Autor článku podrobne rozoberá situáciu a dospieva k názoru, že pozícia USA je v tejto otázke odlišná od pozície Ruska a Číny a ak Spojené štáty svoj postoj nezmenia, riešenie krízy na Kórejskom polostrove bude v nedohľadne. Poznamenáva, že v niečom sa tri veľmoci predsa zhodli: treba urobiť všetko, aby nevypukol konflikt s použitím jadrových zbraní. Podobný scenár nevyhovuje nikomu – samozrejme, ani obidvom Kóreám…
V ostatnom sa názory hlavných aktérov rozchádzajú. Autor poukazuje na to, že Moskva chce vyriešiť konflikt diplomatickou mierovou cestou. Poznamenáva, že podobný postoj má aj Čína. Kremeľ nemieni šetriť ani sily, ani čas, ale chce, aby sa ťažké a dlhé rokovania predsa skončili mierom. Čiastočným riešením by bolo to, že KĽDR dostane garancie, že sa nik nebude miešať do jej vnútorných záležitostí, ale na oplátku prisľúbi, že nebude zvyšovať svoj jadrový potenciál.
Autor článku poukazuje na to, že vo Washingtone to vidia inak, hlavne, v Senáte a čiastočne aj v administrácii nového prezidenta USA. „Vojnoví jastraby“ sa chcú postarať o zmeny na čele severokórejského štátu a, pochopiteľne, aj o zmenu politického kurzu KĽDR. Sú ochotní použiť aj vojenskú silu, dokonca iný variant, podľa nich, takmer nepripadá do úvahy. „Jastraby“ nahovárajú prezidenta, aby použil vojenskú silu. Následky jadrového konfliktu ich príliš netrápia – jednoducho si nad tým nelámu hlavu…
Foreign Policy poukazuje na to, že v súčasnej situácii Rusko a Čína nevidia možnosť rýchleho zjednotenia Severnej a Južnej Kórei. Domnieva sa, že zatiaľ Moskve nezostáva nič iné, ako zachovávať podobný neistý stav, pretože pre Rusko a Čínu je ľahké vybrať si tu menšiu z dvoch zlých situácií. Moskva a Peking zatiaľ súhlasia s tým, že majú blízko svojich hraníc dve rozdelené Kórei. Je to pre nich lepšie, než stav, keď Kórea by bola jednotná, ale celá takpovediac „pod americkým velením”… Postačí pre nich aj Južná Kórea, ktorá v tomto regióne vystupuje, ako jednoznačný spojenec a satelit Spojených štátov.
Autor článku pripomína, že stratégovia vo Washingtone sa stále pozerajú na situáciu na Kórejskom polostrove cez prizmu studenej vojny. Tvrdí, že keby v prípade konfliktu USA a Severná Kórea použili jadrové zbrane, hrozilo by, že zlikvidujú jeden druhého. A to je istý faktor zdržiavania, ktorý vyhovuje aj Moskve, aj Pekingu: v Rusku a v Číne dúfajú, že nik zo znepriatelených strán sa na Kórejskom polostrove neodváži použiť jadrové zbrane.
Eugen Rusnák