Rím, 14. januára 2017 (HSP/Foto: Screenshot il Giornale)
Kto a prečo využíva rusofóbiu? Odpoveď prezentuje novinár Giampaolo Rossi vo svojom blogu v talianskom denníku il Giornale: „Na Západe sa už stala tradíciou snaha rozpútať rusofóbiu, aby zakryl svoju vlastnú politiku expanzie.“
Taliansky analytik a novinár pripomína, že „…západní politici a média aktívne používali falzifikácie voči Rusku už od XVIII. storočia, kedy šírili vymyslené „svedectvá Petra Veľkého“. V súčasnosti sa falošní „propagátori demokracie“ znova snažia všetkých presvedčiť, aké nebezpečenstvo pre svet predstavuje Rusko,“ zdôrazňuje.
Prízvukuje, že rusofóbia je rozšírená v anglosaskom svete a má hlboké korene v histórii. „Kým vo Francúzsku bola rusofóbia historicky obmedzená na diplomatické a filozofické kruhy, Briti to „demokratizovali“ presunutím do sféry verejnej mienky. V dôsledku toho sa v XIX. storočí v britskej žurnalistike aktívne rozvinula „protiruská hystéria”, ktorá viedla k nekonečnému množstvu protiruských stereotypov a predsudkov, a v súčasnosti západné média v tomto trendu pokračujú,“ tvrdí Giampaolo Rossi.
„V 18. storočí v Európe to bol takzvaný „zákon Petra Veľkého“, údajne obsahujúci dekrét Petra I. na smrteľnej posteli – i keď v skutočnosti to bol jeden z najväčších neuveriteľných podvodov v dejinách, ktorý si objednali francúzske orgány. Tento dokument bol vytvorený za účelom presvedčiť Európanov, že Peter Veľký údajne plánoval „budúcu vládu“ Moskvy v celej Európe a vo svete, počínajúc dobytím Konštantinopolu,“ píše novinár.
„Falzifikát bol využitý Francúzmi na ospravedlnenie ambiciózneho Napoleonovho dobývania, rozširil sa aj v prostredí poľských a ukrajinských nacionalistov. Následne, keď Alexander I. vyhnal Napoleona z Moskvy a triumfálne vstúpil do Parížu 30. marca 1814, bol to „šok“ pre Britov, ktorí do tej doby sympatizovali s Ruskom. Briti si uvedomili, že v prípade, že Rusko mohlo poraziť Francúzsko, presne tak môže poraziť hocikoho. Následne imperiálny Londýn rozšíril „demokratickú rusofóbiu“, nafúkol „ruskú hrozbu“ na svetovej úrovni a pripísal Rusku snahu o ovládnutie nielen celej Európy, ale aj celého sveta,“ prízvukuje.
Ďalej Giampaolo Rossi pripomenul „protiruskú hystériu“ v 19. storočí, keď v priebehu rusko tureckej vojny /1877-78/ Briti popisovali ruských a bulharských spojencov ako „neľudských, krutých, nevzdelaných a skazených“. Na druhej strane Turkov označovali za „hrdinov“ a nepovedali ani slovo o ich zverstvách, ktoré spáchali na kresťanskej populácii.
Taliansky novinár vytvára historické paralely a tvrdí, že podobne na tom sú západné média aj v súčasnosti. Poukazuje na to, že západné média sa snažia prezentovať krvilačných islamistických žoldnierov, ktoré dostávajú peniaze zo Saudskej Arábie a CIA, ako „umiernených“ povstalcov a „hrdinov bojujúcich za slobodu“. Upozorňuje na to, že oslobodenie Aleppa po rokoch džihadistického terorizmu tie isté „slobodné a demokratické“ média označujú za „trestný čin“ spáchaný Ruskom a Sýriou…
„Po druhej svetovej vojne bola rusofóbia úspešne „exportovaná“ do zámoria. Nie je to náhoda, že Henry Truman, jeden z prezidentov USA, počas studenej vojny sa taktiež odvolával na vymyslené „zákony Petra Veľkého. Je zrejmé, že rusofóbia ako včera, tak i dnes sleduje konkrétny cieľ: zakryť skutočný „imperializmus“ a mala by odôvodniť politiku Veľkej Británie a Spojených štátov,“ uvádza sa v článku v il Giornale.
„V súčasnosti straší Západ „nekontrolovateľnými ambíciami“ Vladimíra Putina, ktorý, ako tvrdia západní politici a odborníci, si kladie za cieľ „ovládnutie sveta“, chystá sa dobyť Európu a svet, vrátane Slnečnej sústavy. V skutočnosti máme celkom opačný obrázok: kým západné média strašia všetkými zlými ruskými „vlkmi“ a „medveďmi“, NATO pokračuje v rozširovaní svojich hraníc i sféry vplyvu stále bližšie k Rusku. Súčasne pri vytvorení nerovnomerného rozloženia síl, samotná myšlienka, že by Moskva mohla snívať o „dobytí Európy“, je nereálna,“ píše taliansky novinár.
„Po destabilizácii celého Stredného východu za pomoci pomyselnej „arabskej jari“, rozpútaní „humanitárnych vojen“ v Iraku, Afganistanu a Líbyi, podporou konfliktu v Sýrii, nejednoznačnou rolou v boji proti terorizmu a financovaním radikálnych ozbrojených skupín, čo vyvolalo „farebné revolúcie“ a prevraty, Západ sa v súčasnosti snaží povedať všetkým, že „hrozbou pre svet“ je Rusko. Vyzerá to tak, že falošný „zákon Petra Veľkého“ stále slúži ako dobrý príklad Západu, veď otvorene klamať – to je obvyklé a obľúbené pravidlo falošných „propagátorov demokracie,“ uzatvára svoj komentár v il Giornale novinár Giampaolo Rossi.
Eugen Rusnák