Košice 1. decembra (TASR) – Propagácia tradičnej karpatskej gastronómie je hlavným cieľom cezhraničného projektu, na ktorom sa od apríla minulého roka spoločne podieľajú viacerí partneri zo Slovenska, Ukrajiny, Maďarska a Rumunska. Domáca kuchyňa s bohatou škálou kulinárskych špecialít má podľa nich dostatočný potenciál na to, aby sa stala katalyzátorom trvalého rozvoja v prihraničných regiónoch spomínaných krajín.
Projektoví partneri si v tejto súvislosti zaumienili vytvoriť sieť Karpatského kulinárskeho dedičstva, ktorá bude propagovať gastronomický, potravinársky, ale aj turistický sektor vo vybraných regiónoch pod jednou značkou. Súčasťou spomínanej siete sú už teraz napríklad viacerí vinohradníci, ovocinári, producenti cestovín, liehovarníci či prevádzkovatelia penziónov, fariem a reštaurácií ponúkajúcich domáce špeciality podľa starých receptúr.
"Projektom chceme priblížiť tradície ľudí v susediacich regiónoch pod Karpatmi, s dôrazom na miestnu gastronómiu. Často ide o oblasti plné prírodných krás, zaujímavých pamiatok, ktoré môžu spoznávať turisti aj cez miestne jedlá a nápoje," uviedol pre TASR Roman Shevchyk z Turistického združenia regiónu Ivano-Frankivsk na Ukrajine.
Karpatská kuchyňa jednotlivých krajín pozostáva z podobných i odlišných jedál. Regionálne kulinárske špecifiká súvisia s miestnymi tradíciami a prírodnými pomermi. "Ľudia žijúci v horách napríklad nemajú dobré podmienky pre pestovanie zeleniny. V tejto súvislosti majú špeciálne spôsoby prípravy jedál," podotkol Shevchyk.
Ako ďalej uviedol, spôsob prípravy približne stovky typických jedál spod Karpát bude obsahovať unikátna kniha receptov, ktorá je jedným z plánovaných výstupov spomínaného cezhraničného projektu. Z jeho rozpočtu sa zároveň financuje tlač propagačných materiálov vo viacerých jazykoch, poznávacie cesty pre touroperátorov a novinárov, školenia či medzinárodné gastronomické súťaže. Účastníkov poslednej súťaže hostilo pred niekoľkými dňami ukrajinské mesto Ivano-Frankivsk.
Hlavnými partnermi projektu s názvom Dedičstvo kulinárskeho umenia Karpatského regiónu, ktorý vyvrcholí začiatkom budúceho roka, sú Turistické združenie regiónu Ivano-Frankivsk a mestské zastupiteľstvo Ivano-Frankivsk z Ukrajiny, združenie "EcoLogic" spolu s Obchodnou a priemyselnou komorou kraja Satu Mare z Rumunska, Košická regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a asociácia Szamos-bazár z Maďarska. Ďalšími partnermi projektu sú Technická univerzita Cluj Napoca – Severné Univerzitné centrum Baia Mare, Regionálna štátna správa Ivano-Frankivsk a Dedičstvo Európskeho kulinárskeho umenia s hlavným sídlom vo Švédsku.