Washington 12. jún 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Sinchua)
George Friedman vidí zásadný konflikt záujmov medzi USA a Nemecka. Spojené štáty chcú inú Európu ako Nemecko
Šéf súkromnej americkej informačnej služby Geopolitical Futures uvádza v analýze, že USA a Nemecko majú dve protichodné vízie pre Európu. To je jadrom nezhody medzi prezidentom USA Donaldom Trumpom a kancelárkou Angelou Merkelovou. Faktom je, že Európa je rozdelená. Okrem toho, záujmy Európy ako celku sa líšia od záujmov USA. Trump predstavuje racionálny názor, že NATO bolo vytvorené, aby sa zabránilo vstupu Sovietskeho zväzu do Európy. Aliancia však v súčasnosti nedáva žiadny väčší zmysel. Bez zjavného nepriateľa tak NATO nemá význam.: “Oni (Američania pozn. red.) rozumejú, že NATO už nie je dôležité pre problémy, ktorým čelia. USA sa priblužujú k Veľkej Británii a krajinám východnej Európy. Je stále ťažšie pre Američanov myslieť na Európu ako celok: Európa nekoná ako celok.”
Naproti tomu je nemecká federálna vláda toho názoru, že USA ohrozujú rovnováhu a bezpečnosť vo svete. Nemecko chce, aby nedošlo ku kolízii s Ruskom vo východnej Európe v dôsledku dvoch katastrofálnych svetových vojen. Nemecko má k dispozícii len niekoľko vojakov na operáciách NATO vo východnej Európe a v Afganistane.
Friedman hovorí: “V roku 1991 Nemecko vstúpilo do novej éry a vzdalo sa averzie voči konfliktom napriek svojej slabej geografickej polohe. Nemecko sa nachádza v severnej časti Európy. Toto územie je ťažké brániť. Kedykoľvek sa Nemci presunuli na západ alebo na východ, zažili krátkodobé víťazstvo, ale v dlhodobom horizonte neustále smerujú ku kolapsu. Toto je najzreteľnejšia skúsenosť Nemecka v Rusku.”
Nemecko nemá v úmysle byť vtiahnuté do konfliktu a nepovažuje Rusko za strategickú hrozbu. Podľa nemeckého pohľadu sa konflikt na Ukrajine nemôže preliať aj do ďalších krajín, pretože ruské vojenské sily sú obmedzené a Rusko v žiadnom prípade nechce vojnu. V roku 2014 bolo Nemecko diplomaticky aktívne na Ukrajine. V tej dobe však prevládal strach, že snaha obmedziť vplyv Ruska od Pobaltia až po Rumunsko by viedla k drsnej reakcii Ruska.
Pre nemeckú ekonomiku, ktorá je závislá predovšetkým od jej schopnosti vyvážať, hrá stabilita na európskych a národných trhoch významnú úlohu.
Avšak napriek svojej sile sú Spojené štáty výrazne ovplyvnené Nemeckom. Na druhej strane, Nemecko je príliš slabé a nedokáže Spojeným štátom odporovať. Nemecko je slabá a “zjazvená krajina”, ktorá sa geograficky nachádza na nevýhodnej polohe. USA na rozdiel od Nemecka považujú vojnu za jednu z možností. Požiadavka, že Nemecko a Európa musia zvýšiť svoje výdavky na obranu, je v Merkelovej očiach pokus zmeniť Nemecko na americký spôsob myslenia, podľa ktorého sa každý problém dá riešiť armádou.
Rozdiely medzi Nemeckom a USA by vysvitli aj bez Trumpa a Merkelovej, hovorí Friedman. “Amerika a Nemecko majú veľmi odlišné imperatívy a skúsenosti. Kým jeden zažíva pravidelné vojenské úspechy a len relatívne malé straty, druhý bol znova a znova spustošený kvôli svojim vlastným činom. Spojené štáty sú oveľa silnejšie a bezpečnejšie ako kedy Nemecko bolo,” povedal Friedman.
Američania a Nemci “už nevedú rovnakú diskusiu”. “Merkelová prosila Európanov o dôveru, aby mohla Európa ísť svojou vlastnou cestou, nie je však úplne jasné, kto alebo čo je Európa. To si sama Európa nedokázala vyjasniť,” povedal Friedman. Koniec koncov, americká predstava Európy je nezlučiteľná s nemeckou predstavou Európy.