Bratislava 17. januára 2016 (HSP/Foto: Jozef Šolc)
Prinášame vám špeciálnu fotoreportáž z protestu mladých aktivistov proti búraniu PKO
Akciu zorganizoval Lukáš Perný spolu so stranu Vzdor-strana práce, mladými ľavičiarmi a bratislavskými aktivistami známymi z protestov proti NATO.
Mestské zastupiteľstvo na čele s primátorom Nesrovnalom začiatkom decembra rozhodlo o predaji budov PKO za jedno euro. Mesto a investor sa tak dohodli na mimosúdnom urovnaní dlhoročných sporov týkajúcich sa PKO. Investor nebude od radnice vymáhať nároky, práva a pohľadávky za vyše 43 miliónov eur.
Antikapitalistický protest proti búraniu PKO a sile korporácii na Slovensku sa začal o 15:00. Zúčastnilo sa ho zo začiatku 20, neskôr okolo 60 ľudí. Protest zorganizovali spoločnými silami aktivisti zo strán Vzdor-SP, KSS, Priama demokracia a O2H.
Cieľom protestu bolo poukázanie na zločiny kapitalizmu a predovšetkým štátno-korporátnej chobotnice.
Medzi hlavnými rečníkmi boli organizátor protestu Lukáš Perný, karikaturista Ján Kopas, aktivisti Tomáš Bóka, Milan Laurinec, Jozef Šolc, Vladimír Malý, Tomáš Klimek a architekt Vladimír Husák.
Budovy PKO začal nedávno búrať investor – spoločnosť Henbury Development. Na mieste niekdajšieho bratislavského kultúrneho stánku chce investor postaviť svoj developerský projekt – pokračovanie River parku. Podmienkou mesta je, aby v rámci projektu vybudoval planetárium a mediatéku, zrevitalizoval dunajské nábrežie či vybudoval verejný priestor. S týmto aktivisti nesúhlasili a žiadali znárodnenie priestoru, nakoľko bol nadobudnutý kriminálnym spôsobom ešte za vlády primátora Ďurkovského.
Cieľom protestu bolo poukázať na neprávosti súčasného spoločenského systému a manifestácie jednotného postupu anti-kapitalistických hnutí. Organizátori podujatia označili predaj PKO za kriminálny čin a navrhli znárodnenie tohto priestoru.
Neoficiálnu časť protestu pokračovala pochodom ku samotnej polo-zbúranej budove PKO ako symbol pietneho aktu.