Vo východnom Egejskom mori prišlo na ostrovy Lesbos, Chios a Samos podstatne viac migrantov a utečencov z Turecka ako predtým, píše grécky Kathimerini. Celkový počet migrantov, ktorí prišli zo susedného Turecka do Grécka, stúpol na 566 od minulého štvrtka, ako ukázali vládne údaje v pondelok. Číslo predstavuje výrazný nárast oproti počtu príchodov za zvyšok marca a za celý mesiac február.
V uplynulých štyroch dňoch prišlo na ostro Lesbos 195 prisťahovalcov, na Chios 341 a na Samos 30 utečencov a migrantov. Celkovo sa na ostrovoch nachádza už viac ako 14.000 migrantov a čakajú na výsledok ich žiadosti o azyl alebo deportáciu. Väčšina z nich žije v preplnených táboroch, kde boli životné podmienky popísané organizáciami pre ľudské práva ako neprijateľné a neľudské. Hotspot v Lesbos sa od samého začiatku ukazuje ako väzenie, tvrdia zástancovia ľudských práv.
Turecko nedávno uviedlo, že pošle viac utečencov do Európy. Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière (CDU) konzultoval s kolegami z niekoľkých európskych a severoafrických krajín užšiu spoluprácu v utečeneckej kríze. Na zasadnutí v Ríme v uplynulých dňoch diskutovali o ceste z Líbye do Talianska.
Na konferencii prijali účastníci spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaväzujú k väčšej spolupráci v boji proti nelegálnej migrácii a jej príčinám. Okrem toho by sa mali posilniť pohraničné stráže s cieľom bojovať proti gangom.
Diskusia sa konala za účasti de Maizièreho, ministrov vnútra Talianska, Francúzska, Rakúska, Malty, Slovinska a Švajčiarska a komisára EÚ pre migráciu Dimitrisa Avramopoulosa. Okrem toho boli prítomní aj ministri vnútra Alžírska, Tuniska a Líbye.
Cieľom konferencie bola výmena názorov o spôsoboch, ako znížiť počet utečencov z Líbye. Všeobecným cieľom bolo “kontrolovať pohyb utečencov”.
Do Talianska dorazilo od roku 2014 viac ako 500.000 utečencov, pričom len v tomto roku to bolo takmer 20.000. Väčšina utečencov prišla do Talianska z Líbye cez Stredozemné more. Len uplynulý víkend bolo z líbyjského pobrežia zachránených cez 3300 utečencov.