Atény 27. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)
Grécka vláda vyhlásila, že vo vzťahu k Rusku mieni naďalej viesť suverénnu politiku. Preto ruské vojenské loďstvo môže využívať grécke prístavy a získavať v gréckych prístavoch nevyhnutné zásobovanie. Informoval o tom portál pravda.ru.
Podľa gréckych predstaviteľov je pre ich krajinu neprijateľný akýkoľvek nátlak v otázke poskytovania kapacít gréckych vojenských a civilných prístavov ruským vojenským a nákladným lodiam.
“Pozícia gréckej vlády a gréckych ozbrojených síl je zrejmá – Rusko nie je naším nepriateľom, ale spojencom. Naším nepriateľom sú ISIS a teroristické organizácie. Viac nikto”
Gréci viac nekomentovali informáciu o nátlaku zo strany odchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý dňa 17.11.2016 navštívil Grécko. Informáciu o Obamovom nátlaku poskytol Dimitris Tzanakopulos, ktorý informoval o Obamovej žiadosti, aby Gréci svoje prístavy neposkytovali ruskému vojenskému loďstvu.
Pred niekoľkými dňami však agentúra Reuters informovala, že dva ruské obrie tankery vezú k Sýrii pohonné hmoty pre ruské letectvo. Podľa Reuters tieto dva tankery mohli narušiť sankcie EÚ, generálmajor Igor Konašenkov však potvrdil, že o rušení sankcií nemôže byť ani reči, pretože Rusko a ani Sýria nie sú súčasťou EÚ, takže sa ich sankcie EÚ nijako nedotýkajú.
Podľa politológa Vladimira Anochina, viceprezidenta Ruskej akadémie vied momentálne už Obama nikoho z vrcholných politikov nezaujíma. Obama podľa Anochinových slov už nie je ani chromá kačica, už je len figúrka, ktorá za dva mesiace zmizne z politického sveta. Grécko má vlastné plány a mieni rozvíjať samostatnú politiku vo vzťahu k Rusku.
Ďalší ruský politológ a ekonóm Alexander Čičin poukázal na reakciu Španielska, ktoré dňa 15.10.2016 pod americkým nátlakom odmietlo do Ceuty vpustiť ruské bojové lode v čele s lietadlovým krížnikom admirálom Kuznecovom (lietadlový krížnik Admirál Kuznecov, atómový krížnik Peter Veľký, bojové lode Severomnorsk, viceadmirál Kulakov a viacero menších a zásobovacích lodí).
Bolo totiž pred americkými prezidentskými voľbami a málokto očakával, že nezvíťazí Hillary Clintonová, takže Španieli sa podvolili americkému nátlaku. Dnes sa však španielske denníky ospravedlňujú za tento skutok a poukazujú na skutočnosť, že Španielsko prišlo o vyšší finančný obnos, ktorý by získali, ak by umožnili ruskej flotile zakotviť a doplniť zásoby v Ceute, pričom od USA v žiadnom prípade kompenzáciu za ušlý zisk očakávať nemôžu.