Federálna legislatíva ukladá povinnosť poskytnúť zdravotnú pomoc tým deťom, ktoré umelý potrat prežijú. Súd sa zaoberal viac ako 10 prípadmi, kedy takú pomoc potratár a jeho asistenti odmietli a zámerne prestrihli miechu dýchajúcemu dieťaťu. V troch prípadoch súd uznal dôkazy za spoľahlivé. Tiež potratár bežne manipuloval vek dieťaťa, či dobu gravidity a teda vykonával neskoré potraty nelegálne. Súd uznal Gosnella vinného v 21 prípadoch nelegálne vykonaných potratov. Teraz ho čaká trest smrti. Procesy s odvolaním proti tomuto trestu môžu však trvať aj 20 rokov a je teda možné, že v jeho veku 72 rokov sa dožije vo väzení prirodzenej smrti.
Potraty vykonával tri desaťročia a ročne tak zarobil zhruba 2 mil USD. Jeho klinika bola označená v médiách ako “dom hororu” po tom, čo sa verejnosti dostali výpovede bývalých zamestnancov, ktorí svedčili o barbarských praktikách, ktoré sa pod jeho vedením diali. Inšpekcia tiež našla stopy krvi na nábytku, špinavé nástroje a upratovači sa sťažovali na upchaté toalety, z ktorých pravidelne týždenne odstraňovali časti ľudských telíčok. Kliniku zatvorili pred dvoma rokmi. Proces odhalil aj zlyhania kontrolných orgánov, ktoré 15 rokov nevykonali žiadnu inšpekciu v jeho zariadení.
Medzi nevyškoleným personálom, ktorý pomáhal s potratmi, bola aj Gosnellova tretia manželka Pearl. Priznala sa k viacerým obvineniam a napokon sama svedčila proti nemu. Jeho obhajoba sa zmohla len na výhovorku, že obvinenia sú rasistické, lebo Gosnell je tmavej pleti. Počas vypočúvania však sarkasticky zosmiešňoval dieťa, ktoré sa narodilo po potrate v 30-týždni po počatí, že “bolo dosť veľké ísť samo na autobus”.
Amerika je konfrontovaná s násilím, ktoré sa deje v potratových klinikách na nechcených deťoch. Organizácia Live Action (http://www.liveaction.org/inhuman/) dokonca natočila niekoľko investigatívnych videozáznamov z potratových kliník vo Washingtone, D.C., New Yorku, Phoenixe (Arizona) a ďalších miest, ktoré odhaľujú, že je bežnou praxou najvýznamnejších potratárov nechať dieťa, ktoré prežilo potrat, zomrieť a nijako mu nepomôcť, resp. mu dopomôcť k smrti. Na základe týchto investigatívnych reportov žiada Kongres USA, aby vykonal inšpekciu u všetkých, ktorí participujú alebo sú ochotní participovať na tomto druhu brutality na bezbranných deťoch a ženách.
Zástupkyňa najväčšej siete potratových kliník v USA Plánovaného rodičovstva, Alisa Snow, na pojednávaní Kongresu Floridy v marci tohto roku priznala, že jej zamestnávateľ neuznáva žiadne právo na život dieťaťa, ktoré prežilo potrat, a “rozhodnutie” o živote a smrti necháva na matku a potratára. Americký prezident Barack Obama hlasoval ako senátor štátu Illinois v línii Plánovaného rodičovstva štyrikrát! V apríli mal hlavný príhovor na gala večeri Plánovaného rodičovstva v Kalifornii. K prípadu Gosnella sa doteraz nevyjadril, no novinári ho už vyzývajú. Pripomínajú mu jeho vyjadrenie, ktoré bolo obhajobou navrhovaných obmedzení ohľadom vlastnenia a nosenia zbraní: “Ak existuje hoci len jeden krok ako zachrániť ďalšie dieťa, potom máme iste povinnosť sa o to pokúsiť.”
Hlasnými oponentmi prezidenta Obamu sa stali aj už dnes dospelé obete, ktoré prežili potraty v USA. Najznámejšia z nich country speváčka Gianna Jessen so svojím svedectvom narodenia po 4 pokusoch potratu v 28. týždni po počatí už precestovala celý svet. Nedávno sa táto téma stála aj námetom filmu “22 týždňov”, ktorý podľa skutočnej udalosti v roku 2005 opisuje neúspešný potrat Angele, ktorej sa narodil na toalete potratovej kliniky na Floride syn Rowen. Zamestnanci kliniky však odmietli pomôcť dieťaťu, matku zamkli na toalete a odmietli vpustiť záchranku, ktorú privolal jej priateľ.