Medzi najdôležitejšie úlohy novej vlády bude patriť privatizácia. Jej rýchle uskutočnenie žiadajú veritelia Grécka. Jedným z veľkých cieľov premiéra je, aby si krajina už v roku 2017 mohla znovu požičiavať peniaze na svoju činnosť na finančných trhoch.
V súvislosti s obdobím, ktoré stojí pred Grékmi, premiér povedal: “Musíme zaťať zuby.”
Tsiprasovým zámerom je, že po splnení naliehavých úloh od veriteľov (EÚ, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu) chce s nimi hovoriť o reštrukturalizáciu dlhu krajiny, rekapitalizácii domácich bánk a získavaní zahraničných investícií. Úspech v týchto oblastiach by prispel k nájdeniu ľahšieho východiska z pretrvávajúcej hospodárskej, finančnej a sociálnej krízy tohto člena eurozóny.
Opozícia však Tsiprasovi v trojdňovej diskusii k vládnemu programu vyčítala, že len kritizuje, ale neprichádza s návrhmi.
Nasledujúci rok bude v Grécku skutočne ťažký. Podľa návrhu rozpočtu štátny dlh dosiahne 333,5 miliardy eur, čo bude 192,4 % hodnoty jeho hrubého domáceho produktu (HDP). V tomto roku by mal byť dlh 315,8 miliardy eur (181,8 % HDP). V roku 2016 zostane miera nezamestnanosti mimoriadne vysoká 25,8 %. S návrhom budúcoročného rozpočtu však budú musieť ešte súhlasiť grécki veritelia.
Vládu premiéra Tsiprasa podporilo vo štvrtok (8. 10.) v menovitom hlasovaní všetkých 155 koaličných poslancov, 144 členov opozície hlasovalo proti. Novú Grécku vládu vytvorila ľavicová Syriza a pravicovo populistická strana Nezávislých Grékov (ANEL).