Dolgov vo vysielaní televízie RT ešte pre škandalóznym hlasovaním tých europoslancov, ktorých myšlienkový svet je blízky napríklad Monike Flašíkovej-Beňovej, povedal, že „samotná nastolená téma je krikľavá diskriminácia práv ruských médií“. Podľa jeho slov Ruská federácia nastoľuje otázku o pokusoch zakazovať ruské médiá v rôznych krajinách, „pretože to je diskriminácia, to je zjavné narušenie medzinárodných noriem“.
Podľa Dolgova autori rezolúcie využívajú mýtus o ruskej propagande, aby získali financie na antiruské kampane: „Autori takýchto iniciatív sa boja veľmi účinnej práce ruských masmédií, spravodajských televíznych staníc, vrátane RT,“ nazdáva sa Dolgov a dodáva: „Je to nielen porušenie konkrétnych rozhodnutí OBSE, medzinárodných noriem o slobode masmédií, slobode vyjadrovania, ale aj zákonných práv občanov krajín Európskej únie. Za snahou niečo zakazovať vždy stojí slabosť.“
Predseda ústavnoprávneho výboru ruskej Rady federácie Andrej Klišas povedal, že uplatnenie rezolúcie môže spôsobiť narušenie práv občanov EÚ a narušenie základných dokumentov EÚ. Klišas zdôraznil, že uplatnenie spomínaných ustanovení rezolúcie vo vzťahu k ruským médiám, ktoré šíria informácie na území EÚ, môže fakticky spôsobiť narušenie práv osôb, ktoré žijú na území EÚ a želajú sa oboznámiť s alternatívnym uhlom pohľadu na dianie vo svete geopolitiky, pretože normy EÚ i Rady Európy zaručujú slobodné šírenie informácií a slobodný prístup k nim. Ruský senátor tiež povedal, že jedným zo základov súčasného právneho systému EÚ je princíp slobody slova, ktorý je zohľadnený v Charte základných právach EÚ zo 7. decembra 2000. Článok 11 tejto charty deklaruje, že každý človek má právo na slobodu vyjadrenia názoru. Toto právo v sebe zahŕňa slobodu zastávať vlastné názory a právo prijímať, alebo šíriť informácie a idey bez zásahov zo strany verejnej moci a nezávisle na štátnych hraniciach. Pritom tretia časť tohto článku osobitne spomína, že v EÚ je zabezpečená sloboda a pluralita masovej informácie, poznamenal Klišas.
Francúzsky europoslanec Jean-Luc Schaffhauser, člen poslaneckej skupiny Európa národov a slobôd, označil rezolúciu Európskeho parlamentu vyzývajúcu na boj s „ruskou propagandou“ za frašku: „Je to svojím spôsobom fraška, predovšetkým vzhľadom na ideologický prístup. Už som sa vyjadroval k tomu vtedy, keď bol americký veľvyslanec na zasadaní komisie pre zahraničné veci, kde sa odhaľovala „ruská propaganda“. Povedal som mu, že nie je dôvod znepokojovať sa. V tomto parlamente americká propaganda (mám na mysli propagandu pani Clintonovej, a nie pána Trumpa) nielen že dominuje, ale predstavuje 95%. A v tomto parlamente sa v situácii totálnej propagandy demaskuje takzvaná „ruská propaganda“, pričom Rusko hovorí pravdu, odzrkadľujúc skutočný stav vecí. Pripomeňme si: v Iraku neboli zbrane masového ničenia a tam prišli (vojská USA a ich spojenci) dokonca v rozpore s mienkou OSN. V Líbyi konali mimo rámca vydaného mandátu, v Sýrii – proti legitímnemu štátu. To sú nespochybniteľné fakty,“ povedal Jean-Luc Schaffhauser v interview pre Sputnik. Podľa mienky tohto europoslanca ide o pokus o totálnu kontrolu nad informáciou: „Držíme sa logiky totalitného systému. Stačí povedať pravdu, aby nás považovali za financovaných, ovládaných, manipulovaných zo zahraničia. Pani Fotygová (navrhovateľka rezolúcie zo slobodomilovného slovanského Poľska) predstavuje svojho druhu európsky ideologický totalitarizmus,“ nazdáva sa Jean-Luc Schaffhauser. Takéto pokusy o kontrolu nad informáciou sú však podľa neho odsúdené na neúspech: „Zdá sa mi to byť dostatočne ťažké, pretože národy dvíhajú hlavu. Napríklad vo Francúzsku budú vďaka Fillonovi a Marine Le Penovej dvaja „proruskí“ kandidáti. Pozrite, čo sa stalo s Trumpom. Všimnite si, čo sa stalo s národom v Moldavsku, v Bulharsku. V konečnom dôsledku vždy víťazí realita. Priznávam, že vedľajšie škody sú možné, no celkovo som naladený veľmi optimisticky,“ povedal Jean-Luc Schaffhauser. Podľa jeho mienky teraz ide o posledné pokusy Bruselu nanútiť národom svoju kontrolu: „Myslím si, že je to jeho labutia pieseň,“ uzavrel francúzsky europoslanec.
Vladimír Mohorita