Frakcie sýrskych protiasadovských bojovníkov pochádzajú z kruhov sunnitov a mnohí z nich patria k radikálnym sunnitským zoskupeniam. Títo sunniti majú negatívny vzťah k oficiálnej vláde a v rokoch 2014-2015, kedy s americkou pomocou tvrdo tlačili na sýrske vládne sily sa dostali do štádia, v ktorom boli presvedčení o svojej neporaziteľnosti. Šiíti v okolitých krajinách na ochranu svojích šiítskych bratov v Sýrii vytvorili rôzne skupiny dobrovoľníkov z Iránu, Iraku, Jemenu, Afganistanu či Pakistanu, ktorí sa rozhodli v Sýrii bojovať. Jedným z najefektívnejších zoskupení sa stali členovia libanonského Hizballáhu s obrovskými skúsenosťami s libanonskej občianskej vojny.
Pomoc šiítskych zoskupení sa ukázala byť neoceniteľná. Šiítski dobrovoľníci pomáhali sýrskej armáde, nedostatok vo výzbroji a výcviku nahrádzali motiváciou. Počas konfliktu sa však ukázalo, že na riešenie viacerých strategických úloh šiítskym milíciam chýbajú kapacity a nie je v ich silách úspešne tieto ciele riešiť. Posledným významným miestom nasadenia Hizballáhu bolo Aleppo, aj tu však Rusi museli Hizballáh spojiť so sýrskymi vládnymi jednotkami, ktorých bojovú úroveň zvyšovali výcvikom a dodávkami zbraní. Dnes sa šiítski dobrovoľníci podrobujú novému výcviku a sú stiahnutí z hlavnej frontovej línie, pričom slúžia na menej exponovaných úsekoch frontu. Bojové aktivity ležia na pleciach zreformovanej sýrskej armády, ktorej pomáha ruské letectvo.
Sunnitské zoskupenia majú momentálne hlavu v smútku. Väčšina bojaschopných sunnitov momentálne trčí v Idlibe, ktorý sa stáva bojiskom, pretože na jeho teritórii bojujú sunnitské oddiely umiernenej i neumiernenej opozície medzi sebou o stenčujúce sa zdroje a financie. K tomu medzi ozbrojenými sunnitami rastie nervozita, pretože sa obávajú šiítskej pomsty. Už dávno vedia, že šiíti, ktorých sa snažili zašlapať do prachu sú pripravení pomstiť sa. A teraz sú to paradoxne sunnitskí teroristi v Idlibe, ktorí sa obávajú toho, že sa budu rezať hlavy – tentoraz však ich hlavy.
Sýrska vládna armáda udržuje so šiítskymi zoskupeniami úzke priateľské kontakty. Šiítski dobrovoľníci získavajú sýrske zbrane, muníciu, financovaní sú zo sýrskych zdrojov. Sýrska armáda sa pod vedením ruských inštruktorov zmodernizovala, čo ju však stále trápi je nízky početný stav, takže de facto stále potrebuje pomoc dobrovoľníkov. Ruskí a sýrski diplomati vypracovali pre Damask politický variant, ktorý umožní pokračovanie rozhovorov s predstaviteľmi opozície a zachová aj potenciál šiítskych zoskupení, voči ktorým zhysterizovaní sunnitskí predstavitelia opozície protestujú.
Tento variant je založený na tom, že Damask bude súhlasiť s rozpustením oddielov zahraničných dobrovoľníkov a Rusko preberá kontrolu a zodpovednosť za činnosť oddielov Hizballáhu, pred ktorými sa v strachu krčia predstavitelia rozstrieľanej sýrskej opozície. Za tieto garancie však musia predstavitelia opozície súhlasiť s tým, že tretím garantom prímeria v Sýrii sa stane Irán, voči ktorému spočiatku predstavitelia sýrskej opozície dôrazne protestovali.
Takže situácia nakoniec kryštalizuje do formy, kedy zodpovednosť za činnosť sunnitských skupín preberá Ankara, za šiítske milície preberá zodpovednosť Irán, Rusi kontrolujú Hizballáh, ktorý znervózňuje Izraelcov, Damask kontroluje svoje vojenské sily a Moskva navyše sleduje, či dohody dodržujú všetky zúčastnené strany.
Podľa vojenských a bezpečnostných zdrojov, ako aj podľa mienky viacerých analytikov tento plán slávi úspech, dôkazom čoho je masívny odchod neregulérnych vojenských zoskupení zo Sýrie, ktoré odchádzajú najmä do Jordánska či Turecka. Ich odchod znamená stabilizáciu situácie a odborníci hovoria o tom, že sa postupne pripravuje demilitarizácia celej oblasti.
Američania sa momentálne ale nechali počuť, že mienia rozhodne zvýšiť svoje aktivity v boji proti ISIS na Blízkom východe. Takže sa môže stať, že sýrske protivladné zoskupenia znova začnú predkladať nové a nové požiadavky s cieľom celý proces rozhovorov o stabilizácii Sýrie spomaliť. V tom prípade je veľmi pravdepodobné, že Rusi znova pustia z reťaze Hizballáh, Irán ostatné šiítske milície a do bojov sa zapojí aj ruské letectvo a sýrska armáda.
Arsenij Gurskij