Rím/Atény 26. augusta 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Fabrizio Tenerelli/ANSA via AP)
Grécko a Taliansko požadujú od krajín EÚ, aby prijali dohodnuté utečenecké kvóty. Žiadna krajina však neukazuje ochotu – len Nemecko súhlasilo prevziať niekoľko sto utečencov z Talianska
Grécka vláda trvá na tom aby ostatné krajiny EÚ prijali utečencov a migrantov. Minister migrácie Yannis Mouzalas povedal v utorok, že v okamžite môže byť presídlených 7000 ľudí. Krajiny EÚ, ktoré by mali prijať utečencov, neprejavujú ochotu. Mouzalas oznámil návštevu krajín EÚ v septembri. Bude trvať na tom, aby boli dodržané dohody.
Rada ministrov EÚ rozhodla na jeseň proti odporu niekoľkých krajín o presídlení 160.000 novoprichádzajúcich utečencov a migrantov, aby sa odbremenili krajiny ako Grécko a Taliansko. Doteraz však bolo presídlených iba 4000 migrantov. V Grécku je aktuálne 58.000 utečencov a imigrantov. Takmer všetci chcú cestovať do krajín severnej Európy. Avšak nemôžu sa dostať z Grécka, pretože mnoho krajín pozdĺž balkánskej cesty uzavrelo svoje hranice.
Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière oznámil prijatie utečencov z Talianska. Nemecko by malo od septembra presídliť niekoľko sto migrantov, povedal de Maizière, podľa tlačovej agentúry ANSA pri stretnutí so svojím talianskym kolegom Angelinom Alfanom v Rimini. “Dúfame, že je to dobrý príklad pre ostatných,” citovala agentúra ministra.
Taliansko ubytovalo 3000 utečencov v bývalých vojenských zariadeniach. 40 miliónov eur mala udeliť vláda v Ríme na rekonštrukciu ďalších kasární, ohlásil Kronen-Zeitung z Rakúska.
V súčasnej dobe je v Taliansku až 130.000 migrantov. Od začiatku roka vstúpilo do krajiny asi 102 tisíc ľudí – hlavne cez Stredomorie. V rovnakom období minulého roka boli čísla prakticky rovnaké.
Taliansky štátny tajomník pre európsku politiku kritizoval s ohľadom na pokračujúce migračné vlny prístup európskych krajín, ktoré sa postavili proti presídleniu utečencov.
Taliansky minister vnútra Angelino Alfano vyjadril obavu, že utečenecká kríza rozdeľuje EÚ. “EÚ nie je schopná zaistiť repatriáciu imigrantov a integráciu utečencov. Problém utečencov je dôležitou výzvou pre budúcnosť EÚ. Ak sa utečenecká kríza nevyrieši, hrozí, že EÚ pod tlakom zo strany extrémistických hnutí zlyhá,” povedal v utorok pre denník Il Messaggero.
Niekoľko štátov už prijať preventívne opatrenia v prípade, že utečenci z Talianska budú môcť cestovať ďalej na sever. Švajčiarsko uzavrelo hranice s Talianskom. Nemecko začalo silnejšie kontrolovať časť hraníc so Švajčiarskom. Rakúsko postavilo plot na hranici s Talianskom cez Brennerský priesmyk.