Zákon odobrila aj Ústavná rada. Starostovia si nebudú môcť uplatniť výhradu vo svedomí
V piatok padol dlhoočakávaný rozsudok Ústavnej rady ohľadne tzv. zákona Taubira, ktorý legalizuje homosexuálne manželstvá a adopcie takýmito pármi. Po tom, čo zákon prešiel parlamentom aj senátom, opozícia normu napadla na ústavnom súde, ktorý ju v piatok uznal za konformnú s ústavou a prezident Hollande sa poponáhľal s podpisom, takže zákon hneď na druhý deň vstúpil do platnosti.
Napriek tomu, že prezident pôvodne sľúbil možnosť uplatnenia výhrady svedomia pre starostov, po schválení zákona jeho rétorika znela nekompromisne. Prezident sa vyjadril, že dohliadne na to, aby sa zákon uplatňoval v celej šírke a na celom území republiky a neakceptuje žiadne jeho narušenie. Táto radikálna zmena postoja bola studenou sprchou pre konzervatívnych a kresťanských starostov, ktorí si teraz budú musieť vybrať medzi pošliapaním svojho svedomia alebo sankciami, ktoré zákon zavádza, resp. demisiou zo svojej funkcie.
Ich pocity asi najlepšie vyjadril starosta Chesnay a Conseil Géneral v Yvelines: “sme šokovaní, že prezident nedodržal svoje slovo ohľadne možnosti uplatnenia výhrady svedomia…” Podľa vyjadrenia opozície si Ústavná rada umyla ruky nad zákonom, konštatovaním, že pri adopciách sa musí brať v prvom rade na zreteľ záujem dieťaťa. Práve porušením práv dieťaťa a tým pádom ľudských práv argumentovala opozícia, pri podaní na ústavný súd.
Plánujú sa prvé svadby homosexuálnych párov
Ministri Hollandovej vlády a členovia vládnej socialistickej strany sa poponáhľali s vyhláseniami, ako vítajú schválenie tohto zákona a tešia sa na prvé „manželstvá”, ktoré môžu byť uzavreté už v priebehu júna tohto roku. Premiér Jean Marc Ayralt na sociálnej sieti uverejnil blahoželanie “búdúcim manželom a manželkám„ (myslené len pre homosexuálne páry). Hovorkyňa prezidentského paláca ohlásila, že bude osobne asistovať pri prvom uzatváraní takéhoto manželstva, ktoré bolo medzitým oznámené na 29. mája v Montepellier. Domovská socialistická strana prezidenta Hollanda oznámila organizáciu veľkolepého koncertu na oslavu schválenie zákona, ktorý sa má konať 21. mája.
Vláda dúfa v upokojenie situácie
Podľa informácií zo zdrojov z Elyseé, vláda dúfala, že odporcovia tohoto zákona po jeho schválení rezignujú a celonárodné protesty v nevídanom rozsahu, ktoré vystrašili administratívu prezidenta, postupne vyhasnú. No zdá sa, že nádeje prezidentského paláca sa nesplnia.. Nielenže oponenti nemajú v úmysle tento boj vzdať, naopak, situácia sa radikalizuje.
Frigide Barjot, ktorá sa stala symbolom demonštrácií La manif pour tous, sa po vynesení rozsudku vyjadrila, že ide o provokáciu a Francúzsko nastúpilo na cestu k zmene civilizácie a zároveň vyjadrila pochybnosti o nezávislosti ústavných sudcov. Pozvala všetkých odporcov zákona na celonárodnú demonštráciu 26. mája, kde sa podľa jej slov očakávajú milióny účastníkov.
Prezidentka kresťanskej strany Christine Boutin vyzvala verejnosť k občianskemu odporu a postupne sa s podobnými výzvami pridávajú aj iné strany a hnutia. Po tom, čo bol rozsudok oznámený, sa okamžite zhromaždilo niekoľko stoviek ľudí pred Pantheonom na protest proti zákonu a žiadali Hollandovu demisiu. Medzi nimi aj skupina mužov v bielych maskách, s nahými hrudníkmi, ktorí sa nazývajú „Hommen“ ako paródia na radikálne feministické hnutie Femen.
Na sociálnych sieťach ľudia vyjadrujú svoje znechutenie a v emóciách zachádzajú od sarkastických poznámok typu: “nech žije nevesta..”, “želáme novomanželom mnoho šťastia a veľa detí“, “aký progres a o koľko to zníži nezamestnanosť?“ až po výzvy k emigrácii, pretože “nechcem vychovávať svoje deti v takejto krajine“ a „nech žije ružové Francúzsko“ ….
Ak môžu homosexuáli uzavrieť manželstvo, tak potom moslimovia žiadajú uznanie polygamie
Isté je, že k upokojeniu situácie, v ktoré vláda dúfala, zatiaľ nedochádza a je možné, že daným zákonom otvorila Pandorinu skrinku, keďže podľa overených informácií moslimská obec vyjadrila úmysel, že bude požadovať legalizovanie polygamie (mnohoženstva), ktoré je v súlade s koránom, ak bude legalizovaný zákon o homo manželstvách, ktorý je v rozpore s koránom.
V prípade, ak jej vláda nevyjde v ústrety, napadnú Francúzsko na Medzinárodnom súde v Hágu za porušovanie náboženskej slobody. Ak by skutočne došlo k uplatneniu tejto požiadavky, vláda by sa ocitla vo veľmi prekérnej situácii. Navyše sa začínajú napĺňať varovania odporcov adopcií, že legalizovanie adopcie pármi rovnakého pohlavia bude mať paradoxne opačný účinok. Vo Francúzku totiž drvivá vačšina adoptovaných detí pochádza zo zahraničia a veľmi málo krajín umožňuje adopciu svojich detí do krajín, kde je legalizované homosexuálne manželstvo. Tým pádom sa radikálne zúži možnosť adopcie aj pre hetero páry. Rusko už ohlásilo, že dá Francúzsko na zoznam zakázaných krajín pre adopcie.
Či sa situácia upokojí, alebo sa z protestov stane hnutie odporu, sa ukáže 26. mája
Jednoznačne o tom, či sa situácia upokojí podľa prezidentových nádejí, alebo občiansky odpor bude pokračovať, bude jasnejšie v nedeľu 26. mája, kedy sa vo Francúzsku zároveň oslavuje aj Deň matiek. Množstvo účastníkov bude indikátorom, či sa spoločnosť zmieri s tým, čo považuje „síce za legálne ale nelegitímne“, alebo sa jedná o „veľké historické hnutie odporu“ a Francúzsko čaká nová obdoba mája 68. Uvidíme.
Katarína Hanzlíkova, Paríž.