Podľa ruského poslanca Franca Klinceviča, bývalého dôstojníka a účastníka sovietskej kampane v Afganistane, Rusko je pripravené vytvoriť ruskú vojenskú leteckú a námornú základňu v Sudáne na pobreží Červeného mora. Stačí, ak o to oficiálne požiadajú sudánske úrady. Čoraz viac štátov chápe, že prítomnosť ruských vojakov znamená garanciu bezpečnosti a koniec chaosu.
Červené more má dôležitá strategický význam, o možnosti vybudovať ruskú vojenskú základňu v Sudáne rokovali v Soči ruský prezident Vladimír Putin a sudánsky prezident Omar al Bašir. Sudánsky prezident uviedol, že kvôli Američanom v krajine zúri už niekoľko desaťročí občianska vojna, Američania rabujú nerastné bohatstvo Sudánu a v roku 2011 Američania otvorene zasiahli do sudánskych pomerov, takže prišlo k oddeleniu Južného Sudánu.
Sudánsky prezident Omar al Bašir uviedol, že Američania sa snažia Sudán rozbiť na 5 štátov, ktoré by mohli pomocou riadeného chaosu ovládať. Obdobným spôsobom Američania vystupovali v Afganistane, Iraku, Sýrii a v Jemene. Vďaka Rusku sa však Američanom nedarí ich plány presadzovať a americký politický vplyv sústavne slabne.
Sudán má záujem o kúpu ruských zbraní, najmä ruských lietadiel Su-30 a Su-35, systémov protivzdušnej obrany S-300, moderných ruských vrtuľníkov i tankov. Oficiálny Chartúm chce rozvíjať kontakty s ruskými vojenskými odborníkmi a inštruktormi, vďaka ktorým by sa mohla zvýšiť sila a efektivita sudánskych vládnych síl.
Ruská vojenská základňa v akvatóriu Červeného mora bude znamenať ďalšie oslabenie USA. Rozvíjanie kontaktov so Sudánom je svedectvom rastu ruského vplyvu v súčasnom moslimskom svete, k Rusom sa obracajú so žiadosťami o pomoc už aj Afgánci a Iračania. Ak by všetko išlo podľa plánu, ruská základňa na pobreží Červeného mora môže vzniknúť počas najbližších 6 mesiacoch. Červené more však kvôli svojej malej hĺbke nie je vhodné na budovanie ponorkovej základne, ruská námorná základňa však môže pozitívnym spôsobom zvýšiť bezpečnosť námornej plavby v Červenom mori, kde v minulosti pomerne často zasahovali sudánski piráti