Paríž 28. októbra (TASR/HSP/Ilustrácia:HSP)
Príklon k socializmu zjavný. Interrupciu majú hradiť aj tí, čo s nimi nesúhlasia
Dolná komora francúzskeho parlamentu v piatok schválila zákon, na základe ktorého bude poisťovňa plne preplácať všetky interrupcie a neplnoleté osoby dostanú antikoncepciu zdarma.
Štátne zdravotné poistenie v súčasnosti zaručuje, že celá suma za umelé prerušenie tehotenstva je preplácaná len neplnoletým osobám a chudobným, pričom ostatným ženám sa prepláca do 80 percent nákladov za zákrok. A tieto výdavky môžu byť v niektorých prípadoch 450 eur, čo predstavuje jednu sedminu priemerného francúzskeho platu. Antikoncepcia sa prepláca čiastočne.
Francúzi vymýšľajú nové ľudské právo na “prerušenie” tehotenstva
Návrh zákona schválený francúzskou dolnou komorou parlamentu, Národným zhromaždením, zaručuje, že všetky interrupcie budú zdarma a dievčatám od 15 do 18 rokov bude preplácaná aj antikoncepcia. Odhlasovaný návrh zákona teraz pôjde do hornej komory parlamentu, Senátu, ktorý ho pravdepodobne takisto schváli.
“Ženy, ktoré chcú prerušiť neželané tehotenstvo, majú právo na náhradu nákladov: uzákonenie práva vybrať si prerušenie tehotenstva je povinnosťou štátu,” uvádza sa v texte návrhu zákona.
Niektoré skupiny sa sťažujú, že cena za interrupciu je len jednou prekážkou v dostupnosti zákroku. Tvrdia, že zákrok ponúka iba málo lekárov a je potrebných viac informácií o tom, kto interrupcie vykonáva. Na základe zákona nebude náhrada výdavkov presahovať 450 eur – a niektorí poskytovatelia zdravotníckych služieb vo Francúzsku si za umelé prerušenie tehotenstva účtujú ešte vyššiu sumu.
Bieli Francúzi prepúšťajú miesto islamským imigrantom
Kým niektoré časti francúzskej spoločnosti sa stavajú proti interrupciám, táto záležitosť sa len zriedkavo dostáva do hlavných správ médií. Francúzsko patrí k tým európskym krajinám, ktoré umožňujú neplnoletým ísť na interrupciu bez súhlasu rodičov, a roku 1988 bol prvou krajinou, ktorá povolila užívanie tabletky na vyvolanie potratu RU-486. Tá ukončuje tehotenstvo tak, že vyvoláva odtrhnutie embrya od steny maternice a tým ho de facto zabíja.
Organizácie bojujúce za ochranu nenarodeného života zároveň poukazujú na nepriaznivý populačný trend francúzskej populácie. Kým na jednu ženu francúzskej národnosti pripadá priemerne 1,2 živonarodeného dieťaťa, prisťahovalci z arabského a černošského pôvodu zo severnej Afriky mávajú priemerne 4 až 5 detí. Vo Francúzsku žije podľa sčítania takmer 61 miliónov obyvateľov, z toho vyše 12 miliónov tvoria moslimovia, z ktorých väčšina sa už narodila vo Francúzsku s tunajším občianstvom. Kritici zákona upozorňujú, že uľahčenie interrupcií tento trend nezvráti, keďže moslimské ženy k interrupciám z náboženských dôvodov nechodia. V islame je totiž veľká rodina základom a prejavom Božieho požehnania.