Washington 10. júla 2017 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
Ruská ekonomika sa úspešne rozvíja. Tvrdí to prestížny americký ekonomický časopis Forbes. Potvrdzujú to analytici jednej z najväčších investičných bánk na svete – Goldman Sachs. Zároveň uvádzajú, že sa Rusko zbavilo závislosti na rope.
Tieto zaujímavé skutočnosti uviedol vo svojom článku vo vplyvnom časopise Forbes známy analytik a novinár Kenneth Raposa. Zosmiešnil známeho „jastraba“ Johna McCaina, pre ktorého je Rusko ako kosť v hrdle: dokonca ho so sarkazmom spomenul v názve svojho článku: „Sorry Senator McCain, Russia No Longer Just `A Gas Station Masquerading As A Country“ /„Pardon, senátor McCain, Rusko to už nie je benzínová pumpa tváriaca sa ako štát, ale je to štát!“/.
Predtým, ako našim čitateľom predstavíme samotný komentár skúseného renomovaného autora, vysvetlíme, prečo použil McCain tento výrok s „benzínovou pumpou“. John McCain, jeden z najznámejších svetových rusofóbov a totálny nepriateľ Ruska /presne na SNP, 29. augusta 2017 sa dožije 81 rokov/ tento výrok, ktorý si sám vymyslel, si veľmi obľúbil a opakoval ho, kde sa len dalo. Ako príklad, našim čitateľom ponúkame video z r. 2014, keď McCain tento výrok v krátkom čase zopakoval 6 krát v 6 rôznych médiách…
Kenneth Raposa prízvukuje, že senátor MCcAin sa totálne mýli: „Pred troma rokmi americký senátor John MacCain, ktorý nenávidí Rusko, urazil túto krajinu, keď ju kritizoval za údajné sovietske komunistické praktiky, a označil ho „za benzínovú stanici, ktorá predstiera, že je vraj štát“… Jeho poznámka bola aspoň čiastočne pravdivá. Rusko je krajinou so surovinovou ekonomikou; ropa a zemný plyn sú dominantnou časťou rozpočtu. Ale v priebehu posledných 10 rokov sa Rusko snažilo prekonať závislosť na rope. Analytici jednej z najväčších investičných bank Goldman Sachs sú presvedčení, že Rusko to konečne dokázalo. Takže, pardon, je mi veľmi ľúto, senátor, ale Rusko už znamená oveľa viac, ako čerpacia stanica,“ ironizuje autor článku.
Poukazuje na to, že politika ruského ministerstva financií v oblasti obmedzenia verejných výdavkov a zvýšenia účinnosti daňového systému bola úspešná a zabezpečila veľký príjem do rozpočtu – pričom veľká čiastka tohto príjmu nepochádza zo zisku z predaja ropy. Kenneth Raposa sa pohráva s výrokmi Johna McCaina a so sarkazmom opakuje, že Rusko je oveľa viac, ako benzínová pumpa – a americký senátor sa totálne mýli, pretože prezentuje svoje zbožné želania, ale realita je úplne iná.
Potvrdzuje to prieskumom analytikov známej investičnej spoločnosti Goldman Sachs pod vedením Hejdara Mamedova, ktorí tvrdia, že sa ruská ekonomika rýchlo stáva sebestačnou a oveľa menej závisí na cenách ropy. Prízvukuje, že Rusko uskutočňuje veľmi správnu politiku, keď sa snaží znížiť závislosť štátu od predaja ropy.
Pripomína, že v r. 2014 muselo Rusko krátiť rozpočet, keď počítalo s cenou ropy 80 dolárov za barel, ale jeho skutočná cena bola 60 dolárov. To isté muselo robiť aj o rok neskôr, v r. 2015. Rozpočtové škrty mali vplyv na obranný rozpočet a mali aj negatívny vplyv na chudobnejšiu časť obyvateľstva krajiny.
Uvádza údaje, ktoré zverejnili analytici Goldman Sachs: v prvom štvrťroku tohto roka rozpočtové príjmy štátu vzrástli medziročne o 30% a o 10% v porovnaní s predošlým štvrťrokom. „Takže táto krajina nie je zlomená, pardon, senátor“, zasa ironizuje autor článku. Pripomína, že príjmy z ťažby ropy a zemného plynu sa zvýšili o 53% a príjmy, ktoré nesúvisia s energiou, sa zvýšili o 15% ročne. „Treba dodať, že dynamika príjmov z neenergetických zdrojov rastie vďaka domácemu dopytu a úspešnému boju proti daňovým únikom,“ zdôrazňuje Kenneth Raposa.
Uvádza aj ďalšie zistenia analytikov Goldman Sachs, ktorí jednoznačne tvrdia, že Rusko sa pomaly stavia na nohy. Analytici Goldman Sachs podčiarkujú, že zvýšenie konkurencieschopnosti domácich tovarov a služieb stimuluje hospodársky rast. „Energia je najmenej nami preferovaný sektor,“ hovorí Mamedov. „Ale v rámci globálneho energetického systému ruské ropné spoločností zachovávajú svoje pevne miesta. Vzhľadom na nízke náklady, vysokú frekvenciu voľných peňažných tokov, nízku úroveň pákového efektu a obrovské rezervy majú obrovský potenciál rastu,“ uvádza názor analytika autor článku vo Forbes novinár Kenneth Raposa.
Eugen Rusnák
Video si môžete pozrieť tu: