“S príchodom jari sa zvýši počet migrantov, čo môže vyprovokovať nenapraviteľné škody systému, keďže členské štáty Schengenskej zmluvy sa začnú usilovať o obnovenie pohraničnej kontroly. Nedokážeme zvládnuť taký počet utečencov,” vyhlásil holandský premiér v Davose.
Noviny ďalej píšu, že holandský politik priznal existenciu istej erózie Schengenu, zvlášť s ohľadom na nedávne obnovenie kontrôl na hranici medzi Švédskom a Dánskom kvôli stále väčšiemu počtu utečencov.
Rovnaký postoj zastáva, poznamenáva FT, tiež minister financií Nemecka Wolfgang Schäuble, ktorý vyhlásil, že “si ani nepraje premýšľať,” či Nemecko dokáže zvládnuť ešte jeden milión utečencov v roku 2016 po jednom milióna v roku 2015.
Nemecký minister má za to, že Európska únia potrebuje niečo ako známy Marshallov plán pomoci ekonomickému rozvoju krajín susediacich s Európou. Cieľom tejto politiky je, podľa jeho slov, vytvorenie lepších ekonomických podmienok na Blízkom Východe a v afrických krajinách, aj keď podobný projekt môže stáť miliardy eur.
The Financial Times tiež poukazuje na to, že Schengenská zmluva zažíva krízu, čo sa prejavuje v uzavretí hranice medzi Macedónskom a Gréckom. Maďarsko tiež neraz pohrozilo uzatvorením hraníc, ak nebudú prijaté opatrenia na urovnanie migračnej krízy. Podobne sa vyjadrilo aj Rakúsko, pričom Veľká Británia má v pláne rovno opustiť Európsku úniu.