S odhalením prišiel The New York Times a obsiahlo o kauze referuje aj český týždenník Reflex. V rokoch 2009- 2013 kedy Hilary Clinton pôsobila ako ministerka zahraničných vecí USA, cestovala po celom svete a udeľovala lekcie z demokracie. Okrem iného kritizovala postavenie a diskrimináciu žien v moslimských krajinách. Čo však rodinnej nadácii Clintonovcov „Bill, Hillary a Chelsea Clinton Foundation“ nebránilo prijať milióny dolárov zo Saudskej Arábie, Spojených Arabských Emirátov, Kataru, Kuvajtu, Ománu, Alžíra či Brunejského sultánstva. Medzi darcami figuruje člen saudskej kráľovskej rodiny, pričom je známe, že v Saudskej Arábii vládne totalitný wahabistický režim a krajina štedrým financovaním rôznych projektov sa snaží wahábizmus vyvážať aj do iných krajín. Týždenník Reflex uvádza na zozname darcov aj ukrajinského miliardára Viktora Pinčuka, ktorý je zaťom bývalého prezidenta Kučmy a je vyšetrovaný v niekoľkých veľkých korupčných škandáloch nielen ukrajinskými orgánmi, ale aj na území USA. Okrem financií mal ukrajinský miliardár poskytovať rodine Clintonovcov aj svoje súkromné lietadlo.
Toto však nie je jediný problém Clintonovej nadácie. Podľa NYT nadácia vyberala veľké sumy od charitatívnych organizácií, ktoré mali samé financovať iné projekty. Clintonovci sú známi aj svojimi prednáškovými aktivitami, problém je však v tom, že si za účasť na rôznych charitatívnych akciách nechajú za vystúpenie veľmi dobre zaplatiť. Reflex uvádza ako príklad charitatívnu organizáciu založenú českou modelkou Němcovou „Happy Hearts Fund“, zameriavajúcu sa na výstavbu škôl v miestach postihnutých prírodnými katastrofami. Bývalý prezident Clinton podľa Reflexu niekoľkokrát účasť odmietol, ale keď jeho rodinnej nadácii zaplatili 500 tisíc dolárov, účasť prijal. O morálnej stránke veci si urobte obrázok sami. Prednášková činnosť bude zrejme výnosný zdroj príjmov, nakoľko web Politico uvádza výnosy z tohoto druhu činnosti od roku 2001 na cca 12 miliónov dolárov.
The New York Times uvádza, že odhalenie financovania nadácie od totalitných islamských režimov, má veľký potenciál poškodiť Hillary v predvolebnom boji a škandál určite využije Donald Trump na protiútok. Vážnosť situácie si zrejme uvedomuje i Bill Clinton, ktorý sa poponáhľal s vyhlásením, že ak bude Hillary zvolená za prezidentku USA, tak ich rodinná nadácia od novembra prestane prijímať peniaze zo zahraničia a od zahraničných firiem.
Agentúra Bloomberg uskutočnila v júni prieskum, podľa ktorého 72% Američanom vadí financovanie nadácie zo zahraničia v dobe, kedy bola Hillary Cliton ministerkou zahraničia. Bývalý demokratický guvernér štátu Pensylvánia Edward G. Rendell sa vyjadril, že v prípade zvolenia Clintonovej na post prezidentky by nadácia mala byť zrušená.
Katarína Hanzlíková