Paríž 24. júna (HSP/TASR/Foto:TASR)
Mladý Francúz bol odsúdený na štyri mesiace nepodmienečne
Od poslednej veľkej demonštrácie proti zákonu o homosexuálnych manželstvách ubehol zhruba mesiac a napätie medzi odporcami zákona a vládou stále stúpa. Na jednej strane sa oponenti zákona stále nevzdávajú a pravidelne organizujú akcie ako napríklad tzv. večery veillée, na ktorých sa zhromožaďujú prevažne mladí ľudia po rôznych miestach Francúzska a pri sviečkach recitujú básne a tak symbolicky „bdejú nad právami detí“, dni „nosenia tričiek La manif„, petície za možnosť uplatnenia si výhrady svedomia, pridávajú sa ďalší rebelujúci starostovia a minulú nedeľu prišlo asi 1500 manifestantov „privítať“ prezidenta republiky pred sídlo televíznej stanice M6, v ktorej mal vystúpenie.
Na druhej strane pokračuje hromadné zatýkanie ľudí za nosenie symbolu rodiny na oblečení, logo La manif pour tous prekvapivo zakázala aj súkromná katolícka škola k veľkej nevôli rodičov a tvár hnutia Frigide Barjot čelí nútenému vysťahovaniu z bytu, v ktorom žije už viac než 30 rokov.
Rozruch vzbudilo aj rozhodnutie riaditeľky materskej školy vo Var, ktorá v duchu nového zákona iniciatívne zrušila v škôlke sviatok otcov a sviatok matiek, na ktoré deti v školách už tradične pripravujú darčeky pre rodičov a dlho sa ne tešia a tieto sviatky nahradila bezpohlavným „sviatkom rodičov“. Dostala sa však pod obrovský tlak rozhorčených rodičov, načo následne sa svoje rozhodnutie snažila obhájiť časovým tlakom kvôli ktorému nemali deti možnosť pripraviť darčeky na Deň otcov a podľa všetkého na budúci školský rok sa bude všetko ako doteraz…
Najväčší rozruch však vzbudilo napadnutie „bdejúcich matiek“ v Lille mužom, ktorý zaútočil na skupinku žien a nadávajúc im do fašistov sa ich snažil pobodať nožom a zároveň prvé odsúdenie odporcu zákona Taubira na nepodmienečný trest.
Nicolas B. 23-ročný študent, jeden zo zakladajúcich členov hnutia Veillers a aktívny účastník demonštrácií, ktorý už bol v minulosti zadržaný za účasť na manifestácii, sa zúčastnil na ohlásenej demonštrácii pred sídlom TV M6. Potom čo sa po desiatej večer zhromaždenie rozišlo, pokračoval so skupinkou kamarátov po Champs –Elysées a mal na sebe mikinu s logom hnutia.
Skupinu zadržala polícia avšak Nicolas sa snažil utiecť a schoval sa v neďalekej pizzérii, kde ho však polícia zatkla. Podľa jeho advokáta policajný zásah bol brutálny a Nicolas potreboval po ňom lekárske ošetrenie. Nakoľko študent považoval svoje zatknutie za neoprávnené odmietol poskytnúť vzorky svojej DNA a odtlačky prstov. Za „rebéliu“ bol trestným tribunálom, ktorý má v kompetencii väčšinou ťažké zločiny a kupliarstvo, odsúdený na 4 mesiace väzenia z toho 2 mesiace nepodmienečne a pokutu 1000 eur.
Tento rozsudok vzbudil rozruch aj vzhľadom na to, že muž, ktorý nožom napadol skupinu matiek v Lille, bol po 12 hodinách zadržania prepustený na slobodu. O prípade informovala väčšina denníkov v krajine a hnutie La manif pour tous sa obrátilo na prezidenta Hollanda otvoreným listom a zároveň zvolalo demonštráciu, ktorá sa mala konať v piatok 21.6. pred sídlom Science Po Paris, kde sa mal prezident nachádzať. Avšak potom čo zistil, že tam hnutie zvolalo demonštráciu na podporu Nicolasa, svoju návštevu zrušil. Demonštranti sa nevzdali a presunuli demonštráciu na Place du Pantheón a zároveň sa na petícii za prepustenie Nicolasa v priebehu 24 hodín nazbieralo viac než 41 tisíc podpisov.
Zrušenie prezidentovej návštevy vyvolalo ironické komentáre v tábore odporcov, ktorí premenovali prezidenta Hollanda na „Prezidenta dažďa” (odkedy je prezidentom vo Francúzsku neustále prší) alebo François Ta Loi (podľa pokriku demonštrantov „ Francois Ta loi on ne veut pas„ – François Tvoj zákon nechceme a ktosi veľmi vtipne navrhol, aby všetci chodili demonštrovať v nikábe (odev moslimských žien), pretože nikto nebude mať odvahu kontrolovať ich totožnosť“….
Popularita prezidenta Hollanda znova klesla na rekordné minimum
Popularita francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda je tento mesiac znova na rekordnom minime po miernom vzostupe v máji. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu inštitútu Ifop pre francúzske noviny Journal du Dimanche.
V prieskume vyjadrilo s prácou Hollanda spokojnosť 26 percent respondentov, čo je o tri percentá menej než v máji. Nespokojných s prezidentom bolo 73 percent opýtaných, o dve percentá viac, informovala tlačová agentúra Reuters.
Popularita Hollanda, zvoleného v máji 2012, je nižšia než u takmer všetkých predošlých francúzskym prezidentov v tom istom čase od nástupu do funkcie.
Katarína Hanzlíková, Paríž.